Jízda na koňském hřbetě je zážitkem pro jakékoliv dítě. O to větší přínos má pak pro děti, které trpí dětskou mozkovou obrnou. Rytmus koňského kroku jim pomáhá vnímat pohyb zvířete a rozvíjet svoji vlastní motoriku. Tomu slouží i malá zoologická zahrada, kde děti mohou krmit zvířata, což jim zase zlepšuje jemné motorické vlastnosti. Této alternativní léčebné metodě se odborně říká hipoterapie.

„Každý týden tady máme zhruba padesát dětí po mozkové obrně, kterým tady pomáháme. Mohou se povozit na koni, nakrmit zvířátka, projít po nerovném zvlněném chodníku, což jim taky zlepšuje motoriku, nebo se pomazlit s poníkem či si ho pohladit, protože některé mají z jízdy na koni strach," řekl Deníku ředitel dětského ranče Josef Dudek s tím, že ranč je svým přístupem k léčbě handicapovaných skutečně unikátní.

„Navštěvují nás klienti nejen z Moravskoslezského kraje, ale třeba i z Polska a Slovenska a rádi se k nám vrací. Ranč totiž není jen pro handicapované děti, nebo dospělé s roztroušenou sklerózou, které také léčíme. Výlet si sem mohou udělat celé rodiny. Často k nám chodí také maminky s kočárkem, protože tady máme pěknou relaxační zónu," upřesnil Dudek.

Den s hipoterapií

Den s hipoterapií na ranči v Hlučíně.

Nedávno proběhl na ranči v Hlučíně Den s hipoterapií. Je to jedna z akcí, kterou každoročně pořádá společnost Evraz Vítkovice, jež na děti postižené mozkovou obrnou ročně přispívá částkou devíti milionů. Patnáct dětí ze čtyř organizací z Moravskoslezského kraje, které se o handicapované starají, tak mohlo venku strávit příjemný den na sluníčku ve společnosti koní.

„Když se vydaří počasí jako dneska, tak to má na děti úžasný efekt. Změna prostředí jim velmi pomáhá a skvěle si tady procvičí motoriku. I když počasí náhodou nevyjde a je škaredě, tak je možnost jít do uzavřené jízdárny, takže tato návštěva je pro ně přínosná v každém případě," vysvětlila Kateřina Gerová z domova pro děti a mládež se zdravotním postižením Sírius a dodala, že takový citový prožitek je pro děti potřebný.