VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hrabůvka – nové centrum Jihu? Dokáže chytit za srdce, tvrdí pamětník

/FOTOGALERIE/ Hlubiňák, Železňák (Družba), Venuše, Špalíček, Budoucnost, Savarin (Stalingrad). To jsou centra dění v části Ostravy-Jihu, která má v erbu rybu coby odkaz na staré rybníky, z nichž se kvůli výstavbě sídliště ale žádný nezachoval. Jak nyní žije tato městská část?  

5.4.2018
SDÍLEJ:

Hrabůvka – nové centrum Jihu? Dokáže chytit za srdce, tvrdí pamětníkFoto: Deník/Pavel Sonnek

Živnostníci ze starých časů: Poradíme, co není - objednáme!

V horním ze dvou pater prodejny Průmyslové zboží v komplexu Železňák řinčí telefon. Pevná linka.

Prodavačka zvedá sluchátko bakelitového přístroje s otáčejícím se číselníkem a říká, že není problém objednat, co není zrovna na skladě.

Představte si to v supermarketu?

„Je to o osobním přístupu ke klientům i schopnosti udržovat široký výběr sortimentu,“ tvrdí personál prodejny, která patří k hrstce těch původních v Hrabůvce.

Hrabůvka – nové centrum Jihu? Dokáže chytit za srdce, tvrdí pamětník

Vedle v Železňáku ještě zůstává vyhlášený mléčný bar, dole funguje papírnictví, nedaleko v komplexu Venuše zavedené řeznictví…

Retro podoba těchto provozoven je však jen jednou stránkou věci, tou další je pak schopnost udržet se v konkurenci velkých řetězců či malých, ale aktivních asijských podnikatelů. Proto tyto obchůdky „ze starých časů“ také renovují. Zastupují kvalitní značky a nabízejí moderní produkci.

Hrabůvka – nové centrum Jihu? Dokáže chytit za srdce, tvrdí pamětník

„U nás je to o denně čerstvém masu. Máloco z rána se do večera neprodá. A dávám třídenní záruku,“ uvádí Radovan Helešic, který jako vyučený řezník vede Řeznictví u Radka v komplexu Venuše. Po dvanácti letech jako zaměstnanec zde osmým rokem podniká sám na sebe.

NEPŘEHLÉDNĚTETento týden v novém vydání Ostravského týdeníku představujeme lokalitu Zábřeh.
Týdeník vychází jako pravidelná příloha úterního vydání Moravskoslezského deníku a od středy je pak v prodeji samostatně s oblíbeným TV magazínem.

„Maso beru z Otic na Opavsku a sám si ho bourám. Tady každý ví, co kupuje,“ vysvětluje řezník.

Poznamenává, že televizní pořady o vaření lákají lidi vyzkoušet nejen nové recepty, ale též navracet se k původním surovinám. Tedy čerstvému masu, nikoliv polotovarům či mraženému.

„Lidé si nechávají poradit a od toho tu mám i zkušené prodavačky. Mladým pomůžou vybrat k jejich experimentování, maminkám pak ulehčí od starosti, co uvařit,“ popisuje řezník. Také on sází v boji s konkurencí na osobní přístup starých živnostníků, a co právě nemá na pultě, objedná.

PODNIKY V OKOLÍ:

Hrabůvka – nové centrum Jihu? Dokáže chytit za srdce, tvrdí pamětník

K-TRIO není jen o potravě pro duši (knihovna, kulturní centrum s nabídkou spousty akcí pro malé i velké). Od roku 2004 provozuje totiž svou vlastní restauraci, kde bývá v době obědů slušně plno. Provozní vysvětluje, že na odbyt jdou především meníčka. Další cateringový servis zajišťuje tento podnik přímo pro akce v K-Triu.

Hrabůvka – nové centrum Jihu? Dokáže chytit za srdce, tvrdí pamětník

Hrabůvka – nové centrum Jihu? Dokáže chytit za srdce, tvrdí pamětník

BROADWAY zřejmě prochází rekonstrukcí podobně jako severní křídlo areálu Železňák. Tento známý podnik nabízející americkou kuchyni i taneční zábavy je mimo provoz. A to jeho část v novější přístavbě, funguje zde nicméně pod hlavičkou Broadway kavárna.

Hrabůvka – nové centrum Jihu? Dokáže chytit za srdce, tvrdí pamětník

VENUŠE je diskotéka v horním patře stejnojmenného areálu, ale i pivnice s tak slavnou historií, že se o štamgastech hovořilo jako o „Venušácích”. Dnes sází na dvanáctky Radegast či Ostravar coby typická hospoda. Atmosféru dotvářejí také bytelné dřevěné stoly a židle. Vitrína se šálou klubu Vítkovice napovídá, že se tu cítí doma nejen fanoušci Baníku.

K TÉMATU

Pýcha a ostuda lokality Radnice obvodu Ostrava-Jih je nesmírně pyšná na veřejné WC v podchodu u Venuše, které už druhým rokem bezplatně provozuje prostřednictvím svých technických služeb. Navštěvuje ho denně v průměru osmdesát až sto lidí, těší se pozitivním ohlasům obyvatel. To se ovšem ani náhodou nedá říci o Hotelovém domě Hlubina, ze kterého se stalo ubytovací zařízení pro sociálně slabé a bohužel i nepřizpůsobivé spoluobčany. Zastupitelé zde chtějí řešit jak zvýšenou kriminalitu, tak nedobrou situaci ubytovaných rodin. A z Hlubiny by pak nejraději viděli bytovku pro mladé rodiny či seniory.

Jubilejní kolonie v novémHrabůvka, to je také Jubilejní kolonie vybudovaná v letech 1921 až 1950 Vítkovickými železárnami pro své pracovníky. Opravu zde má za sebou třiadvacet objektů prohlášených kulturními památkami. V současnosti se lokalita uchází o ocenění za nejzdařilejší proměnu v Česku – pod číslem 80 pro ni může do 30. dubna 2018 veřejnost hlasovat na webových stránkách http://cesta᠆mipromen.cz/hlasovani.

Květiny na rondelu, nové náměstí i parkování
Obvod má s Hrabůvkou své plány, k nimž patří vysazení květin na rondel – kruhový objezd, kde jsou nyní jen krtince, opravení části nákupního centra Železňák či zřízení nových parkovacích míst za poliklinikou. „Vzniká zde Náměstí Ostrava-Jih, nové srdce našeho obvodu, pulsující v rytmu 21. století,“ tvrdí radní Markéta Langrová. Železňák, známý svou socialistickou osvobo᠆ditelsko-budovatelskou mozaikou, dostává bezbariérový přístup, vrátí se zde pošta (ta až v srpnu) a v severní části se objeví noví nájemci. Objekt prodělává prakticky první velkou rekonstrukci od 70. let minulého století. Co se budování dalších parkovacích kapacit týče, s tím se začne už v dubnu. „Součástí projektu na ploše 4090 m² je parkovací plocha s celkovým počtem sedmdesáti kolmých parkovacích stání, chodník propojující všechna tři kolmá parkoviště, prodloužení cyklostezky, chodník okolo polikliniky či sadové úpravy. Náklady činí přes 10,5 milionu korun,“ prozrazuje Langrová s tím, že práce zde potrvají asi devadesát dní.

Hrabůvka dokáže chytit za srdce, tvrdí pamětník

Už jen z okna v osmém patře paneláku má Antonín Obůrka (77) proměnu sídliště jako na dlani. Nemluvě o tom, že zde bydlí půl století!

Antonín Obůrka„Přistěhoval jsem se do novostavby 15. ledna 1968, do prvního bloku, kde dostávali byty členové občanského družstva v Hrabůvce. Před naším domem tehdy stávaly dvě tři auta a vedle v bloku pro zaměstnance Vítkovic jich parkovaly desítky,“ vzpomíná Antonín Obůrk.

Hrabůvka tehdy byla teprve rozestavěná, chyběly obchody (první prodejnu potravin proto otevřeli provizorně ve výměníkové stanici) i ordinace lékařů (včetně jejich personálu). „Jednou jsme po dešti museli sezout boty a brodit se od Gastronomu z autobusu domů,“ pokračuje.

