Největší porubská promenáda Hlavní třída bude uzavřena. Od pátečních 19 hodin do sobotních 20 hodin zde budou korzovat in-line bruslaři v rámci Večení In-line party a LifeInLine tour. Změny se dotknou i ostravské hromadné dopravy.

„Dojde ke změně organizace dopravy na trasách autobusových linek číslo 40, 43, 44, 45, 46, 54 a 58. Spoje pojedou odklonem po místních komunikacích a po Opavské ulici. Autobusy číslo 54 budou ukončeny na Francouzské ulici na provizorní zastávce Telekomunikační škola," přiblížil mluvčí Dopravního podniku Ostrava Miroslav Albrecht. Přípoje tramvaje číslo 7 a autobusu číslo 43 pak budou na tramvajové zastávce Hlavní třída, a to v časech 23.25, 0.25, 1.25, 2.25, 3.25. 

Hlavní třídu ovládné světová elita in-line bruslení

Porubská Hlavní třída bude už pošesté patřit in-line bruslařům, sobotní závod seriálu LifeInLine Tour 2014 se ale poprvé pojede jako finále Světového poháru. „Letos budeme v Ostravě slavit," těší se prezident World Inline Cupu Petr Šťastný na absolutní vítěze a medailisty Světového poháru mužů a žen, kteří si mezi sebe rozdělí finanční prémii 10 tisíc eur.

Hlavní závod na 33,5 km zahájí v sobotu ve 14 hodin ženy. „S asi čtyřminutovým odstupem za nimi vyrazí na trať muži. Závod se tak stane atraktivnějším pro diváky. Bude to tak trochu souboj pohlaví, můžeme se sázet, ve kterém okruhu je dojedou," přiblížil letošní novinku Martin Plecitý, organizátor seriálu LifeInLine z agentury Trikam.

Podle jeho poznatků nejrychlejší muži v minulosti zvládli jeden okruh Hlavní třídou za 4:15 minuty, ženy ho zajely pod pět minut. „Průměrná rychlost bruslařů je 42 kilometrů za hodinu, ve sprintu se pohybuje kolem padesátky a z kopce dolů dosahují i sedmdesátky," prozradil Plecitý.

Na startu se představí téměř celá světová špička. „Bude to určitě hodně napínavé," tvrdí Šťastný a očekává přes čtyřicet „profi" bruslařů ze čtrnácti zemí. „Obsazení bude špičkové, přihlášky stále přicházejí. Čeká nás festival světového in-line bruslení," souhlasí Plecitý.

Účast potvrdili několikanásobný mistr světa a dvojnásobný vítěz porubského závodu Yann Guyader z Francie, jeho krajan Nolan Beddiaf, Peter Michael z Nového Zélandu, Poláci Bartosz Chojnacki s Wojciechem Baranem i Estonec Antti Hajlak.

„Proti nim bude stát celý český národní tým, který by mohli diváci popohnat do cíle," věří Plecitý v početnou kulisu podél Hlavní třídy. Podporu v kategorii žen bude potřebovat obhájkyně loňského prvenství Kateřina Novotná, která bude mít velké soupeřky v Nicole Begg z Nového Zélandu, Francesce Lollobridgidě z Itálie a Polce Alexandře Goss.

I letos je závod LifeInLine Tour dvoudenní doprovodný program začne už v pátek v 19 hodin, o hodinu později si při večerní jízdě může na soutěžní trati zabruslit veřejnost.

„Zájemci si to mohou zdarma a bez registrace vyzkoušet a příští rok se pak přihlásit do některého závodu," vysvětlil Plecitý. „Navíc se mohou na trati potkat s českým týmem i některými světovými hvězdami, které budou určitě trénovat," prozradil Plecitý s tím, že pořadatelé všem doporučují bezpečnostní výbavu v podobě helmy a chráničů.

Doprovodné závody dětí, hobby a open jsou na programu v sobotu od 10 hodin. „Jsem rád, že se naplňuje slogan Ostrava Evropské město sportu 2014 tím, že lidem můžeme ukázat zajímavou sportovní aktivitu, kterou si mohou vyzkoušet. Doufám, že vyjde počasí a zúčastní se jich co nejvíc," řekl náměstek primátora Ostravy Martin Štěpánek, který nad celou akcí převzal záštitu.