Jak tato iniciativa vznikla?

Na počátku bylo nalezení ostatků čtyř tisíc německých vojáků, které byly náhodně objeveny ve vojenském výcvikovém prostoru Brdy. Zde měly zůstat do oku 2008.

Loni na jaře město Hlučín německému Spolku pro péči o válečné hroby nabídlo, že ostatky vojáků uloží ve své lokalitě. Vedení radnice poslalo německé straně nabídku a asi před dvěma měsíci si zástupce Spolku pro válečné hroby přijel navržený pozemek, kde by mělo pohřebiště vyrůst, prohlédnout.

„Zájmem německé strany je uložit ostatky vojáků do jednotlivých hrobů, s hromadnou pietou se nepočítá. Nabídnutý pozemek je svou rozlohou schopen přijmout požadovaný počet hrobů, a proto vzbudil zájem. Jediný problém, o kterém bylo hovořeno, spočívá ve velké vzdálenosti od hranic Německa. Zástupce Spolku netajil, že jsou k dispozici ještě další nabídky, ale konkrétně je neupřesnil. Před čtrnácti dny nám došlo sdělení, že naše nabídka bude zvážena a posouzena, takže až do dalšího kontaktu zvolíme vyčkávací pozici,“ řekla nedávno tisková mluvčí města Jarmila Harazinová.

A jaká je nejnovější situace? Podle slov mluvčí se objevil problém s jedním pozemkem v soukromém vlastnictví, na kterém je zástava ve výši necelých čtyř milionů korun. „Německá strana považuje tuto částku za vysokou a stále ji zvažuje. Nyní čekáme na její konečné rozhodnutí,“ řekla.

V případě akceptování poskytne Hlučín k pohřbení padlých vojáků pozemek v části Březiny a veškeré finanční náklady spojené s vybudováním hrobů i celé realizace pohřbu ponese Německo. Takový způsob je zcela běžný, protože vojáci bývají pohřbíváni v zemích, kde přišli o život. Z bojů ve druhé světové válce se do Německa už nevrátily zhruba dva miliony mužů, kteří ve světě položili životy za expanze třetí říše. Jsou pohřbeni ve více než čtyřiceti zemích.