„Herních automatů a videoterminálů je v Ostravě tolik, že se ani nedají spočítat. Herny a kasina tady máme pomalu na každém rohu,“ rozčiluje se pětapadesátiletý Miroslav Blažek.
Klasické herní automaty se přitom z města pomalu vytrácí. Další je ale nahrazují. Jde zejména o videoterminály, které povoluje ministerstvo financí. Bojovat proti nim se vedení města snaží novou vyhláškou, která začala platit v lednu a majitelům těchto zařízení přikazuje platit za ně.
„Za fungování videoterminálů se vybírá čtvrtletní poplatek ve výši pěti tisíc korun za jeden přístroj. Peníze jdou do pokladen městských obvodů. Jejich příjmy by se tak ročně mohly zvýšit o osmdesát osm milionů korun,“ řekl primátor Ostravy Petr Kajnar.
Z Ostravy videoterminály nemizí
Podobná vyhláška začala platit i v jiných městech, videoterminály z nich začaly rychle mizet. V Ostravě se však provozovatelům těchto zařízení zatím stále daří.
„Od začátku roku bylo odhlášeno zhruba deset videoterminálů. Celkově jich v obvodě máme víc než tři sta. Žádné markantní odhlašování jsme tedy na základě platnosti nové vyhlášky zatím nezaznamenali,“ sdělila mluvčí městského obvodu Ostrava-Poruba Petra Špornová.
Podobná je situace také v dalším ostravském obvodu, Mariánských Horách a Hulvákách. Majitelé videoterminálů si podle tamního místostarosty Jiřího Boháče našli fígl, jak ušetřit peníze.
Obcházejí zákon?
„Ministerstvo financí jim povolí deset těchto zařízení, oni nám však na obvodě nahlásí pouze jedno, za které poplatky platí. Žádali jsme na ministerstvu, aby provozovatelé videoterminálů platili poplatky za všechna povolená hrací zařízení, ne pouze za ta nahlášená,“ vysvětlil místostarosta.
V současné době je v Mariánských Horách povoleno padesát devět hracích přístrojů. „Oproti předcházejícímu roku je to osmdesátiprocentní snížení. Tento pokles je ale nahrazený právě interaktivními videoterminály a loterijními výherními terminály, které povoluje ministerstvo financí,“ zmínil dále Boháč.
Klasické herní automaty mizí také z centrálního obvodu. „V roce 2009 se snížil počet výherních hracích přístrojů v našem obvodě o více než dvě stě. V roce 2010 jejich počet klesl o dalších 137. Povoleno je v současné době provozování 375 výherních hracích přístrojů,“ sdělila mluvčí Moravské Ostravy a Přívozu Jana Pondělíčková. Podle jejích slov ani tady se zatím majitelé videoterminálů do jejich odhlašování nepustili.
Za loňský rok putovalo do rozpočtu Marinánských Hor z poplatků za výherní automaty přes tři miliony korun. Zhruba sedmdesát šest tisíc z této částky bylo použito podle vyjádření místostarosty Jiřího Boháče na péči o vzhled obce a veřejnou zeleň. Do kasy Moravské Ostravy a Přívozu přibylo od provozovatelů herních zařízení přes sedmnáct milionů korun.
„Zhruba pět milionů korun bylo stejně jako každý rok použito na veřejně prospěšné účely v oblasti kultury, sportu, ekologické výchovy, ekologie, volnočasových a zájmově vzdělávacích aktivit, sociální péče a vytváření lepších životních podmínek pro zdravotně postižené,“ uvedl starosta Jiří Havlíček.
Do rozpočtu městského obvodu Poruba bylo v loňském roce převedeno zhruba 14 a půl milionu korun ze správních a místních poplatků a výtěžku z výherních hracích přístrojů. Výnos výtěžku byl použit mimo jiné na provoz porubského centra sociálních služeb a kulturního centra, peníze z poplatků posloužili například k údržbě zeleně a veřejných prostranství, opravám místních komunikací nebo sběru a svozu komunálních odpadů.
Do kasy Ostravy Jihu jde ročně z poplatků za automaty téměř dvaadvacet milionů korun. Zhruba polovina z těchto peněz je podle mluvčího Jihu Michaela Kuttyho použita na veřejně prospěšné účely.