VYBRAT REGION
Zavřít mapu

I v Ostravě se dá prožít StarDance

ROZHOVOR/ Populární televizní pořad StarDance roztančil i Ostravu. V rozhovoru to potvrzuje Romana Horáková – majitelka ostravského studia, kde si můžete zatančit s profesionály.

9.11.2018
SDÍLEJ:

Romana Horáková a rumba.Foto: Archiv Romany Horákové

Společenský tanec zažívá v Česku zase obrovský boom. Podle etikety je základem společenského chování a je nepovinnou, přesto oblíbenou a obvyklou součástí života studentů během tanečních kurzů na střední škole.

Že se tanci aktivně věnují i dospělí, je často viditelné na plesech. „Tanec je totiž nesmrtelný,“ říká majitelka ostravského tanečního studia Dance Studio LIKE Romana Horáková, která o něm dokáže hovořit klidně dlouhé hodiny.

„Je dobře, že tanec během posledních let smazal nálepku staromódní zábavy a ukázal hlavně mladým lidem, že je moderní a zábavný. Je totiž pravda, že davová výuka při kurzech renomovaných tanečních škol nevyhovuje všem,“ pokračuje Romana Horáková.

Romana Horáková (48 let)
Majitelka tanečního studia, které sídlí v Ostravě-Mariánských Horách.
Otevřela ho v červenci 2015. Vyučuje v něm společenské tance a pronajímá taneční sály pro jakékoli další pohybové aktivity - více www.studiolike.cz

Obrovskou zásluhu na vzestupu tance má podle ní hlavně Česká televize, která v těchto týdnech baví zemi už devátou řadou populárního pořadu StarDance. „Je to model výuky společenského tance, který se v zahraničí těší už dlouhé roky velké popularitě. Mám samozřejmě radost, že se chytil i u nás, odborně se mu říká ProAm, tedy tanec s profesionálními tanečními partnery,“ vysvětluje Horáková, jejíž taneční studio se právě na ProAm specializuje.

Můžete prozradit, jak jste se dostala k tanci?
Vidina výdělku v tom rozhodně nebyla. (směje se) Za vším hledejte děti. Mám tři dcery a ta prostřední se odmala věnovala latinskoamerickým tancům. Jako správná a zapálená maminka jsem ji doprovázela na tréninky, na nejrůznější soutěže v „horní dolní“, na větší soutěže, pak na republikové, evropské a světové šampionáty, až jednou řekla: „Dost, už nechci tančit.“ A dotančila. I když mi ubyla spousta starostí, přesto mě mrzelo z toho tanečního mumraje vypadnout. Takže nejdříve jsem oslovila trenéra své dcery a požádala ho o lekce, pak jsem začala navštěvovat taneční studio, kde jsem se potkala s několika podobně naladěnými dámami, a když ono studio zvažovalo zrušení provozu pro nedostatek klientely a velké náklady spojené s provozem, přepadla mě panika, kam teď budu chodit tančit já. Zůstalo jediné řešení, byla jsem hozena do vody a začala plavat.

Litujete?
Rozhodně ne, bylo to správné rozhodnutí. Baví mě to.

Nakolik se zvedne zájem o tanec, když začíná běžet v České televizi pořad StarDance?
Koncept pořadu je skvělý v tom, že v divácích vzbudí správný dojem, že tančit může každý. Proto zájem o tancování opravdu stoupne. Taneční studia se těší většímu zájmu o taneční kurzy v období vysílání, obzvláště když nabízí lekce s profesionálními tanečními partnery. Všichni víme, že pánové se do tance nehrnou, protože to obvykle není jejich silná stránka, hodlají oslňovat ženy jinými přednostmi. Proto chuť žen do tancování narazí právě na problém „co dělat, když nemám s kým tančit“.

Čím si vysvětlujete, že je tento pořad oblíbený?
Zahraniční peoplemetry neznám, nemám přehled, ale předpokládám, že kdyby nešlo o oblíbený pořad, ČT by práva opakovaně nekupovala. Kam mé informace sahají, je tento pořad jedním z nejoblíbenějších a doma u televizních obrazovek se svádí boje, který program se v tuto dobu upřednostní. StarDance vítězí na celé čáře. Nedělám si iluze, že kdyby místo „stars“, tedy známých osobností v roli tanečníků, byli obyčejní smrtelníci, zájem by byl stejný. Pravděpodobně ne. Lidé jsou zvědaví, jak se s tancem jejich oblíbenci z oblasti sportu a showbyznysu poperou.

Přemýšlela jste někdy nad tím, jak by se dal pořad ještě zatraktivnit?
Mohlo by být obzvláště zajímavé, kdyby pozvání přijal i některý z českých politiků. K tomu však ještě za devět řad nedošlo. Celý pořad je navíc příjemný, vkusný, dobře se na něj dívá. Kombinace dobré muziky, tanečního umění, krásných šatů a skvělé image je absolutním lákadlem a přináší divákům vše, po čem touží.

