„Hajzli to jsou! Nebo hajzl? Je to tu už dlouho, nebojím se říci roky," uvádí Jaroslava Zimuláková venčící křížence Báru a foxteriéra Gábinu. Vzhledem k tomu, že druhý ze psů je částečně bílé barvy, vyhýbá se pomazaným místům jako čert kříži. „Už jsem měla zasviněného nejenom jeho, ale i koberec doma," vysvětluje s tím, že teď v zimě je situace viditelnější, ale také lepší. Kolomazi či teru podobná hmota je ztuhlá a hůře ulpívá na rukou majitele nebo srsti jeho zvířete.

Nanesená je každopádně s citem pro výsledek. Jak na kabelovém vedení elektrické skříně, tak dvou hromosvodech či veřejné lampě. Jen tyče dopravních značek jsou v původní barvě. „Bývalo to taky na koši i zábradlí před barákem. Prostě tam, kde se dá uvazovat vodítko s pejskem," pokračuje Zimuláková. V okolí se také povídá, že ve vchodě č. 115 žije dáma, jež, slušně řečeno, psy a pejskaře dvakrát nemusí. Místní se domnívají, že důvodem může být štěkot uvázaných zvířat, jejichž majitelé si odskočí za nákupy do zdejšího marketu Hruška.

Zaměstnanci komunálních služeb porubského obecního úřadu se nechali slyšet, že podobně potřené jsou i hromosvody a zábradlí v okolí vchodu v Hlavní třídě 76. A i tady je prodejna Hruška. Žádné prodavačky nicméně konflikty klientů s lidmi „bojujícími" s pejskaři nezaznamenávají.

„Zjištěna máme zatím jen dvě uvedené lokality. V žádné z nich ale nebyl poničen majetek obvodu. Každopádně upozorníme vlastníka nemovitostí a správce komunikací," uvádí mluvčí porubské radnice Martin Otipka. Činžáky se vchody 115 a 76 patří společnosti RPG Byty a její mluvčí Kateřina Piechowicz říká, že jako správci domů neevidují podněty od nájemníků proti pejskařům. Ale ani stížnosti ohledně ušpinění.