V sobotu bude hotel otevřen pro veřejnost už od 8 hodin ráno. Celé dva dny se ponesou ve znamení čísla 110. Přesně tolik let totiž uplynulo od doby, kdy známý ostravský hotel založil hostinský Josef Petzák.

Vstup do bazénu v ceně 110 korun na osobu bude možný podle aktuálního stavu volné kapacity, děti do 110 centimetrů budou mít vstup zdarma. Rodinný brunch, který potrvá ve vymezených časových intervalech vždy 110 minut, vyjde na 110 korun za osobu. Přenocování v některém z dvoulůžkových pokojů, včetně bohaté bufetové snídaně, bude v těchto dnech stát 1110 korun. Parkování, wi-fi a dětský koutek budou zdarma.

Hotel Imperial.Velkolepý a císařský hotel ImperialZnámý ostravský hotel v Tyršově ulici slaví v těchto dnech 110 let od svého vzniku. Přibližme si ho krátkým ohlédnutím do minulosti
Co mohlo znaveného návštěvníka pochmurného černého města, jakým Ostrava počátkem 20. století byla, potěšit více než komfortní ubytování a posezení v dobře zařízené kavárně? Tak pravděpodobně uvažoval sedmačtyřicetiletý hostinský Josef Petzak, původem z Olomouce, když v listopadu roku 1902 podnikl první kroky k uskutečnění svého snu v podobě vybudování prvotřídního ostravského hotelu. Rozhodl se pro rušný bod v samotném centru města a dnes, po více než sto letech, můžeme uznat, že jeho plán vyšel. Třípodlažní budova rostla jako z vody, na Štědrý den byla zkolaudována a 1. ledna roku 1904 už uvítala první návštěvníky. Její honosnost podtrhl i zvolený název hotelu, Imperial, což znamená císařský a velkolepý. Kromě výborné kuchyně a nadstandardního ubytování se hotel pyšnil i výběrem pivních značek. Díky skvělé pověsti, kterou hotel během krátké doby získal, a díky části návštěvníků, kterou tvořili bohatí němečtí klienti, mohli manželé Petzakovi svůj podnik dále rozšířit. K 1. lednu 1919 hotel koupili Helena a Alfred Arbterovi, kteří jej provozovali do června roku 1927. Za stejného majitele se pak v hotelu vystřídalo více nájemců, kteří podnik dočasně provozovali. Jeho provoz dočasně ochromily letecké spojenecké nálety na město v roce 1944. Bomby zdemolovaly většinu všech hotelových pokojů. Po osvobození byl hotelový trakt, který byl za války značně poškozený, na jaře 1949 stržen. Na tomto místě pak vznikla nová přístavba. Během padesátých a šedesátých let došlo ke změně názvu na Hotel Ostrava a později na Interhotel Ostrava. Název Ostrava se však lidem nezažil, proto se na jaře roku 1966 hotel vrátil ke svému původnímu pojmenování Imperial. Od roku 1989 se stal Interhotel Imperial Ostrava odštěpným závodem státního podniku Čedok. V současnosti patří společnosti ORCO a je provozován jako součást řetězce Mamaison Hotels & Residences.

Zajímavosti hotelu Imperial
*Obyvatelům Ostravy se v souvislosti s názvem hotelu vybaví snack bar Sněhurka, bar Salajka či restaurace Moskvanka 
*Hotel nyní tvoří jednolitý celek od ulice 28. října po ulici Zámeckou 
*Hostel disponuje 151 pokoji, 11 stylovými apartmá, 8 multifunkčními konferenčními místnostmi, 2 gurmánskými restauracemi, bazénem, saunou, kosmetikou, masážemi a kadeřnickým salonem 
*Samozřejmostí je nepřetržitý provoz recepce, vlastní parkoviště a garáž s mycí linkou, wi-fi připojení po celém hotelu a bezbariérový vstup 

Ostrava bude v sobotu patřit hasičům a jízdním oddílům

V Ostravě se v sobotu konají dvě mezinárodní akce. V Dolní oblasti Vítkovic je to závod Nejtvrdší hasič přežije (TFA) a v Komenského sadech se uskuteční 17. mezinárodní setkání jízdních policií.

Hasičské klání začíná v 10 hodin. Na start se postaví nejlepší borci z celé České republiky, kterým budou konkurovat čtyři závodníci z Polska. Účastníky čeká mimo jiné běh s požárními hadicemi, přelézání bariéry, tahání figuríny, ale především výběh na vysokou pec. Přihlášeno je na devět desítek závodníků.

