Být uvnitř obřího plynojemu, jehož průměr přesahuje sedmdesát metrů, je opravdu zvláštní pocit. Někomu připomíná obří šapitó, jinému třeba noční oblohu s hvězdami. Historický plynojem z roku 1921, který už třináct let „spí“ v Dolní oblasti Vítkovice, právě nyní prochází obrovskou proměnou. Kdysi sloužil na jímání vysokopecního plynu, teď se v něm chystá prostor pro multifunkční sál pro téměř patnáct stovek lidí, konferenční salonky, veřejnou kavárnu a galerii výtvarného umění.

„Všechno začalo už před třemi lety, ale to byly ty neviditelné operace, hlavně ty papírové a vyřizování povolení, získávání peněz,“ říká Jan Světlík, předseda představenstva Vítkovic a šéf sdružení Dolní oblast Vítkovice, která za proměnou celé oblasti stojí. „To, že se zvon začal po třinácti letech zdvíhat, to je symbol pro lidi, kteří už nevěřili, že se něco pohne. Předpokládejme, že se zvedá i povědomí Ostravanů o tom, že také kultura, vzdělání a kreativita půjdou v Ostravě správným směrem,“ konstatoval Světlík.

Autorem projektu proměny plynojemu na víceúčelovou aulu je architekt Josef Pleskot. „Když jsem panu Světlíkovi předestřel myšlenku, že ten plynojem opravdu zvedneme, řekl: „To je ono.“ Viděl, že to je to povstání z popela. Přivedení světla. Prostě ten smutek odchází, život se tu znova dostává a Dolní oblast se nadechuje. Já v tom zdvihání vidím resuscitaci,“ komentoval Pleskot.

Vnější vzhled se nezmění


Interiér plynojemu aktuálně obsadilo asi čtyřicet techniků a dělníků ze společnosti Hutní montáže. Od pátku, kdy se zdvíháním zkušebně pomocí hydraulických lisů začali, už osmi set tunový zvon vysunuli o skoro pět metrů. „Zvon zvedneme tak o metr a půl denně. Některý den to jde lépe, někdy hůře, je totiž nepravidelný a tak jsou občas problémy,“ uvedl stavbyvedoucí Aleš Zemánek.

Na zvedání plynojemu sev úterýpřijel podívat i ministr kultury Jiří Besser. Vylezl po železných schodech až na ochoz na jeho vrcholu. „Podíval jsem se na to opravdu z té hůry a musím říct, že je to impozantní zážitek. Celá veřejnost a hlavně milovníci techniky se mají na co těšit,“ konstatoval ministr. „Projekt bude mít naši podporu. A má velkou šanci dosáhnout na určené finanční prostředky na ochranu památek,“ dodal.

Až se zvedáním zvonu skončí, budou už známy výsledky výběrového řízení na pokračování přeměny plynojemu. Víceúčelová aula bude vestavěna do něj, aby jeho vnější vzhled zůstal co nejvíce zachován. A to kvůli památkové ochraně. Část ocelových plášťů se ale vyřeže kvůli světlu.

Kromě přestavby plynojemu bude v areálu dolní oblasti současně pokračovat i rekonstrukce VI. energetické ústředny na interaktivní muzeum a budování prohlídkové trasy na Vysoké peci číslo 1, dominantě oblasti. Současně se připravuje výstavba úplně nové budovy Světa techniky. Celkové investice pro oživení lokality v tomto roce přesáhnou jednu miliardu korun. „Projektů tady bude probíhat průběžně moc, očekáváme, že v tomto roce proto omezíme návštěvnost a jiné projekty, protože si tady budou podávat ruce stavbaři,“ dodal Světlík.

Další články k Dolní oblasti Vítkovic ČTĚTE ZDE!