I vaše klientky nebo klienti mohou poznat všechny tyto krásy, které jsou s tancem spojeny?
Samozřejmě. Začínáme pozvolna, svou roli hraje samozřejmě hudba. Je zajímavé, jak někteří lektoři inklinují k „vypalovačkám“, které denně slyšíte z rádií, někteří se ale raději vrací ke klasice. Dobrá muzika je klíčem k dobré náladě, atmosféře, vyplavení endorfinů. Pak hlavu trochu zaplavíme výukou kroků, což je samozřejmě nezbytné k tomu, abychom onomu projevu na tanečním parketu mohli časem říkat „umění“.

Celebrity během StarDance udělají obrovský pokrok a zcela se změní i jejich vztah k tanci. Jak je to u vás ve studiu?
Když začnu oblékáním, tak často s velkou radostí a respektem pozoruji klientky, jak se jejich přístup vyvíjí. Na první lekci přijdou s nadsázkou v teplákách a někdy i v teniskách. Když jsme u rumby, což je asi uprostřed kurzu, už mají zakoupené taneční boty. A na konci kurzu vypadají jako profesionální tanečnice, v černém outfitu, nalíčené, prostě kočky. Vrcholem jsou pak taneční soutěže, kde ze sebe mohou udělat jak princezny, tak femme fatale. Mohou si to dokonale užít. Nalepují si řasy, kupují příčesky, aplikují samoopalovací krémy, šaty zdobí blýskavými kameny a vyhledávají nové taneční módní trendy podle současných světových ikon. Je to ráj. Ale i ženy, pro které krášlení se znamená oběť, což je třeba můj případ, nemusí trpět. Můžete být na parketě za decentní dámu, bez zbytečného a pro vás vyčerpávajícího cirkusu kolem vizáže.

Hodně žen má strach se třeba ve čtyřiceti letech přihlásit do kurzu s tím, že už jsou staré a nebudou mladším stačit…
Ano, to je jedna z velkých obav všech, nejen žen. Je to jedna z prvních otázek, kterou dostávám. Tou druhou je obava z postavy. Nejsem štíhlá, můžu tančit?“ Na to mám jen jednu odpověď: Důležité je chtít. Nezáleží ani na ročníku narození, ani na hmotnosti. Znám dámu, které je přes 70 let a potkávám ji na mnoha tanečních soutěžích ProAm. Znám mnoho tanečnic, které mají konfekční velikost 44 i více, a tančí s takovou energií a tak dobře, že na soutěžích porazí ty, které nakupují v dětské konfekci. V tom máme obrovskou svobodu, prostě stačí chtít.

I v Ostravě se dá prožít StarDance.

Zralé dámy při tancování často blokuje jen jejich myšlení. Mnohdy přemýšlí o vhodnosti figur, o zachování důstojnosti, často si připadají nepatřičně, když jejich taneční partner bývá mladší než jejich děti. Po absolvování prvního kurzu se tyto obavy rozplynou. Pro taneční partnery je to práce, totéž jako pro fitness trenéry či jiné kouče. V kurzech ProAm se potkávají všechny věkové kategorie dam a dívek, pánové mají mezi 18 až 30 lety, přesto se všichni dobře baví. Pánové se naučili naslouchat, být vůči ženám, které ve svém životě už něco prožily a přicházejí na kurzy načerpat energii empatičtí, umět pochválit, podpořit je. Největší odměnou je pak úsměv na tváři každé z „tanečnic“, když večer odchází domů.

Takže věk není překážka?
Není, chcete ještě další důkaz?

Ano, povídejte…
V současné době máme mistryni ČR v ProAm, které je přes 50 let,a vzhlíží k ní mnohem mladší amatérské tanečnice. Starší dámy navíc už znají hodnotu svého času, lektorům se s nimi mnohem lépe pracuje. Jsou mnohem vnímavější a pracovitější než děti či teenageři. Jistě, mají určité meze a fyzicky nezvládnou totéž co mladí. Ale při tanci je spousta alternativ, existuje velké množství figur, takže každá samba samozřejmě může vypadat úplně jinak a může se přizpůsobit každé klientce přesně na míru. Jak to tak vypadá, tak máme samá pozitiva.

Je problém, když žena nesežene partnera? Myslíte i na to?
Naše studio se věnuje z 95 procent ProAm tancování, to znamená, že součástí kurzu je i zajištění profesionálního tanečního partnera, který je do ceny kurzu zakalkulován. Taneční partneři jsou ve velké většině aktivní tanečníci, to znamená, že sami ještě pracují na své taneční kariéře. Jsou členy různých renomovaných tanečních klubů, kde rozvíjejí svou kariéru a k nám chodí své zkušenosti předávat. Zájem o ProAm tancování stoupá, stále přibíráme nové a nové taneční partnery. Kvantita ovšem nesmí převýšit kvalitu. Proto spolupracujeme jen s těmi tanečníky, kteří dosahují uspokojivých výsledků v soutěžích pořádaných oficiálním tanečním svazem. Často jde o finalisty MČR. Nejen úspěchy jsou ale důležité. I v tancování se občas stává, že ne až tak dobrý tanečník může být velmi dobrým učitelem. Výjimky existují. Navíc každé dámě může vyhovovat jiný přístup. Nezbytná je zodpovědnost. V pořádaných kurzech si dámy vyzkouší tanec se všemi partnery. Pokud jejich zájem o tanec stoupne a chtějí se mu věnovat nad rámec kurzů, mohou pracovat s lektory individuálně. Pak už si tedy pro své zdokonalování samy vyberou, s kým pracovat chtějí.

Vypadá to, že neexistuje lepší druh zábavy než tanec. Má tedy i nějaké nevýhody?
A bylo by rozumné tady o nich psát? (směje se) Všechno má svá „pro“ a „proti“. Tanec je návykový, vypěstujete si na něj závislost. Pro tancování s profíky to platí dvojnásob. Jsou totiž skvělí, s nikým si tak dobře nezatančíte. S tím však souvisí finance. Základní tancování v kurzech na první pohled levné není (začátečnický kurz 16 lekcí stojí 5000 korun), ale dovolit si ho může každá pracující žena. Navíc nabízíme možnost platby ve třech splátkách, takže se to v pohodě dá zvládnout. Pak se ale nemůžete nabažit a chcete více a více, a individuální lekce jsou samozřejmě kapku nákladnější. Nicméně, jde to i bez toho, i po absolvování jednoho kurzu můžete na soutěž, pokud chcete. Někdy je to trošku problém pro životní partnery, někteří neradi vidí svou ženu v tanečním objetí s jiným, mladým, hezkým usměvavým mužem. Otázka je, jestli je toto důvod k „netančení“. Já si to rozhodně nemyslím!

Autor: Aleš Uher st.

9.11.2018
SDÍLEJ:

SERVIS

Cestovní ruch a hotelnictví - Cestovní ruch a hotelnictví Recepční v hotelu 18 000 Kč Recepční v hotelích a dalších ubytovacích zařízeních Recepční. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč, mzda max. 23000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracoviště: Zkrácená 2703, Ostrava - Zábřeh, 70030, Kontakt: osobně po telefonické domluvě, volejte v prac. dny mezi 11. a 12. hodinou, , Pracovní poměr na dobu určitou: 1 rok, se zkušební dobou: 3 měsíce, poté na dobu neurčitou, Práce na směny - denní a noční, 6:00-18:00 a 18:00-6:00. (celoročně, víkendy, svátky), Před nástupem do zaměstnání je nutná vstupní zdravotní prohlídka u smluvního lékaře zaměstnavatele, cena prohlídky 500,-- Kč (hradí uchazeč, zaměstnavatel proplácí po zkušební době)., , Požadujeme:-, - vzdělání v oblasti cestovního ruchu, hotelnictví., - nutná aktivní znalost anglického jazyka slovem i písmem, znalost dalšího jazyka výhodou., - nutná počítačová gramotnost, znalost hotelového software Opera Fidelio výhodou., - nutný čistý trestní rejstřík., , Práce je vhodná i pro absolventy. Nástup ihned., , Zaměstnanecké výhody: Příspěvek na penzijní pojištění, příspěvek na životní pojištění, zaměstnanecké stravování , pobyty v síti hotelů CPI zdarma, poukázky k narozeninám, karta Multisport, dovolená navíc, atd.. Pracoviště: Cpi hotels, a.s.- clarion congress hotel ostrava, Zkrácená, č.p. 2703, 700 30 Ostrava 30. Informace: Gabriela Trochtová, +420 596 702 811. Výroba - Výroba Mechanici a opraváři 20 000 Kč Mechanici a opraváři ostatních strojů a zařízení (kromě přesných strojů) Mechanik/čka. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 32000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracoviště: 28. října 2020/231, Ostrava - Mariánské Hory, Kontakt emailem., , Požadujeme:, Vzdělání technického oboru, odbornou způsobilost dle vyhlášky 50/1978 Sb., řidičský průkaz , sk. B - aktivní řidič/ka, orientaci v technické dokumentaci, akceptaci denní práce v terénu, zájem o oblast tepelných čerpadel, solárních kolektorů, klimatizací, gastro zařízení a bílé techniky., , Vašim úkolem bude:, -Montáž klimatizací, tepelných čerpadel, chladicích boxů a chladicích sestav, -Příprava tepelných čerpadel k prodeji, -Realizace záručních a pozáručních oprav chlazení, klimatizací, tepelných čerpadel, praček a myček, , Zaměstnanecké výhody:, Motivující finanční ohodnocení a mimořádné odměny, stravenky, jazykové kurzy a další odborné vzdělání zdarma, Sick Days, zvýhodněné mobilní tarify pro rodinné příslušníky, firemní akce, káva na pracovišti.. Pracoviště: Nosreti velkoobchod s.r.o., 28. října, č.p. 2020, 709 00 Ostrava 9. Informace: Ivana Grafová, +420 605 202 284. Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič skupiny B 30 000 Kč Řidiči osobních a malých dodávkových automobilů (kromě taxikářů a řidičů dopravy nemocných a raněných) Řidič/ka dodávky - EVROPA. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 30000 kč, mzda max. 45000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Řidič dodávky - Francie, Španělsko, Itálie , Zašlete prosím svůj životopis a Vaše reference na kontaktní email: ridic@dp-express.com , , Mladá, progresivně se rozvíjející přepravní společnost zabývající se expresní mezinárodní přepravou orientovanou na destinace FR, ES, IT vyhlašuje výběrové řízení na pozici - řidiče dodávky do 3,5T pro pravidelné přepravy. , , Nabízíme: , - při spolehlivosti a vysokém nasazení nadprůměrné ohodnocení , , Požadujeme: , - praxi v mezinárodní dopravě , - zkušenosti s řízením dodávkových vozidel na dlouhých trasách , - bezúhonnost , - spolehlivost , - flexibilitu , - vysoké nasazení , - ochota se podřídit požadavkům firmy , - doložitelnost referencí , , Místo výkonu práce: , - CZ, ŠP, FR, IT, PT, SK , , Nástup ihned. Profesní zkušenosti s řízením dodávkových vozidel na dlouhých trasách jsou podmínkou. Žádáme pouze zájemce z okolí cca 50 km od Ostravy.. Pracoviště: Ing. jan mikeska, Veleslavínova, č.p. 1950, 702 00 Ostrava 2. Informace: Jan Mikeska, . Výroba - Výroba Manipulační dělníci ve výrobě 19 000 Kč Manipulační dělníci ve výrobě Operátor výroby. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 19000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadujeme základy obsluhy PC, praxi. Práce vhodná především pro ženy, není fyzicky namáhavá., , Bez víkendů a přesčasů, týden dovolené navíc, pravidelné prémie, profesní růst, dobrá dopravní dostupnost. Vyšší osobní ohodnocení pro zkušené uchazeče s rozšířenými znalostmi (obsluha VZV, vedení kolektivu, praxe v lisovnách plastů a pod.).. Pracoviště: Roll r, s.r.o., Tomkova, č.p. 3153, 702 00 Ostrava 2. Informace: Škurková, .

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

JAROSLAV SAMSON LENK

V Ostravě startuje cestovatelsko-hudební festival Podzimní Ozvěny

Ředitel školy vysvětluje rodičům, že má opravdu svázané ruce, může jen posílat hlášení na policii, sociálku… Jako řešení navrhuje tlak na poslance na změnu školského zákona.
3

Inkluze v praxi: Ředitel školy prosí o radu, jak dostat nezvedence pryč!

Voda pro celý kraj se v Podhradí upravuje už šedesát let

První dodávka pitné vody z Podhradí u Vítkova na Opavsku do Krásného Pole se uskutečnila 20. prosince 1958. Od té doby se zde vyrobilo 2,4 miliardy metrů krychlových vody, a to pro téměř celý Moravskoslezský kraj.

V Ostravě už "montují" vánoční strom. Zase umělý!

ANKETA/ V centru Ostravy už finišují přípravy Vánoc. Pracovníci technických služeb včera na Masarykově náměstí začali stavět – vlastně montovat vánoční strom.

Bolla a spol. pořádně potrápili. Stolní tenisté nebyli od senzace daleko

/FOTOGALERIE/ Na senzaci nedosáhli, sklidili však zasloužený aplaus zaplněného sálu výstaviště na Černé louce. Stolní tenisté TTC Ostrava prohráli středeční utkání 4. kola základních skupin Ligy mistrů s obhájcem titulu Borussií Düsseldorf těsně 2:3, když v rozhodujícím duelu porazil Švéd Anton Källberg Petra Korbela 3:1.

Jako závodníci. Policisté na okruhu spotřebují sadu pneumatik denně

Brno, Ostrava - Místo závodních motorek auta s houkačkami. Víc než osm set policistů, hasičů a záchranářů z Moravskoslezského kraje trénuje své řidičské dovednosti na Masarykově okruhu u Brna. Příslušníky integrovaného záchranného systému na školení vyslal kraj koncem října. Poslední řidiči se na okruhu projedou 15. listopadu.

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT