Ten bude službu ohledání nebožtíků zajišťovat 24 hodin denně a po sedm dnů v týdnu.

„Povinnost ohledání mají ze zákona praktičtí lékaři u pacientů, kteří jsou u nich registrovaní. Pokud pacient zemře doma, bývá k němu právě praktický lékař povolán. Ale nesmí to narušit chod ordinace, takže se skutečné stává, že lidé čekají i několik hodin, než k nim lékař na vystavení úmrtního listu dorazí," potvrzuje Vratislava Krnáčová, vedoucí odboru zdravotnictví Krajského úřadu Moravskoslezského kraje.

Praktici zájem nemají

Po ordinačních a návštěvních hodinách pak „praktici" podle jejich slov zájem o vykonávání služby koronera nemají. Přebírají ji lékaři na pohotovostní službě. A za to jsou odměňováni. Po službě od 22. do šesté hodiny ranní, kdy „jsou na telefonu", dostávají paušální poplatek 500 korun.

„Pokud během této doby vyjedou k ohledání zemřelého, platba se jim navyšuje až na 1700 korun za výjezd," říká Krnáčová. O tyto peníze lékaři na pohotovostech poté, co činnost koronera převezme vítězná firma vybraná krajem přijdou. Pokud člověk zemře v nemocnici, rodina tyto problémy řešit nemusí. Jestliže ale odejde z tohoto světa v domácím prostředí a navíc například o svátcích, pak nastává sháňka. Jen lékař může totiž posoudit, zda je tělo možné pohřbít, nebo je nutné jej odvézt na pitvu. „Bez listu o prohlídce zemřelého jej převézt nemůžeme," potvrdil Jiří Turek, majitel pohřební služby Charón. I oni se setkali s tím, že pozůstalí na lékaře čekali i čtyři až šest hodin. A to ve městě.

Úmrtní list

Na venkově, kde narůstají dojezdové vzdálenosti, se tento čas může ještě prodloužit. „Dříve vystavovala úmrtní list i rychlá. Teď to nejde. Pokud je zavolají a ten člověk je už mrtvý, tak rychlá odjede a čeká se na koronera," popisuje další z majitelů pohřební služby, Vítězslav Bernický z Nové Bělé. Právě on zajišťuje pohřby rovněž v menších městech a obcích v okolí Ostravy.

Podle jeho zkušeností si ale nejčastěji stěžují lidé z paneláků. „Já se jim ale nedivím. Když mají třeba jednopokojový byt a teď tam rodina i s dětmi musí několik hodin čekat na doktora…"

Ani kraj však z praktických lékařů jejich povinnost nesejme. Nadále budou úmrtní listy svým registrovaným pacientům vystavovat. „Ten, kdo vyhraje veřejnou zakázku, bude ohledávat mimo ordinační a návštěvní hodiny praktických lékařů," doplnila Krnáčová.