„Během březnových víkendů má veřejnost možnost navštívit Helfštýn bez davů a ještě nenabízíme průvodcovskou službu. Lidé si tedy mohou užít volnou procházku areálem za snížené vstupné,“ přiblížil kastelán hradu Jan Lauro.

Brány Helštýna se letos otevřely vůbec poprvé v lednu během Novoročního výstupu, který měl rekordní návštěvnost. Dorazilo na něj 5200 lidí.

„Vstupné zůstane v této sezoně nezměněné. Loni jsme zavedli novinku v podobě rodinného vstupného, na kterou si lidé zvykají. Zejména rodinám s malými dětmi se ale určitě vyplatí,“ doplnila mluvčí hradu Eva Lehnertová.

První velkou akcí sezony na Helfštýně je čtyřdenní přehlídka řemesel Velikonoce na hradě, která startuje na Velký pátek 7. dubna a potrvá až do Velikonočního pondělí 10. dubna.

„Hlásí se nám hodně stánkařů, takže to bude opět pestré. Návštěvníci mohou zhlédnout ukázky nejrůznějších řemesel, která se vážou k svátkům jara - zdobení kraslic, pletení pomlázek, ale třeba i mletí mouky nebo práce na hrnčířském kruhu,“ vyjmenoval Jan Lauro.

Velikonoční atmosféra přilákala loni na hrad davy a akce patřila k těm nejúspěšnějším. Branami Helfštýna prošlo za čtyři dny deset tisíc lidí.

Prolínání Radomíra Bárty

Lidé nepřijdou ani o sezonní výstavu, která začne vernisáží 29. dubna a potrvá až do 27. srpna. Tentokrát na ní mohou obdivovat mistrné kombinace nerezových, kamenných a skleněných prvků v sochařských dílech Radomíra Bárty.

„Výstava s názvem Prolínání představí tvorbu designéra a uměleckého kováře Radomíra Bárty. Pracuje s nerezem, hutním sklem, ale i různými nerosty, takže to bude zase trochu jiné pojetí kovu. Autor jezdí pravidelně na Hefaiston, kde sklidil řadu ocenění. Má neotřelý způsob práce a používání kombinace materiálů. I z toho důvodu má výstava název Prolínání - protože se na ní prolínají různé nerosty s kovovými materiály a tvorba je i pro laiky atraktivní. Není to černá kovařina s jasně vymezenými liniemi, ale spíše umělecká práce,“ doplnil kastelán.

I v tomto roce ožije hrad Helfštýn všemi smysly - a to během speciálních nočních prohlídek. Ta první s názvem Palác žije čichem se uskuteční v sobotu 29. dubna a naváže plynule na odpolední program.

Lidé si mohou projít nasvícený hrad včetně zrekonstruovaného renesančního paláce a pozorovat při práci na třetím nádvoří kovářské mistry. „Kromě rozpálených kovářských výhní ucítí také vůni pražené kávy z naší pražírny. Součástí je i hudební program,“ řekl kastelán.

V květnu se mohou lidé těšit na jednu z novinek - Festival alternativních příprav kávy.

„Vstupní surovina bude na každém stanovišti stejná, ale káva se bude připravovat pokaždé jiným způsobem. Stanovišť bude celkem osm. Zatím půjde o zkušební ročník a uvidíme, jestli se tato akce uchytí a do budoucna rozroste,“ uzavřel Jan Lauro.