VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hledají se tři noví senátoři za náš kraj. Kandidátů je osmnáct

Ostrava /TIPY DENÍKU NA VÍTĚZE/ - Kteří senátoři z regionu zasednou v Senátu a obmění tak složení horní komory parlamentu? Seznamy kandidátů jsou kompletní, bude záležet na voličích v polovině října, pro koho se rozhodnou. 

12.9.2012 16
SDÍLEJ:

Infografika DeníkuFoto: Deník

Vybírat můžeme z osmnácti lidí. Jsou mezi nimi i horolezec, novinářka, starostové, lékaři, podnikatelé i bývalý ministr. Senátora volíme na třech místech v kraji v Opavě, Ostravě a Karviné

Ostrava

Volební obvod Ostrava-město bude jediným místem v Moravskoslezském kraji, kde současný senátor nebude obhajovat svůj post. Svého kandidáta tu zaregistrovalo jedno hnutí a šest politických stran. Je to nejvíce ze všech tří volebních okrsků.

Za sociální demokraty jde do voleb Karel Sibinský, který je starostou obvodu Jih, stejně jako jím byl současný senátor Otakar Veřovský. „Senátora lidé vnímají jako místního ombudsmana, který by jim měl pomoci řešit jejich každodenní problémy. Chci proto, aby i Senát tyto záležitosti „ulice" projednával. Dominantním problémem občanů Jihu je bezpečnost, volají po větší právní ochraně slušných lidí. Míní, že v současnosti jsou pachatelé trestných činů více chráněni než oběti. „Zasadím se také o to, aby byly přijímány takové zákony, aby se lidem vyplatilo pracovat a ne pobírat sociální dávky," prohlásil Sibinský. Komunisté do souboje postavili městského a obvodního zastupitele Lea Luzara. „Když jsem se ptal ve svém okolí, zda vědí, kdo je senátorem na Jihu, nikdo ho neznal. Chci to změnit. Proto jim rozdávám svoje mobilní telefonní číslo, aby věděli, že se na mě mohou kdykoliv obrátit a že budu v Praze hlasitě hájit jejich zájmy. V Senátu bych rád otevřel také téma bezplatné městské hromadné dopravy," řekl Luzar.

Strana práv občanů zemanovci nominovala v Ostravě do Senátu bývalého sociálnědemokratického ministra pro místní rozvoj Petra Lachnita. Občanští demokraté někdejší poslankyni za ODS lékařku Dagmar Molendovou.

Další kandidující lékařkou je Růžena Šarišská za KSČ. Ta se o senátorské křeslo v tomto volebním okrsku ucházela už v minulosti, kandidovala však za KSČM. Za tuto stranu několik let také „seděla" v městském a krajském zastupitelstvu.

Hnutí Ostravak do voleb vysílá horolezce, podnikatele a ostravského zastupitele Leopolda Sulovského. „Senát má korigovat rozhodnutí politických stran. Měli by tam být lidé s nadhledem, kteří něco dokázali a nepotřebují se tam díky imunitě schovat nebo si tam vydělat. A měl by v něm být více slyšet hlas obyčejných lidí z regionu," míní Sulovský.

Do boje o Senát jde také Strana práce s ekologem a geografem Radoslavem Štědroněm, někdejším náměstkem ostravského primátora.

Kandidáti

Opava

Opavští voliči se budou v senátních volbách v polovině října rozhodovat mezi pěti uchazeči o senátorské křeslo.

Stávající senátor a chirurg, občanský demokrat Václav Vlček pracoval v Senátu šest let, nerad odchází od rozdělané práce, proto se rozhodl kandidovat znovu. „V současnosti se přijímají nanejvýš nutné zákony ve zdravotnictví, sociální reforma a já bych chtěl být takzvaně u toho," řekl Vlček.

Také ředitel hrabyňského ústavu sociální péče Vladimír Plaček z ČSSD je přesvědčen, že by v Senátu mohl být především prospěšný při projednávání návrhů zákonů v oblasti zdravotnické a sociální problematiky. Heslo Stop současným návrhům ve zdravotnictví vozí i na svém autě.

„Dráždí mě možnost „koupit si svého lékaře", jednoznačně mi z toho plyne, že ti co mají peníze, mohou dosáhnout na lepší zdravotní péči. Vadí mi také rozdělení péče na standardní a nadstandardní. V sociální oblasti je nepřípustné současné zbrzdění valorizace důchodů. Zejména lidem, kteří žijí v ústavech podobných hrabyňskému, se žije velmi těžce a z důchodu jim zbývá velmi málo," tvrdí Plaček.

I TOP 09 postavila do senátorských voleb lékaře Tomáše Papugu. „Jako senátor bych se rád zaměřil na otázky související s legislativou ve zdravotnictví. Ve zdravotnické reformě je spousta rozporuplných bodů, chybí v ní hlas lidí z praxe. Já ty zkušenosti mám a mohl bych být přínosem. Je pro mě také výzva zjistit, jestli má „topka" na Opavsku šanci získat od občanů takovýto post," zdůvodnil primář centrálních operačních sálů Slezské nemocnice Tomáš Papuga svoji kandidaturu.

„Mé postoje jsou předvídatelné a stálé. Opavanům nejsem neznámý a mám zkušenosti z práce v samosprávě i v Poslanecké sněmovně. Deset let se věnuji sociální oblasti a rád bych se na tuto problematiku zaměřil i v Senátu," řekl kandidát za KSČM Miroslav Opálka. Dodal, že Senát se podílí na zákonodárné činnosti a nenahrazuje činnost samospráv. „Počítám ale při řešení problémů občanů se spoluprací zastupitelstev a dalších institucí," prohlásil Opálka.

