V rámci sobotního dne otevřených dveří představila i unikátní techniku, kterou v tuzemsku nikdo jiný nemá a nepoužívá. Lidem se to náramně líbilo.

„Americká miniponorka Minirover Benthos Mk II nám slouží už od 90. let minulého století. Její, dá-li se to tak říci, nejslavnější chvíle byly při úspěšném pátrání po obětech takzvaných Orlických vražd, u něhož jsme na Orlické přehradě na žádost Policie ČR asistovali," popisovali členové HBZS.

Jejich kolegové z paskovské ZBZS (závodní báňské záchranné stanice) přivezli Mobilní havarijní dopravní zařízení ZH 1500. To umožňuje fárat do více než kilometrové hloubky ve speciální kleci. „Využíváme ho při vyproštění osob, likvidacích havárií či údržbách a prohlídkách v jámě. Máme ho jako jediní nejen v revíru, ale i celé republice," líčíli záchranáři. 

Část vybavení nechali záchranáři z HBZS lidem i osahat, dětem to poskytovalo zábavu a dospělým poučení. Zdroj: Deník/Radek Luksza

Ti pustili zájemce rekrutující se z podstatné části z rodin s dětmi do garáží výjezdových vozů, dílen dýchací a požární techniky či místa zvaného dýmnice se spoustou záludných průlezů a překážek, kde se cvičí zásahy v „zakouřeném" prostředí důlních chodeb. „Zájem veřejnosti byl velký. Dorazil například i stonavský starosta Ondřej Feber. Ten, když pracoval na šachtě, patřil k závodním báňským záchranářům, a do Radvanic jezdíval držet hotovost," poznamenal ředitel HBZS Josef Kasper.

S dcerami Kamilou a Veronikou, synem Stanislavem a manželkou Věrou se dne otevřených dveří účastnil Kamil Štencel. „Přijeli jsme ze Studénky, zajímalo nás to. Dětem se nejvíce líbila fárací klec a dýmnice, my dospělí jsme ocenili možnost osahat si výbavu, jakou běžně neuvidíme. A ukázky první pomoci taky nebyly k zahození," prohlásil s tím, že návštěva měla i sentimentální ráz. Jeho otec a strýcové totiž byli havíři.