VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hrabůvka – nové centrum Jihu? Dokáže chytit za srdce, tvrdí pamětník

/FOTOGALERIE/ Hlubiňák, Železňák (Družba), Venuše, Špalíček, Budoucnost, Savarin (Stalingrad). To jsou centra dění v části Ostravy-Jihu, která má v erbu rybu coby odkaz na staré rybníky, z nichž se kvůli výstavbě sídliště ale žádný nezachoval. Jak nyní žije tato městská část?  

5.4.2018
SDÍLEJ:

Hrabůvka – nové centrum Jihu? Dokáže chytit za srdce, tvrdí pamětníkFoto: Deník/Pavel Sonnek

SERIÁL DENÍKU: JAK SE ŽIJE…
… V HRABŮVCE

Živnostníci ze starých časů: Poradíme, co není - objednáme!

V horním ze dvou pater prodejny Průmyslové zboží v komplexu Železňák řinčí telefon. Pevná linka.

Prodavačka zvedá sluchátko bakelitového přístroje s otáčejícím se číselníkem a říká, že není problém objednat, co není zrovna na skladě.

Představte si to v supermarketu?

„Je to o osobním přístupu ke klientům i schopnosti udržovat široký výběr sortimentu,“ tvrdí personál prodejny, která patří k hrstce těch původních v Hrabůvce.

Hrabůvka – nové centrum Jihu? Dokáže chytit za srdce, tvrdí pamětník

Vedle v Železňáku ještě zůstává vyhlášený mléčný bar, dole funguje papírnictví, nedaleko v komplexu Venuše zavedené řeznictví…

Retro podoba těchto provozoven je však jen jednou stránkou věci, tou další je pak schopnost udržet se v konkurenci velkých řetězců či malých, ale aktivních asijských podnikatelů. Proto tyto obchůdky „ze starých časů“ také renovují. Zastupují kvalitní značky a nabízejí moderní produkci.

Hrabůvka – nové centrum Jihu? Dokáže chytit za srdce, tvrdí pamětník

„U nás je to o denně čerstvém masu. Máloco z rána se do večera neprodá. A dávám třídenní záruku,“ uvádí Radovan Helešic, který jako vyučený řezník vede Řeznictví u Radka v komplexu Venuše. Po dvanácti letech jako zaměstnanec zde osmým rokem podniká sám na sebe.

NEPŘEHLÉDNĚTETento týden v novém vydání Ostravského týdeníku představujeme lokalitu Zábřeh.
Týdeník vychází jako pravidelná příloha úterního vydání Moravskoslezského deníku a od středy je pak v prodeji samostatně s oblíbeným TV magazínem.

„Maso beru z Otic na Opavsku a sám si ho bourám. Tady každý ví, co kupuje,“ vysvětluje řezník.

Poznamenává, že televizní pořady o vaření lákají lidi vyzkoušet nejen nové recepty, ale též navracet se k původním surovinám. Tedy čerstvému masu, nikoliv polotovarům či mraženému.

„Lidé si nechávají poradit a od toho tu mám i zkušené prodavačky. Mladým pomůžou vybrat k jejich experimentování, maminkám pak ulehčí od starosti, co uvařit,“ popisuje řezník. Také on sází v boji s konkurencí na osobní přístup starých živnostníků, a co právě nemá na pultě, objedná.

PODNIKY V OKOLÍ:

Hrabůvka – nové centrum Jihu? Dokáže chytit za srdce, tvrdí pamětník

K-TRIO není jen o potravě pro duši (knihovna, kulturní centrum s nabídkou spousty akcí pro malé i velké). Od roku 2004 provozuje totiž svou vlastní restauraci, kde bývá v době obědů slušně plno. Provozní vysvětluje, že na odbyt jdou především meníčka. Další cateringový servis zajišťuje tento podnik přímo pro akce v K-Triu.

Hrabůvka – nové centrum Jihu? Dokáže chytit za srdce, tvrdí pamětník

Hrabůvka – nové centrum Jihu? Dokáže chytit za srdce, tvrdí pamětník

BROADWAY zřejmě prochází rekonstrukcí podobně jako severní křídlo areálu Železňák. Tento známý podnik nabízející americkou kuchyni i taneční zábavy je mimo provoz. A to jeho část v novější přístavbě, funguje zde nicméně pod hlavičkou Broadway kavárna.

Hrabůvka – nové centrum Jihu? Dokáže chytit za srdce, tvrdí pamětník

VENUŠE je diskotéka v horním patře stejnojmenného areálu, ale i pivnice s tak slavnou historií, že se o štamgastech hovořilo jako o „Venušácích”. Dnes sází na dvanáctky Radegast či Ostravar coby typická hospoda. Atmosféru dotvářejí také bytelné dřevěné stoly a židle. Vitrína se šálou klubu Vítkovice napovídá, že se tu cítí doma nejen fanoušci Baníku.

