„Přestali jsme s tím. Klasické automaty zmizely…“ říkali prý už bývalí hráči, kteří si svého času sezením u těchto přístrojů nadělali nemalé problémy, včetně existenčních. Před čtyřmi lety v Porubě mohli své peníze utratit u 120 výherních hracích přístrojů, předloni to bylo už jen u 60… a vloni nikde.

V obvodu, který jako jeden z prvních požadoval „absolutní zákaz hazardu“, zůstalo jen 234 takzvaných jiných technických herních zařízení (v roce 2014 jich tady bylo 606, v roce 2015 jejich počet narostl na 621).

„Přístroje povolované obcí se už nevyskytují, ale funguje stále několik legálních heren provozujících zařízení, která povoluje ministerstvo financí,“ vysvětloval porubský mluvčí Martin Otipka.

Starosta obvodu Petr Mihálik uvedl, že například v lokalitě u Duhy (osmý a sedmý obvod) je heren více než dost.

„To se nelíbí nejen mně. Přehršel jich byla i na Hlavní třídě, odkud naštěstí byť pro mě příliš pomalu mizí. Je příjemné vidět, že místo nich vznikají nové obchůdky či kavárny, ty zde patří rozhodně více než herny,“ prohlásil.

Mihálik poukázal i na to, že obvod prostřednictvím města požádal vloni na podzim ministerstvo financí, aby urychlilo správní řízení s provozovateli „jiných technických herních zařízení“ a odebralo jim licence.

Situace v centru a na Jihu

V obvodu Moravská Ostrava a Přívoz bylo ke konci loňského roku 539 videoloterijních terminálů.

„Z toho jich je 505 v devíti kasinech povolených vyhláškou. U ostatních probíhá na ministerstvu financí správní řízení ohledně jejich zrušení,“ sdělila mluvčí radnice Jana Pondělíčková.

V roce 2011, kdy v centru blikalo na 1700 různých automatů, z nich provozovatelé odvedli osmnáct milionů korun. V minulém roce vybrala obecní kasa na dani z hazardu osmadvacet milionů.

V nejlidnatějším ostravském obvodě zbylo hráčům jen okolo 700 přístrojů, také povolených ministerstvem financí.

„Některé mohou mít licenci platnou až do konce roku 2019,“ upozornil radní Adam Rykala z Jihu s tím, že dozor nad hazardem i projednávání s ním souvisejících správních deliktů je na celním úřadě.