Jak jste spokojený s výsledkem voleb?
Pokud to budeme brát podle umístění, tak jsme samozřejmě s druhým místem spokojeni. Byli jsme dvakrát třetí, teď jsme druzí a příště už asi volby vyhrajeme. (směje se) Dvakrát jsme porazili KSČM, letos poprvé i ČSSD, i když ona se porazila vlastně sama. Pro nás to je vysvědčení za odvedenou práci v minulém volebním období a myslím, že vůbec není špatné. A to říkám hlavně proto, že jako jediní nejsme parlamentní stranou. Velkou radost mám z výsledku Poldy Sulovského v senátních volbách.

Čekal jste jeho vítězství?
Mě těší jiná skutečnost, že suverénně uspěl v obvodu, kde v komunálních volbách získalo ANO přes třicet procent hlasů.

Z jakého dalšího výsledku máte radost?
Teď čekáme ještě na konečné výsledky v centrálním obvodu (Moravská Ostrava a Přívoz), kde, doufám, potřetí vyhrajeme volby. To je pro nás taky hodně důležitý výsledek, protože nám právě na tomto obvodu historicky hodně záleží.

Komunální a senátní volby 2018. Štáb KSČM. Na fotografii Martin Juroška.
Komunistům v Ostravě schází ke spokojenosti tři procenta

Jak vidíte šance na pokračování stávající koalice ve vedení města. Je to reálné, že by Ostravu vedlo hnutí opět hnutí ANO, Ostravak, ODS a KDU-ČSL?
Musíme počkat až budou sečteny všechny hlasy a budeme znát přesné počty mandátů jednotlivých stran. Půjdeme se vyspat a v neděli nás čekají první jednání. Říkám úplně na rovinu, že za nás platí zájem nadále pokračovat v rozdělané práci. Na druhé straně pokud by ale mělo hnutí ANO tendenci při vyjednáváních moct tlačit na pilu nebo zneužívat svého vysokého vítězství, mohlo by to spolupráci nabourat. Ale nyní je předčasné to nějak více komentovat. Pokračovat v koalici chceme. Pro mě by bylo zajímavé dosadit do vedení města Piráty, ale opět je tady jedno „ale“. My se totiž moc neznáme, musíme se poznat, takže vše ukáží až příští dny.

Co výsledku Pirátu vůbec říkáte?
Já jsem očekával, že budou mít dokonce dvouciferný výsledek. Překvapení to pro mě není. Jsou to o generaci mladší lidi, trošku snílkové, mají ale i některé opravdu dobré a zajímavé nápady. Myslím, že by nebylo od věci je začlenit do vedení města nebo obvodu. Já bych se o to chtěl minimálně pokusit.

Komunální a senátní volby 2018. Štáb hnutí Ostravak. Na fotografii Leopold Sulovský.
Boj o senát? Do druhého kola v Ostravě míří Sulovský a Gondek, Paroubek vyhořel

Máte naopak jasno, se kterými stranami o koalici ve městě ani jednat nebudete?
Co se týká ČSSD a KSČM, tak tady si ani nemusíme telefonovat. Tady je naše stanovisko jasné a nemá cenu se s nimi ani bavit.

Je nějaký výsledek z obvodu, který vás vyloženě zklamal?
My jsme dostali v nadsázce výprask v Porubě, kde ale známe důvod našeho polovičního volebního výsledku proti minulým volbám. Může za to debata a diskuze o prodloužení tramvajové tratě. Já jsem na sebe vzal odpovědnost a dostal za to trest. Společně s ANO jsme před volbami narozdíl od jiných stran nijak nekličkovali a jasně řekli, že chceme tramvajovou trať postavit. A to nám lidé v Porubě sečetli. Na druhé straně takhle to prostě v politice chodí, a pro nás je dobře, že známe příčinu neúspěchu, což je nesmírně důležité a určitě si to ještě i vyhodnotíme. Ve vedení města i uvnitř hnutí Ostravak.

Online reportáž
Online reportáž