Je to každý rok stejné. Většina oblíbených fitness center a dalších sportovních zařízení ve městě prožívají bezprostředně po novém roce ekonomicky nejúspěšnější období. Jiné to není ani nyní. Také během nadcházejícího víkendu se dá očekávat, že sportoviště budou podobně jako v minulých dnech doslova praskat ve švech.

Důvod? Právě v lednu se totiž řada lidí pokouší naplnit svá novoroční předsevzetí, které u většiny obsahují i redukci váhy nebo zlepšení fyzické kondice.

„Všem, kteří v těchto dnech začínají pravidelně sportovat, bych od srdce popřál, aby jim elán vydržel alespoň do léta. Změnit svůj životní styl může v dnešní době opravdu každý. Nikdo se nemůže vymlouvat, že by nenašel oblíbené sportovní vyžití,“ říká dlouholetý profesionální kondiční trenér Igor Horyl, který tuto funkci vykonává také v hokejovém klubu Vítkovic.

NÁVŠTĚVNÍCI SE HRNOU

Značný zájem o služby hlásí většina sportovních center ve velkých městech.

„Plno jsme měli i mezi svátky, ale ten tradičně největší nával začal právě nyní. Největší nárůst je vidět hlavně na spinningu, na který chodí hlavně ženy. Právě ony jsou při cvičení velice svědomité a kupují si i výhodné permanentní vstupenky,“ říká Miroslav Bajgar ze SBA Sportcentrum Havránek v Ostravě-Zábřehu, kde si lidé mohou zahrát také squash nebo badminton.

Podobné zkušenosti potvrdil i vedoucí středisek fitness center v ostravské společnosti Sareza Ondřej Džadoň.

„V lednu máme proti minulému měsíci nárůst o 25 až 30 procent, který trvá tak do konce března. Pak se vše vrátí, jak se lidově říká, do starých kolejí,“ potvrzuje Džadoň s tím, že v jarních měsících se pak návštěvnost projevuje hlavně podle počasí. „Pokud prší a je škaredě, lidé k nám chodí častěji,“ říká Džadoň.

ŽENY LÁKAJÍ NOVINKY

Lednový nával prožívá také moderní fitness centrum Jatomi v ostravském obchodním domě Forum Nová Karolina. „Jsme trošku specifičtí v tom, že u nás je největší nárůst zákazníků až někdy v polovině ledna, kdy lidé dostanou výplaty. Ale jinak taky platí, že první měsíce po novém roce jsou nejúspěšnější,“ říká generální manažerka z centra Jatomi Jana Pavelková.

Velký zájem je u nich v tomto roce u žen hlavně o skupinové cvičení Les Mills. Tento koncept nabízí širokou škálu programů, v repertoáru jsou různé druhy kardiotréninků, silového cvičení nebo i taneční hodiny. „Chtěli jsme našim klientkám představit i něco jiného, než na co jsou zvyklé z ostatních fitness center, a vzhledem k tomu, jak jsou Les Mills programy úspěšné ve světě, dlouho jsme neváhali. V tomto programu jsme určitě výjimeční,“ uvedla Pavelková.

Zvláštností Les Mills, který se cvičí ve více než 80 zemích světa a navštěvují je miliony lidí, je jednotná choreografie. Ta se drží celosvětově po dobu tří měsíců. Poté dojde k obměně jak cviků, tak hudby, která samotnému cvičení udává tempo, a je tedy velice důležitá.

Na ženskou klientelu je už od roku 2003 zaměřené Fitness Attack studio, které sídlí v Kulturním domě Ostrava. I tam je většina lekcí (Aerobic, Body forming, Kalanetika, Pilates, Zumba, Power yoga) maximálně obsazené. „Ostrý provoz po novém roce jsme zahájili ve čtvrtek a zájem je tradičně obrovský. Naší velkou výhodou je nejen dlouholetá tradice, ale také to, že sázíme na osobní přístup. Prostě chceme, aby se u nás každý cítil příjemně. Naše nabídka lekcí musí uspokojit doopravdy každého,“ podotýká provozovatelka Fitness Attack Studia Helena Garaiová, která je zároveň provozovatelkou aerobiku.

Letošním hitem podle ní budou lekce pilakalajoga. „Prolínají se v nich prvky pilates, kalanetiky a jógy,“ prozrazuje Garaiová. Také u tohoto centra platí, že s blížícím se příchodem léta zájem o lekce klesá. „Máme ale velkou radost z toho, že naše klientky se pravidelně potkávají i během léta, kdy už řadu let společně jezdí na hory nebo chodí do do parku běhat,“ dodala Garaiová.