„Chci maximálně podporovat prosperitu svého regionu a věnovat se sociální politice," prohlásil kandidát KDU-ČSL, poradce pro rehabilitační a kompenzační pomůcky, Josef Stiborský.

Svého kandidáta na senátora v Opavě nominovala i KSČ. Je jím systémový inženýr Jindřich Skařupa.

Karviná

O křeslo senátora se ve volebním obvodu 74, který zahrnuje Havířov, Petřvald, Rychvald, Bohumín a Dolní Lutyni, bude ucházet pět lidí.

Současný senátor Petr Vícha, který je zároveň dlouholetým starostou Bohumína, se rozhodl znovu kandidovat i proto, že opět dostal důvěru sociální demokracie. „Při práci v Senátu jsem zjistil, jak mohu být užitečný Bohumínu a okolním městům i obcím. Spolupracovali jsme pravidelně se všemi starosty, dokázali jsme změnit zákon o loteriích o možnost regulace hracích automatů, upravit stavební zákon, prosadili jsme rozpočtové určení daní, které dává obcím desítky milionů navíc," vyjmenoval Vícha.

Bývalá primátorka Havířova a poslankyně Milada Halíková dostala nominaci KSČM, při jejím rozhodování, zda kandidovat, či ne, hrály roli i preferenční hlasy voličů v parlamentních a komunálních volbách. „Dali tak najevo, že bych jim mohla být prospěšná i v Senátu. Moje volební heslo Lepší zákony pro slušné lidi vyjadřuje mnohé. Mimo jiné i větší ochranu těch, kteří chtějí pracovat. Chci prosadit, aby se obnovila bezplatná lékařská péče a zlepšilo životní prostředí," konstatovala Halíková.

Novinářka Jana Lorencová zdůvodňuje svoji kandidaturu snahou prosadit a hlavně moci veřejně prezentovat své názory. „Chci, aby mě bylo slyšet. Myslím si, že problémy, které trápí občany v obvodu, v němž kandiduji, znám a trápí i mě," řekla Jana Lorencová.

O přízeň voličů se bude ucházet také šéf oblastní ODS v Karviné, havířovský zubní lékař Radomil Schreiber. „Chtěl bych se podílet na schvalování zákonů, které občanům zlepší život. Zaměřit se především na oblast sociální a zdravotnictví. Za peníze, které máme k dispozici, zajistit občanům optimální zdravotní péči," plánuje Schreiber.

Stavební inženýr z Bohumína Jan Odložilík do Senátu kandiduje za stranu Národní socialisté levice 21. století. „Oslovil mě program této strany, i když nejsem jejím členem. Chci, aby byl slyšet i v Senátu, protože je výrazně ekonomicky prorůstový a zároveň sociální. Mým hlavním cílem je zlepšení hospodářské situace v regionu a ve státě," vysvětlil Odložilík.

Kdo bude novým senátorem? Tip Deníku na vítězeTipy Deníku na vítěze

Opava

Stávající senátor: Václav Vlček (ODS) Vladimír Plaček (ČSSD),

Nový senátor: Rozhodne se ve druhém kole mezi Václavem Vlčkem a Vladimírem Plačkem

Ostrava

Stávající senátor: Otakar Veřovský (ČSSD)

Nový senátor: Karel Sibinský (ČSSD), vyhraje v prvním kole

Karviná

Stávající senátor: Petr Vícha (ČSSD)

Nový stávající senátor: Petr Vícha (ČSSD), vyhraje v prvním kole

Autor: Martin Pleva, Tomáš Januszek, Zuzana Urbánková

12.9.2012 VSTUP DO DISKUSE 16
SDÍLEJ:
OSLAVY v bouřlivém duchu se v Modrém domě sice nekonají, ale přípitky se tu podle lahví stojících na stole bezesporu uskutečnily.
3

ČSSD: Nikde nikdo, ani slovo... ODS: Dnes není důvod plakat!

Šéf ANO Andrej Babiš a lídr SPD Tomio Okamura na tiskoých konferencích k volebním úspěchům
83

OHLÉDNUTÍ DENÍKU: Zajímavosti a čísla z voleb v kraji

OBRAZEM: Neházím flintu do žita, říká Herbert Pavera, lídr TOP 09

/OHLÉDNUTÍ ZA VOLBAMI/ Až deváté místo obsadila v Moravskoslezském kraji strana TOP 09, která sice nakonec proklouzla do parlamentu, ale bez poslance z našeho regionu.  

OBRAZEM: Leo Luzar, volební lídr KSČM: Prohráli jsme, je to špatný výsledek

/OHLÉDNUTÍ ZA VOLBAMI/ V ostravském volebním štábu KSČM panovala v sobotu vpodvečer nepříliš optimistická nálada.

OBRAZEM: Piráti překonali stanovený cíl, ale v Ostravě rum proudem netekl

/OHLÉDNUTÍ ZA VOLBAMI/ Piráti, větřící úspěch, se v Ostravě začali scházet už od 15. hodiny, krátce po skončení voleb. „Zakotvili“ v klubu Fabric v Plynárenské ulici.  

OBRAZEM: ANO v Ostravě "slavilo" bez svých lídrů

/OHLÉDNUTÍ ZA VOLBAMI/ Oslavy hnutí ANO, které rozložilo svůj „štáb“ v restauraci Ostrawina v Nádražní ulici v centru Ostravy, byly pozvolné. Oslavy krajského úspěchu, který byl ještě výraznější než ten celonárodní, se musely obejit bez prvních pěti mužů na kandidátce.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení