Kampaň Moravskoslezského kraje Řemeslo má respekt má deváťákům usnadnit výběr, krajské střední školy je proto i letos lákají na stipendia.

Žáci devátých tříd mají možnost podat maximálně dvě přihlášky, a to nejpozději 1. března. „Od 1. září se v Moravskoslezském kraji otevřou nové středoškolské obory. Na Albrechtově střední škole v Českém Těšíně se začne vyučovat obor Sladovník-pivovarník, a to v návaznosti na tradici pivovarnictví v regionu a vznik nových minipivovarů. Na ostravské Střední škole technické a dopravní se otevře obor železničář,“ řekl náměstek hejtmana kraje Stanislav Folwarczny s tím, že s novinkami přichází i školy ve Frýdku-Místku.

Gymnázium a Střední odborná škola v Cihelní ulici otevře osmileté gymnázium, frýdeckomístecká průmyslovka nově nabízí obor Veřejnosprávní činnost.

Stavba silnice - Prodloužená Rudná. Ilustrační foto.
Zamítnuté stavební povolení na prodlouženou Rudnou? Součást plánu

Moravskoslezský kraj podporuje řemeslné a technické obory. Loňská kampaň Řemeslo má respekt přinesla pozitivní výsledky.

„Meziročně se o vybrané obory zvýšil zájem o více než pětinu. Díky tomu se například otevřel obor klempíř, který se v předchozím roce pro nezájem nevyučoval, zdvojnásobil se počet přihlášených do oborů řezník nebo pokrývač. Také krajská motivační a prospěchová stipendia měla pozitivní dopad. Prokazatelně se zlepšily výsledky i docházka žáků. Přímá finanční podpora se tedy osvědčila a budeme s ní pokračovat i v tomto roce,“ řekl náměstek Folwarczny.

Podle něj vyplatil vloni Moravskoslezský kraj na stipendiích přes tři miliony korun. Stejnou částku má připravenou i na další pololetí.
„Navážeme i na propagační kampaň Řemeslo má respekt. Od února se v tištěných médiích, na billboardech i na sociálních sítích budou žáci i jejich rodiče seznamovat s možnostmi i výhodami vybraných oborů. Věřím, že se úspěch loňské kampaně zopakuje i letos,“ řekl náměstek hejtmana kraje Stanislav Folwarczny.

Rozpočet regionálního školství na rok 2019 je oproti minulému roku o 2,1 miliardy korun vyšší. Důvodem je navýšení platů, které mají od začátku tohoto roku pracovníci ve školství, ale také větší počet žáků v Moravskoslezském kraji.

Ilustrační foto
Volná místa v kraji? Firmy hledají lidi hlavně na sociálních sítích