Stavby občanské vybavenosti se podle něj zahajovaly s tehdejším velkým elánem, ale… „Pak se objevily plotya strážní věže. Venuši i polikliniku budovali vězni. Tedy hrubé stavby,“ líčí pamětník s tím, že situace se lepšila pozvolna. Plánované kino či halové garáže tu ale nestojí.

Antonín Obůrka„Kdyby tehdy existovali Zelení, sotva bychom tu měli tolik míst na parkování,“ poznamenává Obůrka a poukazuje taktéž na výsadbu zeleně. Natolik bohatou, že dokumentaristé porovnávající původní a aktuální stav v Hrabůvce mívají v létě problémy zachytit budovy na fotkách.

Nejnovějšími stavbami jsou objekt Špalíček a supermarket Albert (dříve Mana), které prakticky propojují areál Venuše s kulturním domemK-Trio a Budoucností. „V komplexu Savarin jsou ty tam časy, kdy jsme v neděli po ránu stávali frontu na čerstvé knedlíky,“ líčí Antonín Obůrka.

I dnešní Hrabůvka, jak upozorňuje, dokáže chytit za srdce. „Bydlí se tu pohodlně. Sousedka se odstěhovala do Frýdlantu a vydržela tam dva roky. Pak koupila byt v našem vchodě a je zpět,“ dodává pamětník Antonín Obůrka, jenž také napsal knížky o Hrabůvce. Jsou v knihovně v Závodní ulici.

Autor: Radek Luksza

5.4.2018 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Výroba - Výroba Elektromechanik elektrických zařízení 17 000 Kč

Elektromechanici elektrických zařízení v dopravních prostředcích Elektromechanik/čka - autotronik/čka - autoelektrikář/ka. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17000 kč, mzda max. 27000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracoviště: Vítkovická 2744/36, Ostrava, Kontakt: osobně po-pá 9:00 - 16:00 hod., so 9:00 - 11:30 hod. na adrese Vítkovická 2744/36, Ostrava nebo e-mailem na uctarna@unicar.cz , , Požadujeme: minimálně vyučen v oboru elektromechanik, autoelektrikář, popřípadě autotronik, praxe v oboru autoelektrikář(autotronik) alespoň 3 roky jako poslední zaměstnání, absolvování specializačních kurzů na vozy ŠKODA, VW a audi, platný ŘP sk. B,(uchazeči s praxí na vozidlech škoda, audi , volkswagen mají přednost), zájem o práci v uvedené profesi, dobrá pracovní morálka, trestní bezúhonnost., , Náplň práce: práce v časové a úkolové mzdě s prémií + odměny - možný hrubý výdělek min. 17.000,-Kč , max. 27.000,- Kč i více/měsíc v závislostí na zručnosti a dovednosti a dosažených výsledcích. , , Zaměstnanecké výhody: závodní stravování. Pracoviště: Unicar, spol. s r.o., Vítkovická, č.p. 2744, 702 00 Ostrava 2. Informace: Josef Michalčík, +420 724 255 175,595 694 051od8-16hod..

Obchod - Obchod Prodavač, prodejce 83 Kč

Prodavači potravinářského zboží Prodavač/ka. Požadované vzdělání: nižší střední. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 83.4 kč, mzda max. 100 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Hledáte různorodou práci, kde se nebudete nudit? Baví Vás práce s lidmi? Máte zkušenosti s prací v maloobchodu nebo chuť se něco nového naučit? Pak máme zajímavou nabídku právě pro Vás!, , Prodejna HRUŠKA spol., s.r.o. přijme prodavačku!, Pracovní náplň:, • obsluha zákazníků, • doplňování zboží na prodejně, • kontrola záruční lhůty a správnosti cen, • další práce, související s chodem maloobchodní prodejny, , Požadujeme:, • spolehlivost, • chuť pracovat, , Nabízíme:, • stabilní zaměstnání v české společnosti , • stravenky v hodnotě 60 Kč, • prémie dle obratu prodejny, • příspěvek na praní pracovních oděvů, • odměny při pracovních a životních výročích, • různorodou práci, • nástup dle dohody a možností uchazeče, • vstupní zaškolení přímo na prodejně. Pracoviště: H r u š k a , spol. s r.o. - mo č. 626, Aleše Hrdličky, č.p. 6196, 708 00 Ostrava 8. Informace: Iveta Gálová, +420 596 639 805.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Skladník 16 500 Kč

