Půjčuje si obvykle zhruba jeden a půl milionu korun na pětadvacet až třicet let. Měsíčně bude splácet kolem devíti tisíc korun.

Související článek: Ceny bytů v Ostravě klesají, nové přibývají. Kde?

Zájem o hypotéky na severu Moravy a ve Slezsku přitom roste. Dobrá zpráva pro hypoteční trh je, že se ekonomické krizi nepodařilo skolit žádnou velkou firmu v kraji.

A současně se daří oživovat automobilový průmysl. A tak lidé nemusejí houfně utíkat za prací jinam. „Zájmu o hypotéky napomáhají i nízké úrokové sazby a stále výhodné ceny nemovitostí v regionu,“ komentoval Jan Fux, ředitel regionální pobočky Hypoteční banky v Ostravě.

Hypoteční banka poskytla za první tři čtvrtletí o třetinu více hypoték než loni. A to za téměř 1,8 miliardy korun. Zájem o hypotéky potvrzují i další velcí hráči na trhu, například Česká spořitelna. „Statistiky za třetí kvartál budeme mít až koncem příštího týdne. Za první pololetí jsme klientům v Moravskoslezském kraji poskytli přes devět set hypoték v objemu téměř 1,25 miliardy korun,“ vyčíslila Klára Pařezová z tiskového centra České spořitelny.

Raději rodinný dům

Po dvou chudších letech je to podstatná změna. Odborníci odhadují, že se objem nově poskytnutých úvěrů zřejmě dostane na rekordní rok 2008. Rekordní hodnotě se blíží i úroková sazba, která v září klesla na 3,89 procenta.

Nejnižší úroková sazba v historii Fincentrum Hypoindexu, který se zabývá hypotečním trhem od roku 2003, byla v červenci 2005. Tehdy úroková sazba klesla na 3,62 procenta

Související článek:Ostravská střední vrstva chudne

Raději než nový byt v Ostravě si ale lidé koupí rodinný dům. Nové byty jsou moc drahé. Narůstající zájem o hypotéky na pořízení rodinného domu potvrdila i finanční poradkyně Milada Horáková. „Obce, například na Opavsku, navíc lidem nabízejí pozemky na jejich stavbu za rozumnou cenu, chtějí tak lidi přilákat k bydlení,“ podotkla Horáková.

U bytů mají lidé největší zájem o ty menších rozměrů. Pokud jsou v kvalitních zděných domech, svoji cenu si drží. Zato ceny bytů ve starších panelových domech stále mírně klesají. „Nejčastěji si menší panelové byty, ale v dobrých lokalitách, chtějí pořídit lidé mladší třiceti let,“ podotkla mluvčí Hypoteční banky Rita Gabrielová. Co aktuálně není u lidí v kurzu, to jsou horské apartmány. Zájem o ně opadá.

Přečtěte si také:Nezaměstnaní musí chodit až třikrát týdně na poštu