I já šití propadla. Ač nevyučená, ale v „kurzu u maminky" jsem po krátké době zvládla všít rukáv do průramku nebo zip, prošít vatelínovou bundu či obšít knoflíkovou dírku.

Klasický maminčin „výukový" šlapací šicí stroj jsem zaměnila za elektrický. Za jeho tichého šelestu vznikaly modely, které neušly pozornosti nejednoho páru očí. Dodnes si pamatuji na úžasnou vypasovanou sladce růžovou halenku s bílými puntíky nebo bezpočet šatovek… A dnes?

ZÁJEM O SLUŽBY STÁLE JE

„Mám spoustu zakázek, nejvíce na jaře a v létě, a je toho čím dál tím více. Lidé mají zájem o úpravy zkracování délek, všití zipů, ale i o ušití kostýmku, sukní, šatů," říká Hana Batorová, majitelka Krejčovství Hana v Ostravě-Svinově. Vyučená pánská krejčová se šití věnuje přes dvacet let.

„Ženy okolo padesátky, přestože je v obchodech spousta zboží, elegantní a padnoucí oblečení nekoupí. Nejčastěji chtějí ušít klasickou černou, šedou nebo modrou sukni ke kolenům s krytým rozparkem," říká Hana Batorová a dodává, že šije i šaty s rukávem k lokti.

Spoltex Kravaře je rodinná firma. Jedna z mála v Česku, která podprsenky vyrábí.
Podprsenky z Kravař: v Praze chtějí bambus a krajku, jižní Morava větší velikost

„Přece jen starší dámy už mají povolené paže a šaty na ramínkách či bez rukávů, kterými jsou obchody zavalené, nosit nechtějí," vysvětluje paní Hana.

Podle ní je švadlen nedostatek. Spousta krejčovství zanikla právě proto, že šila jen nové oděvy a neprováděla úpravy oděvů. A tak měla zakázky na půl roku a zbytek roku nevydělávala.

NEDOSTATEK PRAXE

Půl roku měla švadlena Hana Batorová paní na výpomoc. Čtyřicátnici.

„Mladší neseženete. Dnešní holky, přestože se vyučí krejčovou, mají více teorie než praxe. Vyjdou ze školy a umí maximálně ušít sukni. Na sako a halenku si už netroufnou. Když jsem se vyučila já, uměla jsem si doma ušít všechno," říká paní Hana.

Majitelkou Mystické mýdlárny ve Vratimově je Alena Milíčková.
Na návštěvě u mydlářky ve Vratimově. Přírodní mýdlo je jako sýr, musí dozrát

Dnes přichází mladé zákaznice i s takovými požadavky, jako je přišití knoflíčků, poutek nebo zašití dírky po štítku, který špatně odstřihly, a zůstala jim na oděvu díra…," usmívá se Hana Batorová.

Požadavky má švadlena a krejčová v jedné osobě i od mužů. „Nechají si ušít, nebo upravit koupený oblek. Většinou jde o muže s netypickou postavou vysocí, nebo naopak malí, s velkým objemem v pase," vypočítává majitelka firmy.

„Spousta zákaznic mě přemlouvá, abych vedla kurzy šití, které úplně vymizely. Přece jen se najdou švadlenky, které si doma ledacos spíchnou a potřebovaly by poradit," dodává Hana Batorová.

A kolik za takové ušití například obyčejné sukně zaplatíte. Deník zjistil, že bez látky sukni od švadleny pořídíte od 150 do 700 korun podle náročnosti.

Tomáš Pospíšil, mistr houslař ve svém ostravském ateliéru.
Houslařství - vzácné řemeslo, které v Ostravě stále žije