Skladníci, obsluha manipulačních vozíků Skladník - vychystávač. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16500 kč, mzda max. 28000 kč. Volných pracovních míst: 10. Poznámka: Nabízíme volná pracovní místa na HPP ve skladu potravin., Náplň práce:, - vychystávání a zaskladňování zboží, - ovoce/zelenina, suché potraviny, mléčné výrobky, , Požadujeme:, - spolehlivost, - ochotu k manuální práci, - třísměnný provoz PO – PÁ, noční směna NE – ČT, , Nabízíme:, - práce v kolektivu, - právní poradenství, - závodní stravování, - smlouva na HPP , - penzijní připojištění, - zázemí stabilní společnosti. Pracoviště: H r u š k a , spol. s r.o., Na Hrázi, č.p. 3228, 723 00 Ostrava 23. Informace: -, .

Obchod - Obchod Nákupčí 23 000 Kč

Specialisté v oblasti prodeje a nákupu strojů, přístrojů a zařízení (kromě informačních a komunikačních technologií) Obchodní referent/ka. Požadované vzdělání: úsv. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 23000 kč, mzda max. 35000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracoviště: Střádalů 637, 71800 Ostrava, Kontakt: e-mailem na prace@denip.cz, , Pracovní náplň:, - péče o nové a stávající klienty divize Denip/kiosk, - zpracovávání běžné obchodní agendy, - jednání s firemní klientelou, budování dlouhodobých obchodních vztahů, - spolupráce s týmem, kontrola plnění termínů, - podpora koncovým uživatelům, - případně sestavovací a montážní práce informačních panelů, - montážní a servisní výjezdy, , Požadujeme: , - samostatnost, tvůrčí přístup, - dotahovat věci, - orientace v IT výhodou, - možná práce s reklamním systémem, , Nabízíme:, - práce v malém a mladém kolektivu, - moderní a příjemné zázemí, , Zaměstnanecké výhody: 13. plat, stravenky, sportovní stravenky, firemní mobil, finanční bonusy, firemní akce.. Pracoviště: Denip, spol. s r.o.;, Střádalů, č.p. 637, 718 00 Ostrava 18. Informace: Jana Bernátková, +420 599 524 711.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Do chodců v Torontu najel student s dodávkou.
1 10

Kamionem najedu do dětí, hrozil mladík z Ostravy. V plánu měl i natočení videa

Ilja Šmíd
133

Ministr kultury k podpoře projektů v Ostravě: Oceňuji její rozvoj, rozkvétá

Okolí Ostravice se změní, přibudou zeleň i nové stezky

/FOTOGALERIE, VIZUALIZACE/ Tvář okolí řeky Ostravice by se měla v průběhu roku 2018 proměnit. V jedné z fází projektu na úpravu nábřeží řeky už v oblasti mezi Hradní lávkou a mostem Miloše Sýkory zmizely desítky stromů.

Válku jsme rozhodně ještě neprohráli, vzkázal trenér Baníku

To, že za nimi bude stát téměř celý stadion, už dobře vědí. Teď je ale na samotných fotbalistech Baníku, aby skutečné výhody domácího prostředí využili. V sobotu odpoledne nastoupí tým usilující o udržení se v první lize do domácí klasiky, do Ostravy dorazí Sparta.

Policisté zadrželi muže, který znásilnil cyklistku

Policisté ve čtvrtek zadrželi muže, který je podezřelý z úterního sexuálního zločinu ve Vratimově na Ostravsku.

AKTUALIZOVÁNO

Vládní návštěva v kraji skončila. Kam Babiš s ministry zamířil? Podívejte se!

VIDEO, VELKÁ FOTOGALERIE/ Vládní návštěva skončila. Poslední zastávkou dvoudenní vládní návštěvy Moravskoslezského kraje byly Guty, místní část Třince, kde v srpnu 2017 vyhořel původní dřevěný kostelík Božího Těla z 16. století.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT