Pátý ročník, který opět pořádá ludgeřovická společnost TARRA pyrotechnik, bude znovu s mezinárodní účastí. Festival si v uplynulých ročnících nenechaly ujít desítky tisíc návštěvníků.

Ne všichni ale ohňostrojům fandí, hlučínská radnice se už v minulosti musela zabývat stížnostmi na jeho odpalování na štěrkovně. Letos proto organizátoři přijali zvláštní opatření a ohňostroje budou šetrnější k životnímu prostředí, pyrotechnika bude méně hlučnější.

Program festivalu

Jak už bylo zmíněno, akce se do Hlučína vrací po delší pauze, poslední ročník se konal v roce 2019. Na jezeře se postupně od pátku představí kromě domácí TARRA pyrotechnik i dvě renomované zahraniční ohňostrojné společnosti. V sobotu 2. září předvede svou show SUREX z Polska, neděle 3. září pak bude patřit týmu Pyrotechnics Activities ze Slovenska. Jednotlivé ohňostroje začínají vždy ve 21 hodin.

Lidé u štěrkovny v Hlučíně mohou sledovat medúzy. Koláž: Moravský ornitologický spolek, Kaml Vitásek
VIDEO: Lidé na štěrkovně v Hlučíně mohou opět sledovat medúzy, podívejte se

„Každá soutěžící společnost zahájí vlastním ohňostrojným designem úvodní dvě minuty povinnou částí ohňostroje na hudební skladbu Once Upon A Time In The West od skladatele Ennio Morricone, v české verzi Jednoho dne se vrátíš od Věry Špinarové.

Zbylých deset minut mají jednotlivé týmy volný výběr skladeb. Soutěžící z Polska a Slovenska jsou ověřené týmy, které již v rámci festivalu dříve soutěžily. Letos však přivezou zela nové show, a také díky jejich znalosti lokality se diváci mají opět na co těšit,“ popisuje Deníku Michal Křižák z TARRA pyrotechnik.

Na celý festival, který je součástí Hlučínského krmáše, je vstup zdarma. „Festival ohňostrojů zároveň proběhne i jako poděkování zaměstnancům a příznivcům ohňostrojů společnosti TARRA pyrotechnik, která letos slaví kulaté výročí třiceti let,“ upřesňuje.

Oslavy krmáše

Velké oslavy se chystají první zářijový víkend v Hlučíně. Od pátku 1. do neděle 3. září je zde na programu tradiční Hlučínský krmáš. Vstup na celý program je zdarma.

Dějištěm oslav se stane opět Hlučínské jezero, Mírové náměstí a nádvoří hlučínského zámku. Hlučínský krmáš je každoroční připomínkou vysvěcení kostela svatého Jana Křtitele.

Záběr z epizody seriálu Devadesátky věnované vyšetřování orlických vrahů a pátrání báňských záchranářů z Ostravy po jejich obětech.
VIDEO: Miniponorka pomáhala vyšetřovat orlické vraždy. Teď je k vidění v Ostravě

„Na parkovišti u Hlučínského jezera bude probíhat pouť, za branami areálu pak hudební program. Těšit se lze na Václava Noida Bártu, orchestr Tomáše Kočka, kapelu Drive, Elán Revival Morava, zpěváky z nejslavnějšího muzikálu Michala Davida a další,“ přibližuje hlučínská mluvčí Kristina Skulinová. 

Zahájení s diskotékou

Zahájení krmáše proběhne v pátek v 17 hodin na štěrkovně. Od 19 hodin až do jedné hodiny ranní si zájemci vychutnají diskotéku s rádiem Čas, kterou pouze ve 21 hodin přeruší na dvanáct minut ohňostrojná show, a to v rámci Festivalu ohňostrojů, pořádaného společností TARRA pyrotechnik.

Festival se ke krmáši vrací po tříleté odmlce.V sobotu od 9 do 16 hodin je na Mírovém náměstí připravena Hlučínská krmášová jízda veteránů, poté se dění opět přesune na štěrkovnu. V 16.15 vystoupí Tomáš Kočko s orchestrem, v 18 hodin Václav Noid Bárta a od 20.30 zahraje až do půlnoci kapela Drive. Ve 21 hodin nebe na jezerem opět rozzáří další z ohňostrojů. 

Dopravní situace v ulici Malánky, Hlučín, 11. 8. 2023.
Hlučínská kauza Malánky: Tranzitní peklo mezi domy dopustilo město, míní místní

V neděli se o zahájení krmáše postarají na nádvoří zámku v 15 hodin hlučínský starosta spolu s tamním farářem. Od 16 hodin zde vystoupí Moravians s Eliškou Bučkovou. V 17.30 se pak na Hlučínském jezeře představí Elán Revival Morava, od 19.45 si zájemci poslechnou písně z muzikálu Michala Davida a tečku za krmášem pak napíše od 21 hodin poslední z festivalových ohňostrojů. Vyhodnocení festivalu pak proběhne na štěrkovně ve 21.30.

Má to být "soft"

Letos přinese festival i novinku, má být totiž šetrnější k životnímu prostředí, díky novým technologiím má být významně omezena úroveň hlasitosti - více zde.