Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

HGF má opět pověřené vedení, kandidát na děkana musí čekat

/DENÍK SLEDUJE/ V čele Hornicko-geologické fakulty (HGF) Vysoké školy báňské Technické univerzity Ostrava (VŠB-TUO) je od včerejška nový člověk. Nikoliv však zvolený kandidát na děkana Jan Valíček, ale profesor Jaroslav Dvořáček. Vedením ho pověřuje rektor „báňské" Ivo Vondrák.

15.9.2016 1
SDÍLEJ:

Budova VŠB-TU Ostrava. Ilustrační foto.Foto: Deník/Lukáš Kaboň

„Kvůli právní nejistotě rektor vyčká se jmenováním děkana na soudní rozhodnutí v případě legitimity či nelegitimity složení Akademického senátu HGF," informuje tisková mluvčí VŠB-TUO Klára Janoušková s tím, že tento názor není jen Vondrákův. Zastává ho univerzitní management. Naopak celouniverzitní akademický senát se ke kauze není vzhledem k její údajné složitosti schopen vyjádřit.

Vondrák také „pro zajištění stability" HGF mění pověřené vedení. Proděkana pro legislativu Alexandra Királyho (právě on měl podat žalobu na nelegitimní složení akademického senátu) nahrazuje Dvořáčkem (jedním z členů akademického senátu při červencové volbě). „Ten je respektovanou osobností fakulty, odborník v oboru ekonomiky a řízení v oblasti surovin. V minulosti už děkanem byl, má tak kompetence k vedení HGF do rozhodnutí soudu," vysvětluje Janoušková.

ŽALOBA BYLA SOUDEM ODMÍTNUTA, KONTRUJE VALÍČEK

Zvolený kandidát na děkana HGF Valíček nicméně na informačním portálu Krajského soudu v Ostravě zjišťuje, že žaloba vedená pod spisovou značkou 22A94/2016 je vyřízena.

„A to odmítnutím! Není tedy důvod mě nejmenovat. Již třetí pověření vedením fakulty od rezignace Vojtecha Dirnera je od rektora nestandardní postup. Od mé regulérní, transparentní a demokratické volby vzniklo na HGF od 2. do 20. července právní vakuum bez vedení. Jak se z toho má fakulta vzpamatovávat?" uvádí Valíček, jenž je zatím proděkanem pro vědu výzkum a zahraniční vztahy HGF. Žalobu navíc považuje za účelovou; měla posloužit jisté zájmové skupině na fakultě.

Valíčka podporuje místopředsedkyně Akademického senátu HGF Radmila Kučerová. „Poskytla jsem panu rektorovi prozkoumatelné a ověřitelné stanovisko a požádala ho o bezodkladné jmenování kandidáta na děkana," píše ve svém vyjádření.

SPORNÝ ČLEN SENÁTU PATŘÍ MEZI POSLUCHAČE HGF

Žaloba na nezákonné složení akademického senátu se podle dostupných informací týká jeho člena Erika Dvořáka (neměl být v té době studentem). Ten však je posluchačem druhého ročníku prezenčního studia magisterského programu oboru Důlního měřictví na HGF. Tuto skutečnost potvrzuje i Kučerová.

Management VŠB-TUO přesto podle mluvčí Janouškové počká na přípis ohledně vyřízení žaloby. Soud ji odmítl 8. září a má třicet dní na písemné vyjádření.

Související článek: Nezákonná volba, či vnitřní boje? HGF stále nemá nového děkana

Autor: Redakce

15.9.2016 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:
Ondřej Veselý
23

Hrozivý faul na Deje potrestán, podle hrubiána Veselého šlo o běžný střet

Veřejné diskuze v bílovecké knihovně se zúčastnila asi třicítka zájemců.
9

Zábavní park v Bílovci nebude. Projekt narazil u zastupitelů

Lidé možnost nákazy virem HIV stále podceňují. I na Ostravsku…

V Česku žije podle průzkumu Státního zdravotního ústavu z konce srpna tohoto roku 3087 osob s diagnózou HIV. Navzdory neustálému nárůstu počtu případů nákazy virem HIV, který způsobuje smrtelnou chorobu AIDS, se lidé v České republice nemoci neobávají.

Hasiči ve Slovinsku trénují hašení přírodních požárů

Devět profesionálních moravskoslezských hasičů společně s kolegou z Olomouckého kraje vyrazilo do Slovinska. Tento týden se účastní teoretického a praktického výcviku zaměřeného na hašení požárů v přírodním prostředí.

Představujeme prvňáčky z ostravských ZŠ Ukrajinská a Na Mlýnici

Deník přináší další díl seriálu Naši prvňáci. Jeho prostřednictvím představujeme tabla jednotlivých prvních tříd základních škol Novojičínska, a to až do pololetního vysvědčení. Rodiče a blízcí žáků najdou své prvňáčky každou středu na straně 4 a na webu. Deník si tak mohou koupit na památku. 

ON-LINE rozhovor s Ivo Vondrákem, hejtmanem a krajským lídrem ANO 2011

Ivo Vondrák, hejtman Moravskoslezského kraje a lídr hnutí ANO 2011 za Moravskoslezský kraj jako host on-line rozhovoru Deníku odpovídal na dotazy čtenářů.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení