Od státu žádá kvůli Babišovým výrokům 15 milionů korun, dosud ve sporu nedosáhla úspěchu. Imex podal dovolání v dubnu, koncem června spis převzal Nejvyšší soud, rozhodnutí dosud nepadlo, vyplývá z databáze InfoSoud.

Imex měl sklady pronajaté v době, kdy tam v roce 2014 došlo k explozím. České bezpečnostní složky nyní mají podezření, že za incidentem stáli příslušníci ruské tajné služby GRU.

Hotel Corrado kde byli ubytování dva příslušníci ruské tajné služby GRU, 20. dubna 2021 v Ostravě. Agenti Anatolij Čepiga a Alexandr Miškin se v hotelu ubytovali v roce 2014.
Hotel Corrado. Podívejte se, kde v Ostravě přespali dva hledaní ruští agenti

Babiš v prosinci 2014 v pořadu České televize Otázky Václava Moravce uvedl, že Imex je kontroverzní, že obdobným problémům jako ve Vrběticích čelil podnik i v Bulharsku a že vyvážel zbraně do Konga navzdory embargu. Podle Imexu Babiš lhal a firmu svými výroky poškodil. Žaloba mířila na stát, protože Babiš výroky pronesl jako člen vlády, tehdejší ministr financí.

Městský soud v Praze letos potvrdil zamítavý verdikt Obvodního soudu pro Prahu 2 z loňského srpna. Podle předsedkyně odvolacího senátu Ireny Saralievové neuvedl Babiš žádné výslovně nepravdivé tvrzení.

"Máme prokázáno, že se nejednalo o žádný exces z obvyklých vyjádření představitelů státní moci k mimořádným událostem, jakou bezesporu opakovaný výbuch muničního skladu s oběťmi na životech byl, a nebyl naplněn odpovědnostní předpoklad nesprávného úředního postupu orgánů veřejné moci," citovaly soudkyni letos v únoru Hospodářské noviny.

Podle právníka ostravské Imex Group, která měla pronajaté muniční sklady ve Vrběticích, mohly být oběti mrtvé už před výbuchem.
Právník ostravské Imex Group k Vrběticím: Oběti mohly být mrtvé už před výbuchem

Zbrojařská firma Imex Group žalovala za Babišovy výroky konkrétně ministerstva obrany a vnitra. Podle podniku ministerstva neuhlídala důvěrné informace z vyšetřování a Babiš je poté v televizním pořadu překroutil a zveřejnil.

Už v roce 2017 Obvodní soud pro Prahu 2 i Městský soud v Praze žalobu označily za nedůvodnou. Podle tehdejších rozhodnutí nelze na prohlášení veřejných činitelů ve sdělovacích prostředcích ani na předcházející neformální toky informací z ministerstev aplikovat zákon o odpovědnosti za škodu způsobenou při výkonu veřejné moci.

Jan Švejdar
Ostravská firma Imex Group podala trestní oznámení na Švejdara

Firma proti verdiktům podala dovolání k Nejvyššímu soudu, který v roce 2020 Imexu částečně vyhověl. Uvedl, že nesprávným úředním postupem může být i situace, kdy osoba jednající za státní orgán veřejně podá nepravdivou informaci a způsobí tím újmu. Spor se tak vrátil k obvodnímu soudu, jehož zamítavý verdikt pak znovu potvrdil městský soud.

Sklady ve Vrběticích na Zlínsku explodovaly v říjnu a prosinci 2014. Ostravská firma Imex Group je měla pronajaté. Při prvním výbuchu zemřeli dva lidé.