„U hodin. Od sedmdesátých let je to oblíbené místo pro setkávání u symbolu našeho sídliště. Hodiny ale čas neukazují a v poledne nebimbají. Nejdou někdy od devadesátých let,“ uvádí Jiří Boháč. Ten žije na Fifejdách přes čtyřicet roků, má za sebou i jako někdejší místostarosta neúspěšná jednání o rekonstrukci lokality.

Symbol sídliště Fifejdy od sedmdesátých let minulého století, dodnes si lidé domlouvají svá setkání i rande právě „u hodin“ a jejich jméno využívá též místní vyhlášená restaurace. Samotné sloupové hodiny ovšem už přes dvacet ukazují stále stejný čas.Náměstíčko s obchodním centrem v ulici Gen. Hrušky svého času provozuje spotřební družstvo Budoucnost. Tomu však po „kolotoči“ střídání vlastníků i uživatelů jednotek v areálu patří dnes už pouze pozemek. „Nikoliv stavby na něm, což se týká i hodin,“ konstatuje Stanislav Koběrský, předseda představenstva SD Budoucnost.

„V minulosti jsme chtěli s Budoucností uzavřít smlouvu, na jejímž základě bychom pozemek opravili, Družstvo s tím nesouhlasilo,a nabídlo nám ho k prodeji. Kupní smlouva byla sice uzavřená, ale katastrální úřad nám návrh na vklad zamítl, neboť na pozemku je stavba vymezená na jednotky,“ líčí starosta obvodu Patrik Hujdus.

Do současné doby však podle něj nejsou vlastníci těchto jednotek schopni (či ochotni) provést změnu prohlášení vlastníka. „Nemáme šanci se k pozemku dostat a v rámci regenerace sídliště ho nechat opravit. Je to přitom poslední neupravená plocha s nevzhlednými budovami na Fifejdách,“ říká mariánskohorsko-hulvácký starosta.

Symbol sídliště Fifejdy od sedmdesátých let minulého století, dodnes si lidé domlouvají svá setkání i rande právě „u hodin“ a jejich jméno využívá též místní vyhlášená restaurace. Samotné sloupové hodiny ovšem už přes dvacet ukazují stále stejný čas.Místní a pamětníci upozorňují také na další zajímavou skutečnost: Hodiny ukazují pořád čtvrt na tři, stejně jako ve druhé polovině 90. let minulého století, kdy byl pořízen jejich snímek ještě s plastikou sedící dívky od Vladimíra Navrátila s názvem Mládí a radost! Toto bronzové dílo je však pryč, lidé spekulují, kdo ho má na zahradě…

Socha označovaná portálem ostravskesochy.cz jako „dílo zaniklé“ mizí okolo roku 2008. Na radnici mají poznatky, že si ho nechává údajně restaurovat jedna z firem zde tehdy podnikajících. Stále po něm zůstává betonový podstavec, na prostranství pod hodinami, o které se roky nikdo nestará, a nad jejichž funkčností visí otazníky.