Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Horší než „šmejdi"? Za nezaplacených 30 korun u lékaře desetitisícová exekuce!

Ostrava - Zana Invest, pražská firma nakupující pohledávky, vymáhá z původně neuhrazeného nemocničního poplatku i desetitisícové částky. Oběťmi těchto praktik jsou nejen lidé z Moravskoslezského kraje.

29.9.2015 10
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Eva Kořínková

Zákeřný útok na peněženky lidí, mnohdy starých nebo méně zběhlých v právních věcech, tak vypadá činnost některých obchodníků s pohledávkami a pak exekutorských firem.

Srážky z důchodu

Zlost a beznaděj. Tyto pocity zaplavily důchodce Viléma Holiše z Ostravy-Jihu, když obdržel bez jakéhokoli dřívějšího upozornění oznámení o srážkách z důchodu z důvodu exekuce.

„Přišel mi dopis z České správy sociálního zabezpečení s rozhodnutím o strhávání částky z důchodu kvůli údajnému závazku vůči firmě Zana Invest. Kancelář soudní exekutorky paní Veroniky Jakubovské z Kutné Hory mi sdělila, že za nezaplacený třicetikorunový poplatek v Městské nemocnici Ostrava je exekuce stanovena na 10 144 korun. A hned mi byly peníze strženy. Zbývá poslední splátka v říjnu, a to 2896 korun. Nevím, co se s tím dá dělat," popsal neuvěřitelné vymahačské praktiky ostravský důchodce. Zmíněná exekutorská kancelář ani současný majitel pohledávky, firma Zana Invest, s médii nekomunikují.

Na stránkách pražské firmy, která se zabývá výhradně obchodováním s pohledávkami, nenaleznete kontaktní osobu.

Je zde ale několik reakcí na reportáže o protiprávních jednáních, z nichž byla firma už několikrát osočena.

Protiprávní jednání

Případ pana Viléma Holiše není podle předsedy Sdružení za čistotu práva Marka Čecha zdaleka ojedinělý.

„Společnost Zana Invest a jí podobné organizace působí po celé České republice. Poškozené máme napříč zemí," řekl Deníku Marek Čech a popsal protiprávní jednání nemocnic i obchodníků s pohledávkami.

„Nemocnice, tedy původní věřitel, prodá vymahačům pohledávku, a to dle nejen našeho názoru zcela nezákonně. Nemocnice se tak rychle dostanou k penězům za regulační poplatky a nemusí je samy vymáhat. Jednání je od počátku zcela protiprávní, ale díky děravé legislativě je prokázání nezákonného jednání obtížné. To vědí jak nemocnice, tak vymahači," přiblížil Marek Čech.

Hlavním problémem je podle Sdružení za ochranu práva volné nakládání zdravotnických zařízení s důvěrnými údaji pacientů.

Nemocniční pohledávky

Městská nemocnice Ostrava Fifejdy v současné době své pohledávky neprodává. Před několika lety to ale byla běžná praxí.

„Dříve jsme se souhlasem zřizovatele (města Ostravy poznámka redakce) postoupili pohledávky vzniklé neuhrazením regulačních poplatků finanční společnosti, která je odkoupila za plnou hodnotu. Od tohoto postupu jsme posléze upustili, protože další nabídky k odkupu pohledávek byly nižší než nominální cena, což náš zřizovatel nepřijal," řekla mluvčí Městské nemocnice Ostrava-Fifejdy Magda Otáhalová.

Město Ostrava se k situaci v minulosti nevyjádřilo, pouze podotklo ústy tiskové mluvčí, že v současné době už nikomu vzniklé nemocniční pohledávky neprodává.

Obrana?

Podobných neuhrazených poplatků, které během několika let mohou vyšplhat do závratných výšek, jsou v kraji statisíce. Proto Sdružení za čistotu práva doporučuje takzvané preventivní opatření.

„Stačí se jednou ročně písemně dotázat u obvodního či okresního soudu, zda proti člověku nejsou vedena nějaká soudní řízení, a vyžádat si spis," přiblížil poněkud zdlouhavé řešení Marek Čech.

Jak se ale bránit, když už je exekuce proti postiženému vedena, jako v případě pana Viléma Holiše z Ostravy?

„Nesmí zůstat netečný k doručenému platebnímu rozkazu a musí se bránit hned, a to podáním odporu. Smí se obrátit na kteroukoli bezplatnou právní poradnu. Je ale nutné po doručení platebního rozkazu jednat velice rychle, protože lhůta je jen 15 dnů od jeho doručení. Pokud se ale dotyčný o platebním rozkazu nedozví a objeví se u něj exekutor či jen jeho dopis, musí podat ihned návrh na odklad exekuce a požádat o exekuční soud," uzavřel Marek Čech.

Autor: Klára Kohutová

29.9.2015 VSTUP DO DISKUSE 10
SDÍLEJ:
Ivo Vondrák.

ON-LINE rozhovor s Ivo Vondrákem, hejtmanem a krajským lídrem ANO 2011

hokej HC Aukro Berani Zlín  - HC Vítkovice Rivera
22

Lev pomohl hattrickem ukončit dvouleté zlínské prokletí

Kampaň vrcholí. Zaorálek se pustil do Babiše i v Bohumíně

/FOTOGALERIE/ Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek nenechal ani na mítinku v Bohumíně na Andreji Babišovi niť suchou: V této zemi se nevyplatí pracovat. Lepší je být rentiér.

OBRAZEM: Třinec má obchvat, jeden úsek ale chybí

Třinec – Jedenáct let poté, co se stát zavázal postavit obchvat Třince, přišel zlomový den pro celý region. Nová silnice mezi třineckou částí Nebory a Bystřicí se v úterý otevírá motoristům.

Ostrava 2067. Vzkazy v truhle pro budoucí generace

Město Ostrava připravilo společně s Kulturním centrem Cooltour jako součást oslav 750. výročí první písemné zmínky o své existenci poselství do budoucnosti s názvem Ostrava 2067. Tím je dřevěná truhla, do níž dnešní Ostravané umístí své „vzkazy budoucím generacím“. Truhla bude otevřena za 50 let při oslavách 800. výročí města Ostravy.

Aleš Juchelka o Kalouskovi a Babišovi: Jsou si dost podobní, mají buldočí povahy

/ROZHOVOR, FOTOGALERIE/ Oblíbený moderátor a současně politik Aleš Juchelka má za sebou zkušenost spolupráce s Miroslavem Kalouskem i Andrejem Babišem. V rozhovoru pro Deník nesrovnával jen jaká byla. Má za sebou také jedno z nejtěžších období v životě, kdy se musel vypořádat se smrtí svého těžce nemocného syna Olivera. Přesto v sobě našel sílu a odvahu jít v životě dále.    

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení