Málokdo však ví, že celou organizaci Majálesu, mají na starosti samotní studenti, ne komerční agentury. Jaké to je, pořádat akci pro tisícovky návštěvníků, co je nejtěžší a co to vlastně znamená, jsme se rozhodli zeptat přímo hlavní organizátorky a prezidentky ostravské Stavovské unie studentů Veroniky Snopkové.

Jak vzpomínáš na svůj úplně první Majáles?

Pamatuju si, že to byl Majáles Ostravské univerzity na Slezskoostravském hradě. Byl slunečný den, hrozně jsem si to tehdy užila. Hlavně afterparty v různých ostravských klubech, které jsem díky téhle akci mohla poznat. Líbilo se mi to, a tak jsem se snažila nenápadně zjistit, kdo Majáles vlastně dělá a jestli bych se mohla případně přidat. Byla jsem tuším ve druháku na výšce, ale až o rok později jsem se stala členkou Stavovské unie studentů a pak už to šlo rychle.

Byl jiný ve srovnání s nynějším Majálesem?

Určitě to bylo příjemné, ale organizačně to nebyla tak velká akce jako dnes. Spíše šlo o posezení v trávě a odpoledne strávené s přáteli. Majáles, který organizuje Báňská společně s Ostravskou, je už opravdu velká akce v Dolní oblasti Vítkovic, kde platí mnohem více bezpečnostních pravidel. Navíc každým rokem se laťka akce zvedá výše, pořád se to posouvá.

Jaké to je, cítit, že lidé chtějí každým rokem nějakou novinku?

Je to trend a taky strašný tlak na nás organizátory, protože akcí je během roku několik, a zároveň jsme všichni ještě studenti, proto musíme během několika měsíců naplánovat a zařídit vše, co s největší studentskou akcí souvisí.

To je náročné…

Do toho musíte zapojit kreativitu a vymýšlet neustále něco nového a posouvat to. I když je to náročné, učíme se a baví nás to stále někam posouvat. Letos jsme vymysleli nový areál, změny se promítly i do jednotlivých scén, zaměřili jsme se více na alternativní kapely, takže uvidíme.

Zvedá laťku i letošní vstupné?

(smích) Ano, vstupné jsme zvedli, ale z naprosto jiného důvodu. Loni stál lístek v předprodeji 90 korun a 120 korun na místě. Letos byl předprodej za 120 a 150 korun. Na místě si ho zájemci koupí za dvě stě. Náklady jdou nahoru. Není možné pokrýt celou akci jen z financí obou univerzit nebo od partnerů. Taky interpreti mají své honoráře.

Festivalový návštěvník si dá nejdříve zlatý mok a pak něco chutného. Nabídli jste prostor menším prodejcům před „festivalovými" řetězci?

Je docela těžké získat databázi dobrých stánkařů, protože ti dobří se hlásí až těsně před akcí, kdy už je kapacita plná. Menší prodejci, kteří se nám osvědčili loni, budou prodávat i letos. Snažili jsme se vybrat ty nejlepší. Své pokrmy na Majálesu najdou i vegani a vegetariáni. Návštěvníci se mohou těšit třeba na domácí fresh burgery.

Existuje slabina, kterou chcete letos lépe „podchytit"?

Areál a vstupy. Areál z toho důvodu, že loni měli studenti omezené vstupy na některé scény, což působilo stísněně, a velké minus z naší strany byl rozhodně vstup. Poprvé jsme totiž zkoušeli on-line předprodej, a čtečky na online tikety se nám vybily ve stejnou chvíli, no hrůza. Letos už jsme zásobeni. I počet koridorů bude vyšší. Pokud se budete chtít vyhnout návalu, přijďte dříve než mezi 17. až 18. hodinou, kdy dorazí tisícovky lidí. Čím dříve, tím lépe.

Co říkáte na starší věkovou skupinu návštěvníků?

Většina z nich jsou bývalí studenti, kteří si rádi zavzpomínají na svá studentská léta, nebo jak říkají „na staré časy". Majáles nevnímáme tak, že bychom si řekli ano, když tam pozveme tyhle interprety, tak příjde celá Ostrava. Spíše chceme, aby si lidé oživili studentská léta a aby přišli, i když musí další ráno vstát a jít do práce.

K TÉMATU

PROGRAM NA HLAVNÍ MAJÁLESOVÉ SCÉNĚ

12.30 - 13 hodin Vyhlášení nejlepší masky průvodu
Slza / 13 - 13.50 hodin
Vypsaná fiXa / 14.40 - 15.30 hodin
Smola a Hrušky (Slovensko) / 16.20 - 17.10 hodin
Úvodní slovo, rektor OU a VŠB-TUO / 17.10 - 17.25 hodin
Circus Problem / 18.05 - 19.05 hodin
UDG / 19.55 - 20.55 hodin
Xindl X / 21.50 - 22.50 hodin
Fireshow / 22.50 - 23.10 hodin
David Koller / 00.50 hodin

Letošní novinkaUživatelé operačního systému Android si mohou stáhnout mobilní aplikaci, která přináší všechny informace do smartphonu. Její největší výhodou je možnost poskládat si vlastní harmonogram kapel, které chcete vidět.
Aplikace návštěvníka vždy upozorní 10 minut před začátkem každého koncertu. Aplikace vznikla jako semestrální projekt v rámci programu Erasmus+ ve Finsku na univerzitě JAMK v Jyväskylä.

Více na www.majalesostrava.cz