Čekalo se, že půjde o dramatické rozhodování. Že půjde ale doslova o infarktové stavy, by zřejmě netipoval nikdo. Ostravští zastupitelé v pondělí dopoledne nejprve těsně o jeden hlas neschválili koupi lukrativních pozemků na Bazalech i s nemovitostmi za 114 milionů korun. Baník Ostrava, kterému to mělo pomoci ve vypořádání se s dluhy, byl v tu chvíli v klinické smrti.

Pak ale nastal nečekaný zlom. Dva ze zastupitelů přehodnotili svůj původní postoj a požádali o revokaci výsledku a o nové hlasování. K němu nakonec skutečně došlo a koupě Bazalů napodruhé získala potřebnou většinu. Za nečekaným zvratem stál i zastupitel Ostravy a europoslanec Vojtěch Mynář (ČSSD), který se nejprve zdržel hlasování.

ČTĚTE V ČTVRTEČNÍM  DENÍKU
Kde město vezme 114 milionů korun na koupi Bazalů? Nepřijdou kvůli tomu zkrátka opravy chodníku či jiné důležité investice?

Odpovědi na tyto otázky se dočtete v zítřejším vydání Deníku. 

Mynář cítil tlak

„Neměl jsem moc jasno v posudcích, které oceňovaly Bazaly, chtěl jsem, aby se našlo ještě jiné řešení, proto jsem se raději zdržel hlasování," řekl Deníku Mynář. Zároveň přiznal, že za jeho původně váhavým postojem stály i výhrůžné anonymní SMS a e-maily, které dostával. „To napětí před hlasováním bylo velké, cítil jsem tlak každý den. Když ale hlasování nedopadlo dobře, něco se ve mně hnulo. Jsem od malička Baníkovec, prožívám s klubem jeho úspěchy i nezdary. Proto jsem nakonec požádal o revokaci hlasování, a když se to podařilo, napodruhé jsem hlasoval pro koupi Bazalů. Jsem rád, jak to dopadlo, nic jiného za tím nehledejte. Teď se musí Baník snažit, aby se udržel v první lize," dodal Vojtěch Mynář.

ČSSD rozdělena na dva tábory

V ČSSD byla při prvním i druhém hlasování proti koupi Bazalů celá porubská „klika" - hlasování se zdrželi starosta tohoto obvodu Lumír Palyza, místostarosta Petr Mihálik a náměstkyně primátora Simona Piperková, která dříve působila rovněž jako místostarostka Poruby.

Výsledek druhého hlasování mimořádného zastupitelstva o koupi Bazalů. Pro zvětšení klikněte na obrázek.Výsledek prvního hlasování mimořádného zastupitelstva o koupi Bazalů. Pro zvětšení klikněte na obrázek.

Horní snímek zachycuje druhé hlasování, dolní snímek první (PRO ZVĚTŠENÍ SNÍMKŮ NA NĚ KLIKNĚTE).

Bývalý radní druhé nejlidnatější městské části Vladimír Marek dokonce jako jediný ze zastupitelů ČSSD hlasoval přímo proti návrhu. Hlasování se zdržela i Eva Petrášková z Ostravy-Jihu - tchýně poslance a šéfa ostravské sociální demokracie Adama Rykaly, jenž s porubským starostou Palyzou stál v čele úsilí nepodpořit koupi Bazalů.

Chyběla opravdu kvůli nemoci?

S Porubou je spojena ale i zastupitelka za ODS Radana Zapletalová, která se pondělního hlasování překvapivě nezúčastnila. Proč nepřišla? V kuloárech zaznívalo, že na ní porubská klika z ČSSD vyvíjela silný tlak, aby takzvaně držela partu, jinak by mohlo být ohroženo její místo ředitelky Kulturního centra Poruba…

„Můžu říct, že jsem necítila žádný tlak na to, jak se mám rozhodnout, a to ani ze strany našeho klubu ODS, ani ze strany zastupitelů ČSSD z Poruby. Nikdy jsem neměla žádné indicie, že by mě nabádali, jak mám hlasovat. Věřím, že o mně všichni ví, že si držím svůj postoj," reagovala Radana Zapletalová.

ON-LINE reportáž z mimořádného zastupitelstva včetně fotogalerie najdete zde: Drama skončilo. Město Ostrava koupí Bazaly!!!

Proč tedy na pondělní jednání zastupitelstva nepřišla? „Řádně jsem se dopředu omluvila kvůli zdravotním problémům. Musela jsem jít na vyšetření a po něm jsem už nestihla včas na zastupitelstvo přijít," vysvětlila dále Zapletalová a dodala, že kdyby to stihla, hlasovala by na základě informací, které by na místě ještě získala. „Nebyla jsem plně rozhodnuta."

Podporuje Baník, přitom se zdržel

V Občanské demokratické straně, která podporovala koupi Bazalů zřejmě nejjednotnější ze všech stran v zastupitelstvu, se zdrželi hlasování celkem dva lidé Zuzana Kučerová a Lubomír Pospíšil. U něj jde o paradoxní situaci kvůli tomu, že v předchozím volebním období působil jako náměstek primátora pro sport a intenzivně řešil možnosti nového fotbalového stadionu pro Baník Ostrava.

„V mém rozhodnutí není žádná záhada. Byl jsem k tomu kroku zdrženlivější, protože jde přece jen o velkou sumu peněz. Podporoval bych spíš jinou formu pomoci," vyjádřil se Lubomír Pospíšil s tím, že je dost zděšen z toho, jaké dluhy za sebou nechalo bývalé vedení Baníku.

„Doufám, že už další kostlivci ve skříni Baníku Ostrava nejsou. Držím novým majitelům palce, aby byl klub očištěný a vyčištěný. Ačkoliv jsem se zdržel hlasování, tak jsem rád, jak to dopadlo," dodal exnáměstek primátora Pospíšil.