Hřbitovy. Jindy oázy klidu, kde slyšíte i šelest padajícího listí, začínají v těchto dnech ožívat. Do Dušiček zbývají dva týdny. Nastal čas gruntování. Je třeba vyplít, utřít náhrobní desku a naaranžovat výzdobu.

„Na hrob pojedeme už o víkendu. Je třeba ho umýt, naleštit urny a vymést pavouky. Na hřbitov jezdíme sice jednou za dva týdny, ale velké gruntování děláme až před Dušičkami," říká šestasedmdesátiletá paní Jana, která má ve Staré Bělé své rodiče a manžela. Na hřbitov se vypraví vždy celá rodina její dcera s manželem i bratr.

A gruntují i na hřbitově ve Vítkovicích. „Právě jsme dosekali trávu a intenzivně hrabeme listí. To ale není příliš poznat, protože stále padá další," povzdechla si Šárka Hartmannová, která pracuje na správě zdejšího hřbitova. Také ona potvrzuje, že v posledních dnech začíná přicházet mnohem více lidí než v průběhu roku a upravují místa posledního odpočinku svých blízkých. „Vždycky to dohánějí až na Dušičky," říká.

První vlna už o víkendu

Vítkovický hřbitov není největší, ale nepatří ani mezi nejmenší v Ostravě. Nachází se zde kolem deseti tisíc hrobových míst. První větší nápor návštěvníků očekávají již o víkendu a také následující úterý, kdy je státní svátek, a tedy volno.

„To přijíždějí rodiny ze vzdálenějších míst, které zde mají pochované své předky," dodává.

Někteří lidé se přičiní sami, jiní vyhledají odborníka. „Je to každý rok stejné, vzpomenou si na poslední chvíli," říká kameník Vladimír Prokeš z Radvanic. Až o polovinu více zakázek nyní mají právě v souvislosti s Dušičkami. „Lidé nejčastěji vyžadují opravy pomníků, obnovení nápisů, broušení a odborné čistění. Pracujeme i o sobotách," podotkl Prokeš. Cena za vyčištění nebo vybroušení pomníku je různá, záleží na velikosti. „Od patnácti stovek výš," doplnil.

Žně začínají nyní i zahradníkům a květinářům. Na odbyt jdou malé i velké věnce, živé i umělé květiny, osázené květináče. Je z čeho vybírat, záleží na vkusu a peněžence každého.

„Nabídka je velká. Zájem je o lesní věnce, které jsou z chvojí a zdobené přírodními materiály," vysvětluje Jindřiška Kaňová, která prodává v zahradnictví Havlina v Michálkovicích. Velký věnec přijde zhruba na 550 korun, menší jsou asi o stovku lacinější. A ten nejmenší ze šišek, stojí stovku. Z květin jdou podle jejich slov dobře na odbyt chryzantémy v květináčích. V období před Dušičkami jich prodávají až kolem stovky týdně.