Jak to všechno kdysi začalo? Někdy v březnu roku 1981 navštívil newyorského specialistu na kožní a pohlavní nemoci Dr. Friedmana-Kiena mladý muž, kterého k němu přivedl výskyt „takových směšných flíčků na dolních končetinách", jak je sám popsal.

Do týdne se tento lékař setkal s dalším velmi podobným případem nezvyklých projevů kožního onemocnění u jiného mladého muže. V obou případech se jednalo o vzácně se vyskytující zhoubné bujení kůže. Oba případy měly něco společného oba muži nijak neskrývali, že praktikují uvolněný sex, užívají rovněž kokain, marihuanu a LSD… Nikdo tehdy ještě nemohl tušit, že za méně než dvě dekády mezi zjištěním prvních případů a koncem století se virem HIV nakazí přes 50 milionů lidí. Nikdo nemohl tušit, že AIDS se stane novým morem…

V České republice dochází každoročně k vzestupu infekce HIV a včasné odhalení nemoci umožňuje podstoupit léčbu, která dokáže zajistit kvalitní život. K 30. září eviduje Státní zdravotní ústav celkem 2864 HIV pozitivních osob. U 500 osob propuklo onemocnění AIDS a tomuto onemocnění již podlehlo 252 lidí. V Moravskoslezském kraji eviduje krajská hygienická stanice od roku 1988 k dnešnímu dni celkem 205 HIV pozitivních osob.

Varující je, že onemocnění se nevyhýbá ani dětem. „V loňském roce se léčilo devět dětí z Moravskoslezského kraje, které jsou registrovány u VZP. Ve věkové kategorii 70 až 79 let se léčili dva pacienti," uvedl mluvčí VZP Oldřich Tichý.

Léčba je hrazena ze zdravotního pojištění a celkové náklady na ni rostou. Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) na léčbu svých pojištěnců s HIV loni poskytla 258,5 milionu korun, průměrné léčebné výdaje na jednoho pacienta byly 181 tisíc korun ročně.

TRAMVAJ PROTI AIDS

U příležitosti Světového dne boje proti AIDS již tradičně vyjede dnes ve 14 hodin ze zastávky Výstaviště do ulic Ostravy Tramvaj proti AIDS, organizovaná Českou společností AIDS pomoc a Dopravním podnikem Ostrava.

Zájemcům bude poskytovat informace k problematice HIV/AIDS pracovník Krajské hygienické stanice Moravskoslezského kraje.

Občané a návštěvníci v tramvaji budou moci cestovat zdarma a získat informace o problematice HIV/AIDS a možnostech testování zdarma. Zájemci budou moci přispět na boj proti AIDS zakoupením symbolu červené stužky.

Počet infikovaných a nemocných

Svět:- nyní žije na světě přes 35 milionů lidí nakažených virem HIV.

ČR:- mezi infikovanými převládají muži
- nejvíce postiženou věkovou skupinou jsou osoby ve věku 20 až 34 let
- z celkového počtu HIV pozitivních osob je 2445 mužů a 419 žen

Moravskoslezský kraj:- infikováno je 179 mužů a 26 žen
- v letošním roce je hlášeno 21 nově diagnostikovaných HIV pozitivních osob: 20 mužů a 1 žena: 18 mužů uvedlo homosexuální orientaci a dva muži a jedna žena heterosexuální orientaci
- u pěti mužů byla prokázána současně i nákaza syfilidou
- v loňském roce se léčilo 84 pacientů, kteří jsou registrováni u VZP, a náklady na léčbu přesáhly 13 milionů korun