Historie HrabůvkyPrvní písemná zmínka o historické obci Hrabůvka pochází z roku 1392, tehdy známé jako Nová Hrabová. Obec měla výlučně zemědělský charakter a kromě pěstování plodin a chovu dobytka se obyvatelé zabývali rybníkářstvím. V roce 1775 zde bylo 17 rybníků, ve třicátých letech 19. století pak už o deset rybníků méně. Za druhé světové války byli poblíž kostela v Hrabůvce gestapem zastřeleni dva britští piloti, kteří uprchli ze zajateckého tábora poblíž Zaháně. Obec byla původně přifařena a přiškolena k Paskovu, později k Hrabové. Před kostelem se nacházela socha svatého Floriána z roku 1763, která je dnes na Masarykově náměstí. K Moravské Ostravě byla Hrabůvka připojena v roce 1924.

Hrabůvka se nachází mezi Dubinou, Bělským lesem a obvodem Ostrava-Vítkovice. Hlavně díky koncentraci rozličných obchodů, stánků a krámků považují obyvatelé obvodu Hrabůvku za jakési centrum Jihu.

„Když se člověku nechce jezdit do centra nebo shoppingparku, může vždycky zajít do Venuše, Špalíčku nebo ‚Železňáku' a projít si obchůdky. Jasně, nejsou to značkové módní prodejny, ale o to větší a originálnější poklady se tady dají najít, a za hubičku," říká Jiřina Teličková, která bydlí v jednom z věžáků poblíž rondelu.

„Hodně se toho tady opravuje a staví, třeba podchody, teď se opravují Horní a Plzeňská ulice, akorát ty fasády domů jsou občas nevkusné. Každý pes jiná ves," popisuje důchodkyně.

Tipů na to, co by se v Hrabůvce mohlo zlepšit, mají lidé spoustu. Například Helena Vrabovská by uvítala komplexní opravu chodníků.

„Nejhorší to je právě v deštivém počasí. Chodníky jsou staré, nerovné a plně děr, takže se uprostřed tvoří obrovské a hluboké kaluže. Chodci se jim musí vyhýbat a viděla jsem nejednu maminku s kočárkem, která se přes to musela doslova brodit," míní mladá studentka Masarykovy univerzity a zároveň dodává, že nejhorší je situace v uličkách kolem hlavní třídy Doktora Martínka.

Chodníky i „Železňák" opraví

Na území Hrabůvky se momentálně připravuje několik projektů. O prázdninách se vedení obvodu soustřeďuje hlavně na opravy škol a mateřinek.

„Chystáme se také v Hrabůvce rekonstruovat přes dvacet různých chodníků. Připravuje se také projekt revitalizace prostoru před ,Železňákem'. Dohodli jsme se s majiteli objektu, že se na opravách prostor budou podílet, aby se pohledová čelní část obchodního domu zlepšila a dalo se na ni dívat," prozrazuje Deníku plány v Hrabůvce starosta Karel Sibinský.