Kauzu, do níž bylo různým způsobem zapojeno na 200 osob, několik let rozplétala a vyšetřovala Národní centrála pro boj s organizovaným zločinem (NCOZ).

Vše se točí kolem korupčního jednání lékařů a zástupců farmaceutických společností. Doktoři podle policistů přijímali úplatky za to, že budou přednostně předepisovat léky konkrétních farmaceutických společností. Celkem měly být tímto způsobem předány úplatky ve výši zhruba 12 milionů korun. O počtu stíhaných osob a výši úplatků již dříve informoval Jaroslav Ibehej, mluvčí NCOZ.


Nahrává se anketa ...

Lékaři pracovali prakticky po celé republice. Formy úplatků byly různé. Od peněz v hotovosti, zájezdů, věcných darů, pobytů na jachtách a podobně. A jaká byla role nynějšího hejtmana Moravskoslezského kraje Jana Krkošky? A co říká na žalobu? Deník hejtmana oslovil v úterý 19. března dopoledne před krnovským gymnázium, kam přišel na besedu se studenty.

Podle obžaloby se měl Jan Krkoška s dalšími obžalovanými podílet na „motivování“ lékařů. Deník se hejtmana zeptal, zda se chce k celé záležitosti vyjádřit. „V tuto chvíli určitě ne,“ uvedl Jan Krkoška. Na další dotaz, zda o žalobě a soudním jednání ví jeho kolegové a spolustraníci, odpověděl: „Určitě vedení v Praze ano.“

Muž podle obžaloby vyhrožoval střelbou.
Muž v Ostravě vyhrožoval vystřílením nemocnice a školy

Co se týká kolegů v Moravskoslezském kraji, také oni podle hejtmana mají potřebné informace. Hejtman komentoval i to, že jde o dvanáct let starý případ. „Je to věc, která je dvanáct let stará. A může se stát každému člověku, který je někde zaměstnaný,“ uvedl bez bližšího upřesnění hejtman, který je připraven v případě odsuzujícího verdiktu vyvodil důsledky. „Určitě se k tomu nějak postavím,“ řekl Deníku.

Dvě stovky stíhaných

Původně bylo v kauze stíháno 200 osob, z toho 151 lékařů. U 128 lékařů došlo k podmíněnému zastavení trestního stíhání. „Obvinění se k trestné činnosti plně doznali, svého jednání litovali, nebyli v minulosti odsouzeni a poukázali na pomoc obětem trestných činů 1,5 násobek částky, za kterou byli stíháni. Celkem přibližně 20 milionů korun,“ vysvětlil Ibehej. Postupně proběhlo několik soudů s lékaři i zástupci farmaceutických firem. Padaly podmíněné a peněžité tresty. Jan Krkoška patří mezi poslední stíhané, u kterých ještě soud nerozhodl o vině či nevině.

Žena ve firmě kradla delší dobu. Foto: Policie ČR
VIDEO: Vagina jako skrýš pro peníze. Uklízečka kradla ve firmě na Ostravsku

Policie se zajímala o období mezi roky 2009 až 2013. Jan Krkoška v letech 2009 až 2012 působil na významném postu ve společnosti Interchemia Praha, spol. s. r. o., která se ocitla v hledáčku detektivů z NCOZ. Právě odtud měly úplatky putovat k lékařům. Jan Krkoška ve firmě pracoval v pozici takzvaného district manažera. Pod sebou měl zaměstnance označované jako reprezentanty mající na starost kontakty s doktory. Podle obžaloby Jan Krkoška o fungování systému věděl a údajně se na něm podílel. Potvrdit to mají zajištěné důkazy i výpovědi dalších aktérů. Jan Krkoška ale v rámci svých výpovědí uvedl, že do přímého kontaktu s lékaři nepřišel.

Diamo propustí ve Stráži desítky lidí.
Diamo plánuje propustit asi 460 lidí. Závody v Ostravě a Karviné chce spojit

Hlavní líčení začne ve čtvrtek u Obvodního soudu pro Prahu 2. Zatím je naplánováno na jeden den. Zda padne verdikt, není v této chvíli jasné.

K tématu

Jan Krkoška vstoupil do politického povědomí v červnu 2023, kdy na postu hejtmana Moravskoslezského kraje nahradil „rebela“ Ivo Vondráka (ANO). Ten se v prezidentských volbách vymezil vůči svému tehdejšímu stranickému šéfovi a kandidátovi na post prezidenta republika Andreji Babišovi. Veřejně podpořil jeho protikandidáta Petra Pavla. Reakce na sebe nenechala příliš dlouho čekat. Před červnovým jednáním zastupitelstva Moravskoslezského kraje bylo jasné, že Vondrák bude odvolán. Této situaci předešel tím, že sám rezignoval na post hejtmana. Zastupitelé pak novým hejtmanem zvolili tehdejšího náměstka Jana Krkošku (ANO).

Jan Krkoška (48 let, ANO)

- narodil se 13. února 1976 v Krnově, kde žije i nyní. Je rozvedený, má dvě děti

- Členem hnutí ANO je od roku 2016. V zastupitelstvu Moravskoslezského kraje je od téhož roku, kdy byl zároveň zvolen také náměstkem hejtmana. Na starosti měl regionální rozvoj a cestovní ruch. V červnu 2023 nahradil Ivo Vondráka na pozici hejtmana Moravskoslezského kraje

- Od roku 2018 je radním Krnova, v letech 2014 až 2018 byl krnovským místostarostou a v gesci měl majetek města, sociální a školský odbor a kulturu.

- vystudoval Střední zemědělskou školu ve Městě Albrechtice, později absolvoval studijní program celoživotního vzdělávání a získal profesní titul MBA

- pracovat začal jako obchodní zástupce a působil i jako manažer či obchodní ředitel ve firmách Ferrero, Pfizer, L'Oréal a Interchemia Praha. Manažerské pozice zastával také v firmách COO Advisers či Lázně Slatinice