Na více než čtvrt roku je zde zapotřebí počítat s omezením provozu i zákazem zastavení, což se dotýká hlavně zaměstnanců v objektech naproti sídlišti Fifejdy.

Chystá se frézování deseti centimetrů komunikace, položení nové vrstvy asfaltobetonu o stejné tloušťce, zřízení pevných středových ostrůvků místo takzvaných city bloků, oprava osmi zálivů zastávek MHD a dalších stavebních prvků. Ale také rekonstrukce vodovodu ve vozovce od Sládkovy ulice po autosalon Heller a zřízení nových stání pro vozidla a to od stávajících parkovacích míst k zastávce MHD Pivovar.

„Investorem účelové opravy je město zastoupené naší společností a zhotovitelem firma Colas opět ve spolupráci s námi," informuje mluvčí OK Jiří Maléř s tím, že rozpočet na veškeré práce činí zhruba 21 milionů korun bez DPH. Cestáři předpokládají v úseku od ulice Novinářské po Sládkovu zachování s usměrňováním provozu. „Nový kryt vozovky položíme do 31. října. Kompletně hotovo bude do 25. listopadu," upozorňuje Maléř s tím, že na pokládku koncem desátého měsíce předpokládají úplnou uzavírku Hornopolní ulice. Na den dva.

„Uvědomujeme si, že se to dotkne motoristů, kteří zde parkovali, ale pro posílení statické dopravy jsou tyto stavební práce nutné," vzkazuje místostarosta centrálního městského obvodu Dalibor Mouka. Jedním dechem dodává, že rekonstrukce v Hornopolní bude znamenat i zřízení přibližně devadesáti nových stání pro automobily.

Situace parkování v oblasti sídliště Fifejdy je totiž problematická.

„Průběžně ji sledujeme. Hlídky se v lokalitě pohybují denně, a to včetně strážníků okrskářů a strážníků s celoměstskou působností. Protiprávní jednání řešíme," uvádí Michal Maršo z Městské policie Ostrava.

K TÉMATU

Investorem opravy Hornopolní ulice je Statutární město Ostrava, ale iniciativa vzešla z obvodu Moravská Ostrava a Přívoz. Jeho mluvčí, Janu Pondělíčkovou, požádal Deník o komentář.

Řešili jste parkování zaměstnanců z okolních objektů? 
Právě proto, aby především oni měli kde odstavit své vozy, jsme zajistili předloni vybudování více než padesáti parkovacích míst podél ulice Hornopolní. Po zavedení parkovací zóny na sídlišti se ukázalo, že jsme šli správným směrem. Lidé z kancelářských budov nyní nezabírají stání rezidentům a využívají ploch na této ulici. Nyní jsme tedy iniciovali na městě další přestavbu, jejímž výsledkem bude rozšíření parkovacích míst na 138 vozidel.

A co „rezidenční" parkovací režim na protilehlém sídlišti? 
Po dobu rekonstrukce tam bude nadále platit. Po ukončení prací v koordinaci s městem zde však dořešíme optimalizaci počtu míst v rámci parkovací zóny tak, aby vzniklo více stání, na nichž nebude pro zaparkování nutné vyřízení parkovací karty.

Můžete doporučit náhradní ostavné plochy? 
Zaměstnanci by primárně měli využít ploch svých zaměstnavatelů, tedy parkovat v areálech, kde pracují. Také by mohli jezdit MHD a dále se pro parkování čtyřiceti až padesáti vozů nabízí zpevněná plocha zezadu ulice Sládkova patřící našemu obvodu. Každopádně prosíme o shovívavost a omlouváme se za komplikace.

Anketa Deníku

Víte o blížícím se zákazu stání v ulici Hornopolní? Vadí vám?

Marie Tichá, 31 let, Ostrava:

Tohle parkoviště moc nevyužívám, ale manžel ano. Poblíž pracuje a jezdí autem, které pak téměř od rána do večera potřebuje někde nechat. Teď opravdu nevím, jak to vyřešíme.

Tomáš Němec, 36 let, Ostrava:

V okolí je hodně rezidenčních míst, takže pokud opravy skončí až v listopadu, bude to právě pro mě problém. Parkuji třeba i tady za pivovarem, ale teď asi zabere více času než něco najdu.

Květoslava Golová, 67 let, Ostrava:

Vůbec o ničem nevím. Autem nejezdím, takže takové věci nesleduji a ani v nich nemám přehled. Tohle jde úplně mimo mně. Moji známí si zatím taky na nic nestěžovali.

Marek Cakl, 21 let, Ostrava:

Parkoviště jsou nezbytná pro místní firmy i hotel a zákaz zmenší počet míst pro auta… I když sám tady podélné stání příliš nepoužívám, tak v tom vidím docela prekérní situaci.

Věra Králová, 62 let, Ostrava:

Všimla jsem si, že se tam od soboty nesmí stát, ale vrásky mi to příliš nedělá, protože neřídím. Problém bude mít dcera, až mně přijede navštívit.

Ptala se: Veronika Svrčinová