„Kolaudační rozhodnutí na stavbu nabylo právní moci v druhé polovině června. Nyní je třeba hospic vybavit nábytkem a speciálním zdravotnickým zařízením a uzavřít smlouvy se zdravotními pojišťovnami,“ sdělil Dalibor Kraut, mluvčí Charity Ostrava, která je investorem stavby. „Provoz by měl být zahájen v září letošního roku,“ doplnil Kraut.

Členy Charity Ostrava však čeká ještě mnoho práce. Kromě peněz totiž schází také pracovní síla. Většinu financí se již podařilo získat od města Ostravy a ministerstva zdravotnictví. „Na dofinancování stavby nám stále chybí patnáct milionů korun. Tuto částku je třeba uhradit do konce června příštího roku. O tyto peníze žádáme velké české i zahraniční firmy,“ uvedl Martin Pražák, ředitel Charity Ostrava. „Musíme zajistit také zdravotní sestry a praktického lékaře. Vypíšeme proto výběrové řízení,“ přiblížila personální situaci Marie Monsportová, vedoucí útvaru sociálně zdravotních služeb Charity Ostrava.

Hospic svatého Lukáše nebude sloužit pouze rezidentním uživatelům. V domě bude třicet hospicových lůžek s přistýlkami pro rodinné příslušníky hospitalizovaných a čtrnáct lůžek pro stážisty a dobrovolné spolupracovníky. „Zařízení také počítá s bytem pro kněze, který by zajišťoval stálou duchovní službu těžce nemocným a umírajícím pacientům. Samozřejmostí střediska bude kaple a rozlučková místnost,“ upřesnil Pražák. V třísměnném provozu se budou o klienty starat zdravotní sestry, ošetřovatelky, sociální pracovnice a tři lékaři. Součástí týmu bude také sociální pracovnice, duchovní, psycholog a fyzioterapeut.

Jádro budoucího personálu bude z Charitního domova svaté Veroniky v Paskově, kde se léčí onkologicky nemocní lidé. „Ve srovnání s Paskovem bude v hospici intenzivnější paliativní péče, tedy používání opiátů a dalších prostředků zmírňujících obtíže a bolesti umírajících,“ dodal Pražák.

Lidé mohou hospic podpořit třiceti korunami zasláním dárcovské textové zprávy ve tvaru DMS HOSPICLUKAS na číslo 87777.