Kromě hasičských závodů je pro návštěvníky připraven bohatý doprovodný program včetně prohlídky areálu Národní kulturní památky.

Jezdecké klání v zadní části Komenského sadů začíná ve 12.30 hodin. Účast přislíbili strážníci z Prahy, policisté z Brna a Zlína. Ze zahraničí přicestují jízdní policisté z Polska a Maďarska. Chybět nebudou ani domácí ostravští strážníci na koních, kteří se pravidelně umisťují na předních místech. Ochránci zákona se utkají ve třech disciplínách parkúrovém skákání, zrcadlovém skákání a hlavní disciplíně policejním parkúru.

Návštěvníci se také mohou těšit na bohatý doprovodný program. (per)

Hlučínská štěrkovna přivítá Sport Fun Fest

Festivalu Sport Fun Fest se uskuteční v neděli na štěrkovně v Hlučíně. Návštěvníci se mohou těšit na účast špičkových sportovců z celého kraje a zároveň si vyzkoušet tradiční i méně tradiční sportovní aktivity.Samotní organizátoři označují Sport Fun Fest za atraktivní, stylovou, vzdělávací, soutěžní a hlavně zábavnou akci pro děti i dospělé. Festival vznikl v rámci projektu Ostrava Evropské město sportu 2014. „Město Ostrava se zavázalo, že bude podporovat sport. Prioritou je podpora sportování každého z nás. Tak se koneckonců zrodila myšlenka Sport Fun Festu," vysvětluje mluvčí celé akce Jitka Navrátilová. Mezi největší hvězdy, které se divákům představí, patří například Tomáš Vrátný, účastník závodu Rallye Dakar, Jiří Burger hokejista extraligových Vítkovic, Václav Svěrkoš, fotbalista Baníku Ostrava, nebo Marek Zach, mistr světa ve snowkitingu. Program akce nabídne řadu zajímavých exhibic, workshopů aktivit pro děti. (več)

Odhalte skryté krásy Ostravy

Ostravský informační servis si připravil hned čtyři víkendové akce s cílem odhalit skryté krásy města. Úvodní s názvem Ostrava v barvách noci se uskuteční už v sobotu. Díky prodloužené otvírací době od 9 až do 23 hodin umožní návštěvníkům večerní a noční výhled z věže Nové radnice. Za netradiční zážitek zaplatíte obvyklé vstupné 50 korun/dospělí, 40 korun/dítě, student, důchodce. V neděli 31. srpna si můžete prohlédnout kostely Moravské Ostravy Evangelický kostel, katedrálu Božského Spasitele, kostel svatého Václava, dále kostely v Mariánských Horách, Přívoze, Radvancích a Michálkovicích. Při jejich prohlídce se dozvíte mnoho informací o zaniklých hřbitovech, kaplích a jiných sakrálních stavbách v centru města. Prohlídka bude začínat na Prokešově náměstí u Nové radnice v časech 10 a 14 hodin. Vstupné se platí na Vyhlídkové věži v 6. patře Nové radnice, jeho cena činí 80 korun pro dospělého, 50 korun pro děti, studenty a seniory. Účastníci prohlídky budou mít v tento den také slevu 50 procent na vstupné do Ostravského muzea na Masarykově náměstí, kde se koná výstava Příběh zapomenutého hřbitova o pohřebišti v Puchmajerově ulici a přilehlé kapli svatého Lukáše. Následující víkend informační servis láká na výstup do běžně neveřejných prostor Po schodech na věž či komentovanou prohlídku o výjimečných vilách Moravské Ostravy. (how)

Oslavte konec prázdnin ve sportovním duchu

Dům kultury Akord na náměstí SNP v Ostravě-Zábřehu chystá rozloučení s prázdninami ve sportovním duchu a na sobotu 30. srpna 2014 připravil pestrý program pro děti i dospělé. Akce, která se koná v rámci festivalu Sport Akord Fest, začne v 11 hodin. „Návštěvníci se dozvědí spoustu zajímavostí a novinek z oblasti sportu, sportovní výživy, seznámí se s novými, netradičními sporty, které si přímo na místě budou moci i vyzkoušet. Zahrají si například lidský stolní fotbal, discgolf, indoor curling, kubb, kroket, zatančí si na tanečních podložkách, zajezdí si v naší in-line školičce a budou-li chtít, zažijí i mnohé další… Na podiu se v průběhu celého dne vystřídají zajímavé osobnosti, show a sportovní exhibice. K vidění, osahání a vyzkoušení bude též atraktivní sportovní vybavení a náčiní," uvedla za organizátory Lucie Bergerová s tím, že se veřejnosti představí i různé sportovní oddíly, kluby a kroužky, takže rodiče získají tipy na využití volného času svých dětí. Sportovně-kulturní akci završí koncert kapely Už jsme doma s písničkami ze seriálu Krysáci a den pop-rockové kapely Persona ze Žatce. (mrš)

