A zatímco debata ve facebookové skupině Ostrava u včerejší fotografie hrotu s komentářem: "Ostrava, Hrabůvka, šel mi po tom silně po čichu pes, co to…?" vzbudila spíše pobavené komentáře v tom smyslu, že holubí trus je pro psy neodolatelný, v Olomouci ochranné prvky proti ptákům u místních vzbudily mnohem větší nelibost.

Debata na sociální sítí Facebook.Debata na sociální sítí Facebook - více zde.Zdroj: Repro: Facebook.com

Ženám se na hrobech nelíbí

Nezvyklým způsobem se totiž rozhodli bránit znečištění pomníků na olomouckých hřbitovech někteří pozůstalí. Mramorové nebo žulové desky se jmény zesnulých dovybavili ochranou běžně používanou na domovních římsách nebo parapetech - kovovými pásy s hroty proti holubům.

Důvodem šíření legionelly je i snaha lidí ušetřit za energie, kdy snižují teplotu vody v bojleru. A vytvářejí tak podmínky pro množení bakterií
V Polsku legionella zabíjí, šíří se i na Moravě a ve Slezsku

„Nehodí se to na hrob. Vůbec to nevypadá hezky,“ komentovala o víkendu ostny přilepené na mramorové desce se jmény a ozdobnými prvky návštěvnice centrálního olomouckého hřbitova.

„To bych to raději jedou za měsíc utřela, kartáčem vydrhla,“ kroutila hlavou zhruba šedesátnice.

Reakce vedení hřbitova?

Ostnatými pásy je opatřeno hned několik pomníků na olomouckých hřbitovech. Trny jsou přilepeny na mramorové desky speciálním lepidlem.

„My samozřejmě máme možnost regulovat, aby pomník měl půdorys prostoru, který má rodina pronajatý, aby případně nějak neohrožoval návštěvníky hřbitova - neobsahoval něco, co by mohlo hrozit pádem. Tyto trny jsou pouze věcí vkusu. Je na každém, zda k takovému opatření přistoupí, nebo ne,“ reagoval na novodobé dovybavení některých pomníků Ladislav Šnevajs, ředitel Hřbitovů města Olomouce.

Do polských Hlubčic, které leží blízko Krnova, přijel vlak naposledy v roce 2000.
Nádraží z hollywoodského filmu je dnes vyhořelá ruina s bezdomovci

Pokud by rodina neměla možnost udržovat pomník čistý, byla například zdaleka, má možnost využít nabídky firem, které takové služby v Olomouci běžně zajišťují. „Na vývěskách nebo u nás v kanceláři máme kontakty, pokud by někdo potřeboval poradit," doplnil ředitel.


Nahrává se anketa ...