Pořadatelství IVCA Rally, hlavní události Mezinárodní cyklistické asociace veteránů (IVCA), se v Ostravě chopil Klub českých velocipedistů v Hrabové. Do asociace byl přijat před sedmi lety a nyní projde největším testem od svého obnovení před jedenácti lety. Založen už však byl v roce 1906. K organizaci v zahraničí prestižní akce tak má dobré předpoklady.

Rozhodně to má být velká sláva. Do Ostravy dorazí na přelomu tohoto a příštího měsíce až na tři sta účastníků na historických kolech, a to doslova z celého světa. Zúčastní se veteránští cyklisté z Německa, Francie, Belgie, Anglie, Rakouska, Švýcarska, Slovenska, Polska, Lotyšska, ale také z Kanady, Indonésie a samozřejmě České republiky.

Kdo je nejlepší na kostitřasu?

42. ročník zejména v zahraničí prestižní akce slibuje čtyři dny plné netradiční zábavy. Základnu budou mít účastníci v Národním zemědělském muzeu (NZM) v Dolních Vítkovicích, kam dorazí ve středu 29. května k registraci a slavnostnímu zahájení. Ve čtvrtek 30. května bude na programu závod na sto anglických mil (Century Race), tedy na 160 kilometrů.

Airsoftová zbraň, kterou si mladík z Ostravy nesl po ulici, jako by se nechumelilo.
Drama v Ostravě? Policisté okamžitě zakročili proti muži se zbraní, ten nechápal

„Pojede se deset šestnáctikilometrových okruhů po cyklostezce podél řeky Ostravice – z Dolních Vítkovic do Vratimova a Hrabové a zpět,“ popsala za organizátory itinerář Irena Heinichová z Klubu českých velocipedistů v Hrabové s tím, že účastníci budou mít dvanáctihodinový časový limit. Po poledni pak na společnou dvacetikilometrovou vyjížďku vyrazí ostatní účastníci akce, kteří nebudou závodit. Cyklostezka zůstane během závodu otevřená pro veřejnost.

Druhý „ostrý“ den, v pátek 31. května, je na programu mistrovství světa v jízdě na vysokých kolech v mužské i ženské kategorii. Kostitřasy obsadí ovál In-line parku U Cementárny a soutěžit se bude i v řadě dalších disciplín na různých typech historických kol. Program dne zakončí dvacetikilometrová noční vyjížďka na Landek.

Centrum města v obležení krojovaných cyklistů

Pro veřejnost a příznivce historické cyklistiky bude vizuálně nejzajímavější zřejmě sobotní gala vyjížďka v dobových kostýmech. Před NZM budou u této příležitosti vystavena i historická auta a motocykly. Takzvaná Grand Parade zavítá i na Masarykovo náměstí a na den dětí i stylově před Divadlo loutek Ostrava.

Suvenýry, Merchandising, Fanzóna, MS v ledním hokeji, Ostrava. Foto: se souhlasem Jiřího Zerzoně
Boj o suvenýry z MS v Ostravě. Plyšoví maskoti zmizeli z pultů za 15 minut

V neděli 2. června program IVCA Rally završí bleší trh, v NZM bude k zakoupení vše, co souvisí s historickou cyklistikou. Už od poloviny dubna se tam koná také výstava spjatá s vysokými koly. Mezinárodní cyklistická slavnost se koná za podpory města Ostravy a pod záštitou primátora Jana Dohnala.

„Pro klub je organizace takto prestižní akce náročná, každý z aktivních členů organizačního týmu má přitom svou práci, ale doufáme, že se nám podaří splnit očekávání a budeme si moci říci, že jsme to zvládli,“ doufá Irena Heinichová.

Program Mezinárodního setkání veteránských cyklistů

ČT 30. 5.
6 – 18 hodin: Century Race (závod na 160 kilometrů, okruhy z DOV do Hrabové)
12.30 – 17.30 hodin: společná vyjížďka

PÁ 31. 5.
10 – 13 hodin: mistrovství světa v jízdě na vysokých kolech (In-line park U Cementárny)
18 hodin: noční vyjížďka na Landek

SO 1. 6.
9 – 17 hodin: Grand Parade (gala vyjížďka v kostýmech po městě)
14 – 17 hodin: rej kol a doprovodný program na Masarykově nám.

NE 2.6.
7 – 13 hodin: cyklistický bleší trh (Národní zemědělské muzeum)