„Naposledy jsme se ocitli pod přímou palbou před pěti lety v osadě Zaitseve, ze které tehdy po bojích ukrajinské armády s proruskými separatisty zbyly jen trosky,“ zavzpomínala pracovnice Diecézní Charity Ostravsko-Opavské (DCHOO). Tentokrát zůstala nicméně v Česku, do válečné zóny by ji stejně ani nepustili.

Pasažéři čekají na odjezd vlaku, 4. března 2022 v Mostyska (Ukrajina). Podle Organizace spojených národů (OSN) od začátku ruské vojenské agrese uprchl z Ukrajiny do sousedních zemí nejméně jeden milion lidí.
OBRAZEM: Útěk před válkou. Takto vypadá nádraží v ukrajinském městě Mostyska

Domluvit si s Veronikou schůzku se ukázalo jako docela oříšek, po invazi Putinových vojsk neměla víceméně chvíli volno. „Zkuste, ale nebudu mít moc času, maximálně deset minut…“ vzkazovala s tím, že řeší především telefonáty, informace a koordinace aktivit, které souvisejí se získáváním finančních prostředků pro Ukrajinu.

„Ředitel charity v Mariupolu, který patří k oblastem nejtěžších bojů, se ozval ve čtvrtek mobilem. To už byli bez elektřiny, internetového spojení,“ popsala humanitární pracovnice. Charita ČR pro řečené město vypravila ten den z Prahy dva kamiony s trvanlivým jídlem a hygienickými potřebami. Zboží za půldruhého milionu korun, které odvezly, darovala společnost Makro Cash & Carry ČR.

Humanitární pomoc Ukrajině.
Dobrosrdeční Ostravané zavalili sběrné místo materiální pomocí Ukrajině

„Před hodinou jsem volala s našimi partnery v Záporoží, kam jely z Prahy naše kamiony, všichni v Mariupolu byli naživu,“ pokračovala Veronika krátce před pátečním polednem. To měla za sebou týden nonstop práce ve prospěch okupované země – konkrétně se třeba poslalo 342 tisíc korun a dalších 200 tisíc na transfer čeká.

„Já v naší charitní budově i bydlím,“ nechala se slyšet humanitární pracovnice, jejíž kancelář zdobí nejen velká ukrajinská mapa, ale i různé tamní relikvie, jakožto na její jméno vystavené děkovné listy. Od času předešlého konfliktu se podílí i na sbírce dárků pro děti v ohrožených oblastech. Pokud to šlo, osobně je tam vozila.

Očkovací centrum na Černé louce končí.
Proměna očkovacího centra v Ostravě: na Černé louce najdou pomoc lidé z Ukrajiny

„Materiální pomoc momentálně nevybíráme. Stěžejní jsou finance, které přeposíláme na Ukrajinu, případně za ně kupujeme potřebné věci,“ vysvětlla Veronika. DCHOO pro lidi zasažené válkou zřídila zvláštní transparentní účet č. 2800779701/2010, variabilní symbol je 222 – Pomoc obětem konfliktu.