„Zvládáme to,“ konstatuje lékařka působící ve Fakultní nemocnici Ostrava (FNO) v Porubě jako zástupkyně přednosty na infekční klinice. Tedy pracovišti „první linie“, kde v čase nouzového stavu navyšují počty lůžek i sil – pomáhá tady střední zdravotnický personál a lékaři z dalších oddělení.

„Stoprocentně u nás funguje izolační režim, osvědčují se ochranné pomůcky. Žádný z kolegů se nenakazil, nemáme ani jediný přenos z pacienta na pacienta,“ říká MUDr. Petroušová. Na infekčním ale i po obnovení obvyklého provozu FNO přistupují k novým „příjmům“ tak, aby vyloučili případné ohrožení. 

TRÉNINKOVÝ byt v klimkovických sanatoriích je novinkou, jejich klienti si v těchto prostorách sice už nevytvoří hrníček k hlíny, ale stávají se tady více soběstačnější.
OBRAZEM: Tréninkový byt v Klimkovicích učí klienty sanatoria být soběstační

„S klesajícím počtem korona-pozitivních pacientů spotřebováváme méně kompletních ochranných setů, takzvaných skafandrů. Ale my budeme asi těmi posledními, kdo je odloží,“ uvádí lékařka pracující v týmu, který se aktuálně stará o osm hospitalizovaných s čínskou nákazou. Včetně jednoho horníka.

„Jsou na samostatném patře ve stavebně oddělených prostorách,“ podotýká zástupkyně přednosty infekční kliniky. Na té ostatně tráví už třetí měsíc důchodkyně z jednoho ostravského domova seniorů – vrátit se nazpět nemůže, jelikož ji testy na koronavirus vycházejí stále pozitivní. Je možná přenašečka…

„Děti s koronou jsme u nás neměli. Ale vím o případu, kdy se stal v dítěti úraz a při příjmu se zjistilo, že je pozitivní, stejně jako rodiče,“ pokračuje lékařka. Popisuje taktéž ztrátu čichu a chuti u některých hospitalizovaných, většině se tyto smysly vrací. Čínské nákaze ale ve FNO podléhá jednadvacet lidí.

Rastislav Maďar
Epidemiolog Rastislav Maďar: Rouška zůstává naší pojistkou

„Vypadá to, že infekce ustupuje, nejvypjatější doba je, doufám, za námi,“ poznamenává MUDr. Petroušová. Krizové situace při boji s koronavirem podle ní personál spojují a utužují se vztahy s kolegy odjinud. Tito pomocníci jsou už na původních pracovištích, infekční má zpět svých pětapadesát lůžek.

„Vyzkoušeli jsme u pěti pacientů japonský lék Avigan. Sice je to na vyhodnocení efektu málo, ale zdá se, že zkracuje dobu vylučování viru,“ míní MUDr. Petroušová. V souvislosti se zvěstmi o nové vlně COVID-19 zmiňuje očkování proti chřipce (jež má stejné příznaky), což má pomoci odhalování nákazy.

„Jestli přijde druhá vlna koronaviru, to se vůbec nedá říci. Bylo by to jako věštění z koule,“ uzavírá zástupkyně přednosty infekčního.

Vavřinec Hradílek s rodinou.
Nové rodinné pokoje v ostravské porodnici vyzkoušel i olympionik Hradilek