Ministerstvo kultury totiž odmítlo žádost ostravských památkářů prohlásit jeho původně secesní budovy za kulturní památku. Jejich majitel tak bude moci bez problémů, s výjimkou části, v níž bývala kavárna National, která historickou památkou je, nechat hotel Palace zbourat, a na jeho místě nechat postavit nový multifunkční komplex zahrnující hotel, konferenční centrum a obchody.

„Samozřejmě, že musíme respektovat rozhodnutí ministerstva kultury. Je to ale škoda. Jsme stále přesvědčeni o tom, že by měl tento blok zůstat zachován jako nedílná součást chráněného území městské památkové zóny Ostrava,“ uvedla Naděžda Goryczková z Národního památkového ústavu Ostrava.

Ve druhé polovině dvacátého století prošly secesní stavby nynějšího hotelu Palace necitlivou přestavbou. Podle úředníků ministerstva kultury byly stavební úpravy velmi rozsáhlé, destruující, nerespektovaly původní dochované dispozice a historické konstrukce. Proto objekt nesplnil podmínky, aby mohl být prohlášen za kulturní památku.

S tím souhlasí i Goryczková, míní však, že by se nemělo bourat uvnitř památkové zóny, je přesvědčena, že byse budovy daly zrekonstruovat. „Před několika roky, když jsme poprvé začali jednat s vlastníkem objektu, byla na stole i tato varianta. Nyní ale změnil plány, chce bourat. Velká škoda bude zejména nárožní kavárny z dílny architekta Wunibalda Deiningera, která je urbanisticky velmi důmyslně řešena,“ posteskla si Goryczková.

S majiteli hotelu Palace, společností NBC Ostrava, jsou památkáři v kontaktu, do jejich plánů však budou moci mluvit velmi málo. „Protože se majitelé pohybují v městské památkové zóně, budeme přizváni k řešení zástavby, nový komplex bude muset zapadat do okolí,“ vysvětlila Goryczková.

Vedoucí stavebního úřadu Moravské Ostravy a Přívozu Jiří Hajný uvedl, že zatím nedostal žádnou oficiální žádost o bourání hotelu Palace. „Slyšel jsem o těch záměrech. Jestliže majitel o demolici požádá, není důvod povolení nevydat, nemůžeme mu v tom bránit,“ konstatoval Hajný.

Deníku se nepodařilo zkontaktovat se s majitelem hotelu Palace, společností NBC Ostrava. Ta údajně chce výstavbu nového komplexu svěřit některé nadnárodní společnosti.