„Podle zápisu v katastru jím je od května letošního roku majitel řady dalších ubytoven inženýr Martin Gavlas. Zaplatil za něj něco přes šestatřicet milionů korun. Obvod přitom nabídl padesát,“ informuje Gabriela Gödelová z radnice. Jihu se totiž tato transakce tuze nelíbí!

Obvod se netají plány skoupit všech třináct zdejších ubytoven. „Tři provozovatelé by i jevili zájem, avšak za cenu výrazně přesahující znalecký posudek,“ říká Gödelová s tím, že v případě HD Hlubina je hodnota stanovená tzv. výnosovou metodou okolo 67,5 milionu korun.

„S majiteli tohoto hotelového domu, patřícího k nejproblémovějším místům na Jihu, jsme opakovaně a intenzivně jednali. Chtěli po nás sedmašedesát milionů,“ líčí Gödelová. Obvod sice nepřistoupil na požadovanou výši, ale byl ochoten dát padesátimilionovou částku. Marně…

Podle někdejšího provozovatele a současného provozního ředitele HD Hlubina Daniela Fatury se ovšem nemají na radnici čemu divit.

„S někým se na něčem domlouváte, pak přijde další člověk a chce to jinak. Byl to skoro rok a půl trvající festival promarněného času,“ vysvětluje.

Zájemců o Hlubiňák bývalí majitelé odmítali i s Jihem sedm, včetně „jednoho docela velkého zahraničního investora“.

Momentálně se, jak Fatura upozorňuje, pod novým vlastníkem zpracovává projekt výměny oken. V objektu,obývaném asi čtyřmi sty lidí, chystají i jiné renovace.

„Výhledový plán je do čtyř let směřovat HD Hlubina na jednotlivce a starší osoby. Jako ubytovna zůstane i nadále,“ vysvětluje Fatura odmítající „problémovost“ dané lokality. Areál má vlastní ochranku a pro klienty i návštěvy jsou, jak Fatura dodává, nastavena přísná pravidla.

Chtěli jsme ho zbourat, říká vedení obvodu

Změna provozovatele známého hotelového domu v Hrabůvce působí na úřadě Jihu slušně řečeno pozdvižení… už jen proto, že nabídka z radnice byla o čtrnáct milionů vyšší než konečná cena.

„O důvodech, které vedly předchozího majitele k prodeji objektu za výrazně nižší cenu, než jsme nabízeli, můžeme slovy Járy Cimrmana diskutovat, vést o nich sporyi s nimi nesouhlasit. Ale je to tak vše, co se proti tomu dá dělat,“ říká Hana Tichánková z pozice místostarostky.

Obvod má podle ní za sebou jednání nejen o ceně samotného HD Hlubina, ale též o dalším osudu této ubytovny. „Zástupci dřívějšího majitele postupně přiváděli investory a my podporovali jejich plány na přestavbu na byty pro běžné občany včetně snížení počtu pater budovy,“ uvádí Tichánková.

Po odstoupení investorů pokračují setkání týkající se opět prodeje „Hlubiňáku“. Požadovaných sedmašedesát milionů korun však Jih nechce dát cena je určena metodou zohledňující budoucí zisk z dalšího provozu ubytovny.

„My ji zamýšleli vzhledem k jejímu stavu zbourat,“ líčí místostarostka.

Minulí provozovatelé HD Hlubina se podle svých slov nedokázali s představiteli Jihu domluvit mimo jiné proto, že se jich při jednáních vystřídalo více. Potvrzují také záměr nového vlastníka zachovat v budově ubytovnu, avšak nepreferovat v ní už sociálně slabé rodiny zejména romského původu.

Radnice oproti tvrzení provozního ředitele „Hlubiňáku“ nepovažuje tento areál za bezproblémový. Má ho naopak za nejhorší ze všech třinácti ubytoven na Jihu!

„Boj za slušné občany i bezpečné soužití rozhodně nevzdáme,“ dodává Tichánková s tím, že u HD Hlubina přibudou bezpečnostní kamery.

Stavební uzávěra, bezdoplatkové zónyTěmito dvěma opatřeními se chce radnice Jihu bránit rozrůstání ubytoven v nejlidnatějším městském obvodě. Stavební uzávěra pokud ji Ostrava schválí v územním plánu by měla zapovědět „veškerou stavební činnost“ vedoucí ke vzniku nových ubytoven. Radní z Jihu také podruhé žádají i o vyhlášení bezdoplatkových zón (kde nebudou nově příchozím lidem vypláceny příspěvky na bydlení). Jedna z nich má zahrnovat i Horní ulici s HD Hlubina v Hrabůvce.