Zábřežské náměstí SNP v tomto období zdobí ovocné a zeleninové trhy. Jsou tu i letos, ale lidé jsou podivně zamlklí a atmosféra by se dala krájet. Zdrojem problémů, které hrozí, že explodují jako natlakovaný papiňák, je ubytovna v Čujkovově ulici.

„Bydlím v Zábřehu už čtyřicet roků a vždycky to byla nejklidnější část Jihu. To, co se tu teď děje, je neuvěřitelné. Neustálý kravál, řev, bitky, krádeže a vandalismus. Jakmile se tady po páté hodině začnou srocovat skupinky z ubytoven, bere člověk nohy na ramena," popsala Martina, která na náměstí provozuje stánek s ovocem.

Do hovoru se vložila i její kolegyně. Tvrdí, že problém je taky s narkomany. „Člověk musí mít oči i vzadu. Nejednou se stalo, že se nám pokoušeli ukrást mobily nebo peněženky. Chudáci jsou i lidé, kteří v sousedství ubytovny bydlí. Mám tam známou. Říká, že kdyby se chtěla odstěhovat, tak od ní byt v téhle lokalitě nikdo nekoupí," vysvětlila zelinářka.

Ubytovna u náměstí SNP je velkým problémem. Lidem dochází trpělivost a obvod nemá nástroje pro to, aby mohl účinně zasáhnout.

Radnice s ubytovnou, která je v soukromém vlastnictví, nemůže dělat téměř nic.

„Zvýšili jsme hlídky městské policie a dvakrát do týdne tam provádí inspekce složky státní správy. Bohužel obvod má v tom nulové kompetence. Můžeme situaci majiteli jen co nejvíce komplikovat. Občanům dochází trpělivost a neví, co dál," řekl Deníku starosta Jihu Karel Sibinský. Dodal, že situace s ubytovnami je v obvodu natolik závažná, že radnice dokonce odkoupila opuštěný dům v Pavlovově ulici ve strachu z toho, že by v něm mohla vzniknout právě další ubytovna.

„Zřídíme tam nízkoprahové bydlení. V pondělí jdeme s ostatními starosty na schůzku k primátorovi Ostravy, kde se budeme problematikou ubytoven zabývat, a pokusíme se přijít na nějaké řešení," prozradil Sibinský.

K tématu

Budou se ubytovny v centru zavírat?Centrální obvod koncem dubna prováděl zátah na trojici ubytoven v Přívoze. Cílem mělo být jejich zavření. Aktuální situaci Deníku popsala mluvčí Moravské Ostravy a Přívozu Jana Pondělíčková.

„Ve dvou případech probíhá správní řízení k ukončení protiprávního jednání, to znamená k ukončení užívání objektů jako ubytovny. V několika případech jsme vyzvali vlastníky ubytoven k určitým nápravám opravám závad na stavbě. Kontroly probíhají i nadále. Při prohlídkách jsme zjistili, že jsou v některých objektech ubytováni lidé ve větším počtu, než pro které je daný objekt určen a na základě těchto zjištění se nám podařilo docílit nápravy," vysvětlila Pondělíčková.