Když minulý týden přišel Petr Mazurek umýt rodinný hrob na centrálním hřbitově ve Slezské Ostravě a zapálit tu svíčku, zůstal jako opařený. Túje, která tu rostla roky, zmizela. Pryč byly i čtyři dřeviny, které zdobily hroby v sousedství.

„Mrzí mě to, protože túje byly pěkné, podle mě i zdravé, proč je někdo pokácel?“ divil se pan Mazurek.

Podobně na tom byli i mnozí další majitelé hrobů na tomto hřbitově. Další si zase stěžovali na to, že okrasné keře jsou suché a hyzdí prostředí hřbitova. Vysvětlení? Dřeviny napadli škůdci.

„Je velmi náročné udržet na hřbitově zeleň v dobrém stavu. Na sedmadvaceti hektarech je vysazeno okolo tří tisíc stromů, tújí tu rostou dva kilometry. Ty teď napadli škůdci. Bojujeme proti nim postřikem. Dřeviny, které už zachránit nejde, musíme kácet. Postupně je nahradíme novými,“ řekla vedoucí hřbitovní správy Nataša Lukášová s tím, že postupně také na hřbitově opravují čtyřkilometrové oplocení a chodníky.

Počet hřbitovů na území Ostravy: 23

Celkový počet hrobových míst: 54 216

Počet udržovaných hrobových míst: 38 553

Počet rezervních hrobových míst: 4314

Hřbitov ve Vítkovicích by podle vedoucího odboru komunálních služeb, dopravy a bytového Petra Neumana potřeboval novou kanalizaci. Voda se drží v zemi. „Zatím však na novou kanalizaci nemáme finance. Budeme jednat s magistrátem, potřebovali bychom, aby přispěl alespoň dvěma miliony. Nová kanalizace celkově vyjde asi na pět milionů korun,“ řekl Neuman.

Pokud by si někdo chtěl pronajmout hrobové místo na třebovickém hřbitově, odešel by s nepořízenou. Hřbitov je plný. Starosta Třebovic František Šichnárek slíbil, že příští rok by se mohla situace zlepšit. Rozšíří se hřbitovní zeď, jejíž součástí bude kolumbárium. „Potřebujeme na to asi jeden a půl milionu korun. Letos jsme postavili základ kolumbária, příští rok to doděláme,“ řekl. Podobný před lety řešili také ve Svinově.

Kvůli nedostatku místa proto hřbitov rozšířili z jednoho na dva hektary, postavili kolumbárium. „Byla to nákladná rekonstrukce. Protože Poruba nemá vlastní hřbitov, domluvili jsme se, že rozšíření částečně zaplatí,“ řekla starostka Svinova Eva Poštová. Dodala, že v současnosti se opravuje hlavní schodiště z Ostravské ulice. „Jde o půlmilionovou investici, už finišujeme, chceme, aby vše bylo hotovo do Dušiček,“ tvrdí Poštová.

Objednávky na urnové hroby naopak přijímají v Hrabové. Hřbitov prošel před několika roky rozsáhlými úpravami. „Hřbitov máme pěkný, nedávno jsme vysadili novou zeleň, doplnili lavičky a další mobiliář, upravili vstupní bránu, takže na nějakou dobu máme po starostech,“ řekl pro Deník starosta Hrabové Rostislav Naď.

Hřbitov v ulici U studia v Zábřehu je na Jihu jediným funkčně využívaným hřbitovem. Jde o chráněný krajinný prvek. Před třemi roky nechali radní zpracovat projektovou dokumentaci na celkovou rekonstrukci hřbitova za osmadvacet milionů korun.

„Zatím se na to v rozpočtu města ani v obvodu nenašlo dost peněz. Obvod proto podal žádost o dotaci ze Státního fondu životního prostředí. Díky této podpoře proběhla šetrná obnova zeleně hřbitova. Cílem bylo zlepšení estetického vzhledu daného místa, zlepšení zdravotního stavu vzrostlé zeleně a také zajištění provozní bezpečnosti. Vysázeno bylo tisíc dřevin,“ upřesnil tiskový mluvčí Ostravy-Jihu Michael Kutty.

GLOSA BŘETISLAVA LAPISZE

A nehulákej tady, jsi na hřbitově…

„A nehulákej jak na lesy, tady odpočívá babička,“ snaží se v jímavé scénce mého oblíbeného filmu Jak dostat tatínka do polepšovny aspoň trochu zklidnit svého vnuka Vaška děda v podání herce Josefa Karlíka. Není divu, jsou na hřbitově.

Předtím, než děda položí do vázy na hrob čerstvé květiny, šeptem pronese: „Škoda, že ses toho štěstí nedožila.“

Jeho rozjímání ale trvá zhruba slabou vteřinku. Když totiž Vašek zaslechne slůvko štěstí, opět spustí: Jaké štěstí, ty máš tady nějaký schovaný?“ a nevědomě tak utne dědovo vzpomínání na milovanou bytost.

Krátká scénka, ve které se vystřídá dojetí, životní nadhled dědy s chutí stále blbnout, kterou oplývá jeho milovaný vnuk. Kdoví, možná si i ti nebožtíci ze hřbitova, kde se scénka točila, při sledování filmu shůry bavili stejně dobře jako diváci v televizi.

Jen mám trošku strach, že dnes by už ten filmový děda musel skousnout na hřbitově i větší hluk, než dělal jeho Vašek a jen by rezignovaně dodal: „Tak mi to tady aspoň prosím vás nerozkraďte.“