Michálkovický kopec

Český klub historických motocyklů Ostrava připravil na sobotu 30. srpna jízdu pravidelnosti historických aut a motocyklů do vrchu Michálkovický kopec. „Nebude to jenom pouhé měření sil za řídítky a volanty dnes již málo vídané motoristické techniky, ale také připomínka jejich bohaté historie," dodal k akci za organizátory Petr Hruška. Start závodu bude v 8.30 hodin u hasičské zbrojnice v Ostravě-Michálkovicích. Vstup zdarma, dobové oblečení vítáno. (mrš)

Cesta povede pohádkovým lesem

Stará Bělá Cesta pohádkovým lesem nabídne dětem neobyčejné setkání se strašidly a pohádkovými bytostmi. Zábavné sportovní odpoledne budou provázet také soutěže, hry, nejrůznější atrakce i hudbu a program pro malé turisty vypukne v sobotu ve 14 hodin. Zájemci se na zastávku Stará Bělá křižovatka mohou dostavit autobusy linek 26, 27 a 59, a odtud dojdou k okolí Myslivny, kde se akce koná. (ann)

Donšajni na Jiráskově náměstí

Kinematograf bratří Čadíků na Jiráskově náměstí se s Ostravou rozloučí v sobotu večer filmem Donšajni. „Hrajeme hlavně to, co je pro nás finančně dostupné," říká o výběru repertoáru Josef Čadík. Vstupné je opět dobrovolné. (vla)

Přijďte se bát na Slezskoostravský hrad

Pod názvem Strašidelná noc na hradě v pátek začíná dvoudenní akce pro rodiny s dětmi. Návštěvníci Slezskoostravského hradu tak mohou na konci prázdnin opět prokázat svoji odvahu a statečnost. Na rozdíl od minulých ročníků se program Strašidelné noci více zaměří na děti. Tajuplnou atmosféru doplní dobový jarmark s občerstvením a drobnými předměty i oblíbené malování na obličej. Program se bude konat od 20 do 23 hodin, jednotné vstupné činí padesát korun, děti do šesti let mají vstup zdarma. V době konání akce je pro návštěvníky parkování na Černé louce zdarma. V rámci Strašidelné noci bude také slosováním ukončena soutěž Víte, kde spí v létě čerti?, která se konala během prázdnin. (how)

ZA HRANICEMI KRAJE

Gurmánské loučení s létem na Horalu

Gastronomické zážitky z regionální i mezinárodní kuchyně nabídne akce s názvem Gurmánské loučení s létem, která se uskuteční zítra na grilovací terase hotelu Horal ve Velkých Karlovicích.

„Po úspěchu květnového zahájení grilovací sezony, kdy jsme hostům připravili ukázky filetování a grilování mečouna, jsme se rozhodli spojit s neobvyklým gastronomickým zážitkem také ukončení grilovací sezony. Gurmánské loučení s létem bude zároveň předzvěstí blížícího se Karlovského gastrofestivalu, kterého se Horal tradičně účastní, a na nějž bychom tak chtěli hosty začít lákat," uvedl vedoucí hotelu Horal Marek Bača.

Od 11 do 16 hodin uvidí návštěvníci ukázky přípravy mořských plodů a ryb.

Tým kuchařů hotelu Horal z nich připraví vybrané speciality, které přinesou zajímavé propojení exotičtějších surovin s tradičními valašskými.

K ochutnání bude například salát z chobotnice, manga a řapíkatého celeru s meruňkovou redukcí, krevetový špíz s ovčím sýrem nebo grilovaný steak z tuňáka na omáčce z pečených paprik.

Připravena bude také ochutnávka moravských vín a různých druhů sýrů, k tomu zahraje cimbálová muzika Milana Mlčáka.

„Připraveny budou také ukázky výroby frgálů. Hosté si budou moci výrobu také sami vyzkoušet. Právě frgálová manufaktura je jedním z lákadel, která se chystáme nabídnout hostům také na letošním Karlovském gastrofestivalu," dodal Marek Bača. (lap)