K TÉMATU

Pýcha a ostuda lokality Radnice obvodu Ostrava-Jih je nesmírně pyšná na veřejné WC v podchodu u Venuše, které už druhým rokem bezplatně provozuje prostřednictvím svých technických služeb. Navštěvuje ho denně v průměru osmdesát až sto lidí, těší se pozitivním ohlasům obyvatel. To se ovšem ani náhodou nedá říci o Hotelovém domě Hlubina, ze kterého se stalo ubytovací zařízení pro sociálně slabé a bohužel i nepřizpůsobivé spoluobčany. Zastupitelé zde chtějí řešit jak zvýšenou kriminalitu, tak nedobrou situaci ubytovaných rodin. A z Hlubiny by pak nejraději viděli bytovku pro mladé rodiny či seniory.

Jubilejní kolonie v novémHrabůvka, to je také Jubilejní kolonie vybudovaná v letech 1921 až 1950 Vítkovickými železárnami pro své pracovníky. Opravu zde má za sebou třiadvacet objektů prohlášených kulturními památkami. V současnosti se lokalita uchází o ocenění za nejzdařilejší proměnu v Česku – pod číslem 80 pro ni může do 30. dubna 2018 veřejnost hlasovat na webových stránkách http://cesta᠆mipromen.cz/hlasovani.

Květiny na rondelu, nové náměstí i parkování
Obvod má s Hrabůvkou své plány, k nimž patří vysazení květin na rondel – kruhový objezd, kde jsou nyní jen krtince, opravení části nákupního centra Železňák či zřízení nových parkovacích míst za poliklinikou. „Vzniká zde Náměstí Ostrava-Jih, nové srdce našeho obvodu, pulsující v rytmu 21. století,“ tvrdí radní Markéta Langrová. Železňák, známý svou socialistickou osvobo᠆ditelsko-budovatelskou mozaikou, dostává bezbariérový přístup, vrátí se zde pošta (ta až v srpnu) a v severní části se objeví noví nájemci. Objekt prodělává prakticky první velkou rekonstrukci od 70. let minulého století. Co se budování dalších parkovacích kapacit týče, s tím se začne už v dubnu. „Součástí projektu na ploše 4090 m² je parkovací plocha s celkovým počtem sedmdesáti kolmých parkovacích stání, chodník propojující všechna tři kolmá parkoviště, prodloužení cyklostezky, chodník okolo polikliniky či sadové úpravy. Náklady činí přes 10,5 milionu korun,“ prozrazuje Langrová s tím, že práce zde potrvají asi devadesát dní.

Hrabůvka dokáže chytit za srdce, tvrdí pamětník

Už jen z okna v osmém patře paneláku má Antonín Obůrka (77) proměnu sídliště jako na dlani. Nemluvě o tom, že zde bydlí půl století!

Antonín Obůrka„Přistěhoval jsem se do novostavby 15. ledna 1968, do prvního bloku, kde dostávali byty členové občanského družstva v Hrabůvce. Před naším domem tehdy stávaly dvě tři auta a vedle v bloku pro zaměstnance Vítkovic jich parkovaly desítky,“ vzpomíná Antonín Obůrk.

Hrabůvka tehdy byla teprve rozestavěná, chyběly obchody (první prodejnu potravin proto otevřeli provizorně ve výměníkové stanici) i ordinace lékařů (včetně jejich personálu). „Jednou jsme po dešti museli sezout boty a brodit se od Gastronomu z autobusu domů,“ pokračuje.

Stavby občanské vybavenosti se podle něj zahajovaly s tehdejším velkým elánem, ale… „Pak se objevily plotya strážní věže. Venuši i polikliniku budovali vězni. Tedy hrubé stavby,“ líčí pamětník s tím, že situace se lepšila pozvolna. Plánované kino či halové garáže tu ale nestojí.

Antonín Obůrka„Kdyby tehdy existovali Zelení, sotva bychom tu měli tolik míst na parkování,“ poznamenává Obůrka a poukazuje taktéž na výsadbu zeleně. Natolik bohatou, že dokumentaristé porovnávající původní a aktuální stav v Hrabůvce mívají v létě problémy zachytit budovy na fotkách.

Nejnovějšími stavbami jsou objekt Špalíček a supermarket Albert (dříve Mana), které prakticky propojují areál Venuše s kulturním domemK-Trio a Budoucností. „V komplexu Savarin jsou ty tam časy, kdy jsme v neděli po ránu stávali frontu na čerstvé knedlíky,“ líčí Antonín Obůrka.

I dnešní Hrabůvka, jak upozorňuje, dokáže chytit za srdce. „Bydlí se tu pohodlně. Sousedka se odstěhovala do Frýdlantu a vydržela tam dva roky. Pak koupila byt v našem vchodě a je zpět,“ dodává pamětník Antonín Obůrka, jenž také napsal knížky o Hrabůvce. Jsou v knihovně v Závodní ulici.

