„Už v minulém týdnu byly do všech nemocnic a zdravotnických zařízení rozeslány konkrétní pokyny, v pondělí 28. ledna jsme se sešli se zástupci všech lůžkových nemocnic,“ uvedl náměstek hejtmana kraje pro zdravotnictví Martin Gebauer a doplnil, že z 10 letošních nakažených je 6 dospělých ve věku 26 až 56 let a čtyři neočkované děti.

Ředitelka KHS Helena Šebáková informovala, že už v minulém týdnu začala rozsáhlá protiepidemická opatření.

„Z důvodu vysoké nakažlivosti byla nařízena karanténa osobám, které byly s nemocnými v kontaktu. Karanténní opatření byla nařízena i zdravotnickým pracovníkům, kteří byli v epidemiologicky významném kontaktu a vůči nákaze byli vnímaví. Pokud chtějí lidé vědět, zda mají proti spalničkovému viru protilátky, mohou si nechat udělat ve virologické laboratoři vyšetření. Není ovšem hrazeno z veřejného zdravotního pojištění, jeho cena se pohybuje kolem 400 korun,“ vysvětlila Helena Šebáková a dodala, že pokud by se ukázalo, že někomu protilátky proti spalničkám chybí, může se nechat naočkovat.

Podle odborníků nákaza virem spalniček hrozí i lidem, kteří byli proti němu v dětství očkováni. Protilátky proti spalničkovému viru získané očkováním v raném dětství vydrží asi 15 let. Po této době může být ochrana před nakažením nižší.

Spalničky jsou vysoce nakažlivé virové onemocnění, přenáší se od nemocného kapénkami, přímým kontaktem a jeho nosními sekrety. Stejně tak i nepřímo předměty čerstvě potřísněnými sekrety (méně častý způsob přenosu). Inkubační doba je 7 až 21 dnů od vniknutí nákazy do organismu. Příznaky jsou horečka, kašel, rýma, světloplachost a zarudnutí očních spojivek. V ústech a na sliznici se vytváří bělavé tečky se zarudlým okolím. Čtvrtý až pátý den se objevuje sytě červená až fialová vyrážka, začíná na záhlaví a šíří se na obličej a krk a později i na břicho a končetiny. U nemocných spalničkami je ze zákona nutná hospitalizace na infekčním oddělení. U komplikovaných případů se léčí spalničky antibiotiky. Mezi komplikace, které mohou spalničky vyvolat, patří i zápal plic, zánět středního ucha, vedlejších nosních dutin či zánět mozku.

Snímky z nehody se už večer objevily na Facebooku.
Honička a střelba, policie dopadla zdrogovaného řidiče kradeného auta