SERIÁL DENÍKU: JAK SE ŽIJE…
… V HRABŮVCE

Živnostníci ze starých časů: Poradíme, co není - objednáme!

V horním ze dvou pater prodejny Průmyslové zboží v komplexu Železňák řinčí telefon. Pevná linka.

Prodavačka zvedá sluchátko bakelitového přístroje s otáčejícím se číselníkem a říká, že není problém objednat, co není zrovna na skladě.

Představte si to v supermarketu?

„Je to o osobním přístupu ke klientům i schopnosti udržovat široký výběr sortimentu,“ tvrdí personál prodejny, která patří k hrstce těch původních v Hrabůvce.

Hrabůvka – nové centrum Jihu? Dokáže chytit za srdce, tvrdí pamětník

Vedle v Železňáku ještě zůstává vyhlášený mléčný bar, dole funguje papírnictví, nedaleko v komplexu Venuše zavedené řeznictví…

Retro podoba těchto provozoven je však jen jednou stránkou věci, tou další je pak schopnost udržet se v konkurenci velkých řetězců či malých, ale aktivních asijských podnikatelů. Proto tyto obchůdky „ze starých časů“ také renovují. Zastupují kvalitní značky a nabízejí moderní produkci.

Hrabůvka – nové centrum Jihu? Dokáže chytit za srdce, tvrdí pamětník

„U nás je to o denně čerstvém masu. Máloco z rána se do večera neprodá. A dávám třídenní záruku,“ uvádí Radovan Helešic, který jako vyučený řezník vede Řeznictví u Radka v komplexu Venuše. Po dvanácti letech jako zaměstnanec zde osmým rokem podniká sám na sebe.

NEPŘEHLÉDNĚTETento týden v novém vydání Ostravského týdeníku představujeme lokalitu Zábřeh.
Týdeník vychází jako pravidelná příloha úterního vydání Moravskoslezského deníku a od středy je pak v prodeji samostatně s oblíbeným TV magazínem.

„Maso beru z Otic na Opavsku a sám si ho bourám. Tady každý ví, co kupuje,“ vysvětluje řezník.

Poznamenává, že televizní pořady o vaření lákají lidi vyzkoušet nejen nové recepty, ale též navracet se k původním surovinám. Tedy čerstvému masu, nikoliv polotovarům či mraženému.

„Lidé si nechávají poradit a od toho tu mám i zkušené prodavačky. Mladým pomůžou vybrat k jejich experimentování, maminkám pak ulehčí od starosti, co uvařit,“ popisuje řezník. Také on sází v boji s konkurencí na osobní přístup starých živnostníků, a co právě nemá na pultě, objedná.

PODNIKY V OKOLÍ:

Hrabůvka – nové centrum Jihu? Dokáže chytit za srdce, tvrdí pamětník

K-TRIO není jen o potravě pro duši (knihovna, kulturní centrum s nabídkou spousty akcí pro malé i velké). Od roku 2004 provozuje totiž svou vlastní restauraci, kde bývá v době obědů slušně plno. Provozní vysvětluje, že na odbyt jdou především meníčka. Další cateringový servis zajišťuje tento podnik přímo pro akce v K-Triu.

Hrabůvka – nové centrum Jihu? Dokáže chytit za srdce, tvrdí pamětník

Hrabůvka – nové centrum Jihu? Dokáže chytit za srdce, tvrdí pamětník

BROADWAY zřejmě prochází rekonstrukcí podobně jako severní křídlo areálu Železňák. Tento známý podnik nabízející americkou kuchyni i taneční zábavy je mimo provoz. A to jeho část v novější přístavbě, funguje zde nicméně pod hlavičkou Broadway kavárna.

Hrabůvka – nové centrum Jihu? Dokáže chytit za srdce, tvrdí pamětník

VENUŠE je diskotéka v horním patře stejnojmenného areálu, ale i pivnice s tak slavnou historií, že se o štamgastech hovořilo jako o „Venušácích”. Dnes sází na dvanáctky Radegast či Ostravar coby typická hospoda. Atmosféru dotvářejí také bytelné dřevěné stoly a židle. Vitrína se šálou klubu Vítkovice napovídá, že se tu cítí doma nejen fanoušci Baníku.

