„Někde jsem si přečetl, že jsme volali z balonu o pomoc. Nic takového se ale nedělo,“ uvedl Pavel Dvorský, který se vyhlídkového letu balonem účastnil v neděli se svou manželkou. Všech 26 lidí na palubě balonu startovalo ze zelené plochy u Bělského lesa po 16. hodině odpoledne, odkud následně plul oblohou přes Zábřeh k Hrabůvce. Let měl podle svědka pokračovat z Hrabůvky směrem na Paskov a Frýdek-Místek. Nakonec ale letěl kolem Nákupního centra Karolina přes Vítkovice na Mariánské hory, kde foukal silný vítr.

Drama se šťastným koncem. Horkovzdušnému balonu s přistáním pomáhali policisté. Ilustrační koláž Deníku - archivní foto a repro Facebook.
Nedělní drama v Ostravě. Horkovzdušnému balonu s přistáním pomáhali policisté

„Pilot hledal místo pro přistání a zkoušel tedy klesat u budovy školy v Zelené ulici, kde to ale nebylo úplně šťastné. Otřeli jsme se o stromy a o budovu, ale žádná panika v koši nepanovala. Pilot nám řekl, ať si dřepneme a chytneme se madel. K přistání ale nakonec nedošlo, a proto jsme opět vzlétli a pokračovali v letu směrem k Ostravě-Nové Vsi,“ popsal cestující.

Na budově Vyšší odborné školy sociální byly po „škrtnutí“ balonu viditelné oděrky. Výše škod podle ředitele školy ale zatím nejsou známy. „Zatím jsme zadali stavební firmě, ať nám škody vyčíslí,“ uvedl Libor Lenčo, ředitel Obchodní akademie a Vyšší odborné školy sociální v Ostravě.

Spekulace o technické závadě

Videa a fotografie z prvního pokusu o přistání obletěly sociální sítě a lidé začali ihned spekulovat o tom, že měl stroj technickou závadu. Tu však ale nepotvrdil cestující, ani jednatel společnosti Balony.eu, která lety provozuje.

„Žádná technická závada nebyla na balonu zjištěna. Pilot se pokusil o přistání, které nevyšlo, a proto hledal jiné místo, kde by mohl přistát. Stát se to nemělo, ale i podle cestujících zachoval pilot chladnou hlavu,“ uvedl Libor Staňa, jednatel společnosti Balony.eu. Před každým letem si podle něj vytváří pilot předletovou přípravu, která zahrnuje i meteorologickou předpověď. „Vždy je několik modelů předpovědi, které si pilot hlídá. Je nutno dodat, že žádná není vždy stoprocentní,“ dodal Staňa.

Podezřelá sbírka z Ostravy chce pomáhat lidem v celém Česku.
Podezřelá sbírka z Ostravy chce pomáhat lidem v celém Česku. Nemá ale povolení

Po prvním pokusu o přistání, během kterého balon zachytil několik větví a narazil do školní budovy, pilot pokračoval směrem na Novou Ves, kde s přistáním pomáhaly i policejní složky. „Slunce už začalo zapadat, a proto bylo potřeba přistát. Termika ale pilota opět směřovala na stromy,“ uvedl cestující.

Pomoc s přistáním a prověřování

Na místě už čekaly policejní složky, které přijely na zavolání svědka, který viděl, jak se balon otřel o koruny stromů. „Na základě telefonátu svědka události byly povolány hlídky na místo, kde pomohli pilotovi s přistáním. V současné době byly zahájeny úkony trestního řízení pro podezření z příčin obecného ohrožení z nedbalosti. Proběhl výslech pilota a postupně budou vyslechnuti i další svědci události,“ uvedla mluvčí policie Eva Michalíková. Šestadvacetiletý pilot balonu se po přistání musel obratem podrobit dechové zkoušce na alkohol a testu na drogy, které byly negativní.

Trenažér pro studenty stomatologie na Lékařské fakultě Ostravské univerzity, 26. září 2023, Ostrava.
Nový obor otevřen. Budoucí zubaři nastoupí ke studiu v Ostravě již během října

Podle jednatele společnosti ale policejní složky nebyly na místě potřeba. „Od nás policii nikdo neměl v plánu volat. Pilotovi by pomohli s přistáním i naši lidé, kteří také přijeli na místo,“ uvedl jednatel společnosti provozující lety balonem.

I přes nedělní událost se podle něj nikdo z nadcházejících letů neodhlásil. Letu by se znovu zúčastnil i Dvorský s manželkou, který si ho podle svých slov užil i navzdory nepříjemnostem s přistáním. „Vše bylo v pořádku, pilot věděl, co dělá. Letěli bychom klidně znovu,“ dodal cestující ze zmiňovaného letu.