„Dospělí by neměli stále sedět u počítače a dívat se pořád na televizi nebo do telefonu. Měli by věnovat více času dětem, hrát si s nimi, učit se a opakovat si znalosti. Také by měli na děti dohlížet, aby nechodily se sluchátkama na uších po městě, a tak se mohly stát oběťmi dopravních nehod. Neměli by kouřit a přehnaně pít alkohol. Opilí lidé by neměli házet sklenice od piva na silnice. A dospělí by také měli často číst knihy,“ myslí si desetiletý Bohoušek z Vrbna pod Pradědem.

Dětský Vánoční deník aneb Články našich dětí. A také pár slov o nich
Děti mají jasno: přejeme si, aby skončil covid, karantény a vůbec celá pandemie

Větší dávku hravosti doporučuje dospělákům například také dvanáctiletá Vaneska z Kopřivnice. „Měli by se více smát a více si hrát. A také by měli méně pracovat a uklízet.“ Patnáctiletá Eliška z Opavy si zase myslí, že by lidé měli být více skromnější.

O tom, že na světě existují lidé hodní a zlí, už ví i tříletá Klárka z Orlové, která v lednu oslaví čtvrté narozeniny. Ti druzí by se ale rozhodně měli nad sebou zamyslet.

„Dospělí by se měli polepšit v hrabání listí, někteří to vůbec nedělají. Taky v zalévání kytek, aby kytičky neumíraly. Taky mi vadí, že někteří dospělí jsou zlí nebo kradou. To se nedělá!“ vzkazuje malá Klárka.

Vánoční stromy z Moravskoslezského kraje, prosinec 2021.
Je tady POSLEDNÍ ŠANCE hlasovat pro nejkrásnější vánoční strom v kraji

„Všichni rodiče by na své děti měli být hodní, věnovat se jim, podporovat je a poskytnout jim vše, co je možné pro krásné dětství. Všichni dospělí kolem mě a v mé rodině jsou perfektní, nic bych za nic neměnila,“ odpověděla nám také jedenáctiletá Tereza z Karviné.