K TÉMATU

Pýcha a ostuda lokality Radnice obvodu Ostrava-Jih je nesmírně pyšná na veřejné WC v podchodu u Venuše, které už druhým rokem bezplatně provozuje prostřednictvím svých technických služeb. Navštěvuje ho denně v průměru osmdesát až sto lidí, těší se pozitivním ohlasům obyvatel. To se ovšem ani náhodou nedá říci o Hotelovém domě Hlubina, ze kterého se stalo ubytovací zařízení pro sociálně slabé a bohužel i nepřizpůsobivé spoluobčany. Zastupitelé zde chtějí řešit jak zvýšenou kriminalitu, tak nedobrou situaci ubytovaných rodin. A z Hlubiny by pak nejraději viděli bytovku pro mladé rodiny či seniory.

Jubilejní kolonie v novémHrabůvka, to je také Jubilejní kolonie vybudovaná v letech 1921 až 1950 Vítkovickými železárnami pro své pracovníky. Opravu zde má za sebou třiadvacet objektů prohlášených kulturními památkami. V současnosti se lokalita uchází o ocenění za nejzdařilejší proměnu v Česku – pod číslem 80 pro ni může do 30. dubna 2018 veřejnost hlasovat na webových stránkách http://cesta᠆mipromen.cz/hlasovani.

Květiny na rondelu, nové náměstí i parkování
Obvod má s Hrabůvkou své plány, k nimž patří vysazení květin na rondel – kruhový objezd, kde jsou nyní jen krtince, opravení části nákupního centra Železňák či zřízení nových parkovacích míst za poliklinikou. „Vzniká zde Náměstí Ostrava-Jih, nové srdce našeho obvodu, pulsující v rytmu 21. století,“ tvrdí radní Markéta Langrová. Železňák, známý svou socialistickou osvobo᠆ditelsko-budovatelskou mozaikou, dostává bezbariérový přístup, vrátí se zde pošta (ta až v srpnu) a v severní části se objeví noví nájemci. Objekt prodělává prakticky první velkou rekonstrukci od 70. let minulého století. Co se budování dalších parkovacích kapacit týče, s tím se začne už v dubnu. „Součástí projektu na ploše 4090 m² je parkovací plocha s celkovým počtem sedmdesáti kolmých parkovacích stání, chodník propojující všechna tři kolmá parkoviště, prodloužení cyklostezky, chodník okolo polikliniky či sadové úpravy. Náklady činí přes 10,5 milionu korun,“ prozrazuje Langrová s tím, že práce zde potrvají asi devadesát dní.

Hrabůvka dokáže chytit za srdce, tvrdí pamětník

Už jen z okna v osmém patře paneláku má Antonín Obůrka (77) proměnu sídliště jako na dlani. Nemluvě o tom, že zde bydlí půl století!

Antonín Obůrka„Přistěhoval jsem se do novostavby 15. ledna 1968, do prvního bloku, kde dostávali byty členové občanského družstva v Hrabůvce. Před naším domem tehdy stávaly dvě tři auta a vedle v bloku pro zaměstnance Vítkovic jich parkovaly desítky,“ vzpomíná Antonín Obůrk.

Hrabůvka tehdy byla teprve rozestavěná, chyběly obchody (první prodejnu potravin proto otevřeli provizorně ve výměníkové stanici) i ordinace lékařů (včetně jejich personálu). „Jednou jsme po dešti museli sezout boty a brodit se od Gastronomu z autobusu domů,“ pokračuje.

Stavby občanské vybavenosti se podle něj zahajovaly s tehdejším velkým elánem, ale… „Pak se objevily plotya strážní věže. Venuši i polikliniku budovali vězni. Tedy hrubé stavby,“ líčí pamětník s tím, že situace se lepšila pozvolna. Plánované kino či halové garáže tu ale nestojí.

Antonín Obůrka„Kdyby tehdy existovali Zelení, sotva bychom tu měli tolik míst na parkování,“ poznamenává Obůrka a poukazuje taktéž na výsadbu zeleně. Natolik bohatou, že dokumentaristé porovnávající původní a aktuální stav v Hrabůvce mívají v létě problémy zachytit budovy na fotkách.

Nejnovějšími stavbami jsou objekt Špalíček a supermarket Albert (dříve Mana), které prakticky propojují areál Venuše s kulturním domemK-Trio a Budoucností. „V komplexu Savarin jsou ty tam časy, kdy jsme v neděli po ránu stávali frontu na čerstvé knedlíky,“ líčí Antonín Obůrka.

I dnešní Hrabůvka, jak upozorňuje, dokáže chytit za srdce. „Bydlí se tu pohodlně. Sousedka se odstěhovala do Frýdlantu a vydržela tam dva roky. Pak koupila byt v našem vchodě a je zpět,“ dodává pamětník Antonín Obůrka, jenž také napsal knížky o Hrabůvce. Jsou v knihovně v Závodní ulici.