„Nejtěžší byl výběr snímků, s kolegy bychom do knihy zařadili nejraději všechny,“ říká upřímně Hana Šústková, ředitelka archivu, která vedla tým sestavující knihu.

Ta nakonec čítá 185 snímků vybraných podle dvou kritérií - časová rozmanitost a zastoupení co největšího počtu ostravských obvodů.

Přišlo jich ale mnohem více 541 snímků od 47 lidí v termínu, po uzavření výzvy ještě dalších 140 fotek od devíti Ostravanů. To vše pouze v časově omezeném období let 1918 až 1989. Výsledkem je knižní publikace s trefným názvem Století objektivem Ostravanů, která vyšla v nákladu 550 kusů.

"O knihu byl ihned po vydání velký zájem a momentálně je prakticky zcela vyprodaná," informoval redakci Deníku šéf informačních center Jiří Šimon s tím, že o případném dotisku ještě není rozhodnuto.

„Tato publikace je unikátní, žádná jiná se nerodila tímto způsobem, kdy Ostravané zapátrali ve svých archivech a zapůjčili nám zajímavé fotografie. Nahlédli jsme do jejich životů za posledních sto let. Za každým snímkem se ukrývá příběh či osud takový, jaký měli lidé svůj život,“ řekl při slavnostním křtu knihy primátor Ostravy Tomáš Macura.

„Fotografie jsou na stranách řazeny chronologicky podle desetiletí a jsou opatřeny jednoduchými popisky,“ přiblížila publikaci Hana Šústková.

Lidé, jež do knihy svými snímky přispěli, ji mohli získat zdarma, pro ostatní byla k mání v informačních centrech Ostravainfo!!! za 285 korun.

VĚDĚLI JSTE?
Kniha Století objektivem Ostravanů je v podstatě obdobou seriálového projektu Deníku, který vychází celostránkově každý pátek, a pravidelně představuje dobové snímky z éry Československa v jednotlivých ostravských obvodech. Dosud takto vyšlo v Deníku přibližně 300 snímků!