„Právě se provádějí druhé postřiky tújí proti rzivosti, ošetřují praskliny na stromech, byla provedena výsadba nových trávníků poškozených po zimě, čistí se chodníky a plošně se ošetřuje nová výsadba. Citlivými zásahy se chrání také stávající výsadba. Kromě toho hnojíme rododendrony, azalky a jehličnany,“ vyjmenovala škálu prací vedoucí hřbitovní správy Nataša Lukášová a pochlubila se, že Ředitelství silnic a dálnic ČR už prostřednictvím ostravského magistrátu poskytlo tomuto zařízení více než šest milionů korun.

Tyto peníze jsou určeny na náhradní výsadbu, která představuje téměř tisíc kusů sadovnicky zapěstovaných listnatých stromů a více než tři tisíce okrasných keřů. V areálu centrálního hřbitova se ale nejen vysazuje, ale také kácí. „Nechali jsme pokácet staré a nemocné stromy mezi hrobovými místy. Hrozilo zde totiž nebezpečí, že dojde k poranění lidí a poničení náhrobků,“ vysvětlila Lukášová a neopomněla dodat, že tato práce je velmi drahá a náročná.

„Stromy kácejí horolezci a pokácení jednoho stromu přijde na deset tisíc korun,“ upřesnila. Spokojeni jsou i ti, kteří zde mají své hroby. „Osobně jsem proti jakémukoli kácení stromů, ale tady to už bylo nutné. Nejenže jsme měli hroby neustále zaneřáděny listím, ale několikrát nám sem spadla větev,“ řekla Helga Sitová, která si konečně čistý hrob nemohla vynachválit.

Centrální hřbitov ale čekají ještě další úpravy. Tak například kolem obřadní síně se připravuje nová výsadba, nová vývěsní místa a nový mobiliář. „Právě se opravují hlavní vstupy, a to z ulice Najmanské a u kostela svatého Josefa. Opravy přijdou na sedm set tisíc korun. Nový kabát za šest milionů korun dostane také hlavní vstup a schodiště vedoucí ke krematoriu.

„V pravé části hřbitova, která je bez vody, dojde konečně k vybudování vodovodu za tři miliony korun. Lidé tak nebudou muset nosit vodu zdaleka,“ řekl místostarosta Slezské Ostravy Radim Šlachta (ODS).

k tématu

Slezská Ostrava má ve své správě jeden velký – centrální – a pět malých hřbitovů. Zatímco centrální hřbitov se pyšní třemi tisíci vzrostlých lip, hřbitůvek v Kunčičkách jich má 92. Údržba této zeleně stojí městský obvod Slezská Ostrava nemalé peníze. Řádově se jedná o milionové částky ročně. Pečlivě se provádí jak nová výsadba, tak i kácení již nevyhovujících přestárlých a nemocných porostů. Například v sektoru S a A na centrálním hřbitově je schváleno kácení za půl milionu korun s tím, že staré stromy budou ihned nahrazeny novými. (sy)