Jeden z návštěvnicky vůbec nejoblíbenějších hudebních cyklů tzv. crossoverových koncertů pokračuje už ve čtvrtek 29. února a v pátek 1. března koncertem, jehož dramaturgii tvoří keltská a africká world music propojená s klasickou hudbou a Songs of the Universal norského skladatele Oly Gjeila. Mezi účinkujícími bude také přední český flétnista Jan Kvapil a ostravský rodák, bubeník Jakub Kupčík. Oba koncerty, které shodně začínají v 18 hodin, povede japonský dirigent Chuhei Iwasaki.

Zdroj: Youtube

Koncertní cyklus G je součástí nabídky Janáčkovy filharmonie již více než 10 let. První koncert v Gongu se uskutečnil na podzim roku 2013. „Prostřednictvím těchto multižánrových koncertů se snažíme překračovat hranice klasické hudby a nabídnout tak posluchačům netradiční hudební zážitek. Tyto multižánrové projekty jsou součástí většiny symfonických těles v Česku, ovšem málokteré dokáže nabídnout koncert v takto unikátních prostorách, jakými industriální Dolní Vítkovice jsou,“  uvedl Jan Žemla, ředitel JFO.

Hudební festival Colours of Ostrava v Dolní oblasti Vítkovice, 20. července 2023, Ostrava.
Chystají se novinky: Dolním Vítkovicím po covidu opět stoupá návštěvnost

V pořadí druhé vystoupení koncertního cyklu G této sezony slibuje svým návštěvníkům mimořádný a hluboký zážitek. Na jeho úvod  zazní melodie Songs of the Universal Oly Gjeila, norského skladatele a nejhranějšího tvůrce sborových písní na světě. Dílo je na míru vytvořeno pro sborový zpěv v doprovodu klavíru a smyčců. Na Gjeilovu skladbu naváže populární dílo Sira Karla Jenkinse.

„Adiemus, Songs of Sanctuary Jenkins původně složil pro televizní reklamu a zajímavostí je, že texty ve skutečnosti nemají žádný význam,“ pokračuje Žemla. Texty skladby, zpívané Gabrielou Vermelho, Lenkou Dusilovou a Koncertním sborem Permoník, mají při interpretaci působit jako další z hudebních nástrojů, nikoliv k tomu, aby přenesly směrem k posluchači verbální sdělení. Samotné melodie jsou mixem africké a keltské hudby.

Jednoho z vokálních partů se zhostí právě Gabriela Vermelho, multiinstrumentalistka, která mimo jedinečné pěvecké techniky ovládá také hru na housle, violu či kvinton. Vedle toho je hudební skladatelkou, herečkou a hudební experimentátorkou. S JFO spolupracuje již poněkolikáté.

Farnost Stará Bělá, která organizuje pomoc ukrajinským rodinám, si připomněla dva roky od vypuknutí ruské agrese na Ukrajině, 25. února 2024, Stará Bělá.
Fotografie padlých, emoce a slzy. Ukrajinci v Ostravě vzpomínali na své blízké

Spolu s ní se v rámci programu představí Lenka Dusilová, zpěvačka s nezaměnitelným hlasem a devítinásobná držitelka výročních hudebních cen Anděl, která za svou kariéru vydala deset alb. V minulosti spolupracovala například s kapelou Lucie, či skupinou Čechomor, jejíž album Proměny se stalo platinovým. V současnosti však inklinuje spíše k osobnímu vyjádření a přijímá impulzy z nejrůznějších stylů a mimohudebních zážitků.

Koncertní sbor Permoník za dva roky oslaví již 60 let své existence. Během bohaté historie se sboru podařilo nesčetněkrát koncertovat na tuzemských festivalech, ale také v zahraničí. Představil se v 16 zemích a známých koncertních síních Evropy, Asie, Ameriky či Austrálie.

Pěvecké party doplní také přední český flétnista a pedagog Jan Kvapil a ostravský bubeník a specialista na bicí nástroje Latinské Ameriky Jakub Kupčík, kteří již na této skladbě před několika lety s JFO a s Permoníkem rovněž spolupracovali. Taktovky se ujme japonský dirigent Chuhei Iwasaki, jenž momentálně zastává pozici šéfdirigenta Plzeňské filharmonie. Během své kariéry dirigoval přední orchestry nejen v České republice, ale také například ve Španělsku či Polsku.

ADIEMUS S PERMONÍKEM

29. 3. a 1. 3. 2024, 18:00, Gong, Dolní Vítkovice

Ola Gjeilo 
Song of the Universal

Karl Jenkins 
Adiemus – Songs of Sanctuary

Gabriela Vermelho – zpěv 
Lenka Dusilová – zpěv 
Jan Kvapil – flétny 
Jakub Kupčík – bicí 
Koncertní sbor Permoník 
Tereza Macošková – zpěv 
Martina Juríková, Karina Grimová – sbormistryně 
Janáčkova filharmonie Ostrava 
Chuhei Iwasaki – dirigent 

DALŠÍ KONCERT CYKLU G

KLUSYMFONIE

3. a 4. 4. 2024, 18:00, Gong, Dolní Vítkovice

Tomáš Klus – zpěv 
Cílová skupina 
Koncertní sbor Permoník 
Martina Juríková, Karina Grimová – sbormistryně 
Janáčkova filharmonie Ostrava 
Jan Kučera – dirigent 

JELEN & JFO

7. a 8. 5. 2024, 18:00, Gong, Dolní Vítkovice

Kapela Jelen 
Kateřina Marie Tichá (host) – zpěv 
Stanislav Vavřínek – dirigent