Autor: Radek Luksza

5.4.2018 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Gastronomie - Gastronomie Kuchař/pizzař 16 930 Kč Kuchaři (kromě šéfkuchařů) Kuchař/ka. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16930 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Místo výkonu práce: Ostrava, Slezská Ostrava, Kontakt: emailem, , Nekuřácké pracoviště. , , Benefity: Závodní stravování, poukázky. Pracoviště: Dětský domov úsměv a školní jídelna, ostrava - slezská ostrava,bukovanského 25, příspěvková organizace, Bukovanského, č.p. 1355, 710 00 Ostrava 10. Informace: Dagmar Csibová, +420 730 188 094. Výroba - Výroba Montážní dělník 14 000 Kč Montážní dělníci elektrických a energetických zařízení. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14000 kč, mzda max. 15000 kč. Volných pracovních míst: 8. Poznámka: ZZ- pracoviště Ostrava, Lihovarská 1378/11,, První kontakt tel.:- od 9,00 - do 15,00h, osobně - každou středu od 8,00 do 11,00h na ul. Serafinova 359/6, Ostrava - , - možnost vyslání na prac. cestu v rámci firmy v ČR, - zkušenost s pracovními návyky. Pracoviště: Fast spedition s.r.o., Lihovarská, č.p. 1378, 716 00 Ostrava 16. Informace: Vasyl Chonka, +420 770 687 772. Řemeslné práce - Řemeslné práce Ostatní řemeslní pracovníci a 13 000 Kč Obsluha strojů a zařízení na výrobu keramiky a porcelánu (kromě cihel a dlaždic). Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13000 kč, mzda max. 23000 kč. Volných pracovních míst: 9. Poznámka: ZZ, Místo výkonu práce: Kotěrova 3, Ostrava - Vítkovice, Osobně, telefonicky, emailem: personální oddělení v pracovní dny od 7-14h. , Přispěvky na stravování, Pracovní doba 7,5 hod. týdně. Pracoviště: Seeif ceramic, a.s., závod 03 keravit, ostrava, Kotěrova, č.p. 362, 703 00 Ostrava 3. Informace: Bc. Radana Mozgová, +420 597 357 299. Řemeslné práce - Řemeslné práce Svářeč 20 000 Kč Svářeči Svářeč/ka CO2 EN135 (základní). Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 35000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Pracoviště: Martinovská 3325/48e, Ostrava - Martinov, Kontakt: emailem nebo volejte ve všední dny od 9 do 16 hodin na tel.: 739128107, , Svařování výrobků z ohýbaných CNC zpracovaných bezokujových plechů v tloušťkách 1-6mm. Požadujeme zručnost, pečlivost a chuť se učit novým věcem. Praxe v oboru výhodou. Zaučíme i absolventy nebo začátečníky, kteří budou pro práci vhodní. Požadované minimální zkoušky ZK135 (základ), zkušenosti se svařováním. Plat 125 až 220Kč/hod hrubého podle dovedností a výkonu.. Pracoviště: Cyprián, s.r.o. martinovská 3325, Martinovská, č.p. 3325, 723 00 Ostrava 23. Informace: Zdenek Blažek, +420 739 128 107.

Takzvaná zombie droga se šíří Ostravskem a má za sebou první oběť. Někteří bezdomovci a sociálně slabí lidé o ní vědí, jiní o ní slyší poprvé...
20

V Ostravě se někdo zbavil balíčků se smrtící drogou. Muž je odevzdal strážníkům

Miroslav Svozil

ON-LINE s Miroslavem Svozilem, kandidátem ODS pro Moravskou Ostravu a Přívoz

ON-LINE rozhovor s Adamem Rykalou, radním obvodu Ostrava-Jih

Adam Rykala, radní obvodu Ostrava-Jih, bude už zítra, ve čtvrtek 20. září 2018 od 13 hodin hostem on-line rozhovoru Deníku.

Muž prohrál na Stodolní, vztek si poté vybil na náhodné oběti. Poznáte ho?

Policie zveřejnila záběry, na kterých je zachycen pachatel brutálního napadení, které se odehrálo v červenci letošního roku v Moravské Ostravě.

Kontrakt na koupi 40 nových tramvají pro Ostravu je podepsaný

Zástupci Dopravního podniku Ostrava (DPO) a plzeňské společnosti Škoda Transportation ve středu podepsali na mezinárodním veletrhu InnoTrans v Berlíně smlouvu na dodávku až 40 nových nízkopodlažních tramvají.

Kvůli požáru se záchrana Karnoly výrazně prodraží

Velký požár přinutil město Krnov odložit revitalizaci Karnoly. Ceny stavebních prací mezitím šly rychle nahoru, takže projekt na její záchranu se prodraží až o třetinu. Co na to zastupitelé?

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT