„Vítáme všechny zástupce kultury a regionu, ať se postaví na naši stranu a mluvíme jedním hlasem,“ zahájili tiskovou konferenci pořadatelé, za kterými postupně utvořili zástup podporovatelé z řad herců, organizátorů akcí a dalších profesí.

Iniciativu za kulturu v Moravskoslezském kraji založili hlavní aktéři ostravské kulturní scény v reakci na páteční události. „Iniciativa vznikla z minuty na minutu stejně jako nařízení v pátek,“ popisuje vznik uskupení ředitelka festivalu Meat Design a jeho mluvčí Karolína Skórková. Pořadatelé akcí z regionu si stěžují. „Proč mohou být v obchodních centrech stovky až tisíce lidí, ale na kulturních akcích ne?“ ptá se předseda spolku Cirkus trochu jinak Václav Pokorný. Podle něj by měli mít všichni stejné podmínky. 

Hudební festival Colours of Ostrava 2019 v Dolní oblasti Vítkovice, 17. července 2019 v Ostravě. Na snímku Yemi, Zlata Holušová a Tomáš Macura.
NeFestival skončil! Jsem zvědavá, kdo to zaplatí, řekla šéfka Colours Holušová

Mluvčí Skórková zdůrazňuje, že iniciativa se nevymezuje proti bezpečnostním opatření, ale proti načasování. Pořadatelé podle ní nebyli o nařízeních informováni včas. „Očekáváme, že nám dá patřičný orgán vědět alespoň čtyřiadvacet hodin předem, abychom byli schopni zareagovat,“ vysvětluje Skórková. „Lidé, kteří rozhodnutí udělali, neměli ani tušení o jeho důsledcích,“ doplňuje ředitel festivalu Beats for love Kamil Rudolf. Podle něj neměla náhradní hudební akce 1000 People of love na začátku července žádné epidemiologické dopady.

Podívejte se na fotogalerii Beats for Love z roku 2017

Nařízení zasáhla i majitelé podniků. Všechny restaurace a kluby musí být po 23 hodině zavřeny. „Mimo nesmyslnou otevírací dobu nechápu třeba zákaz pití v sále,“ popisuje majitel krnovského klubu Kofola Martin Hradečný. V restauracích či kavárnách je přitom konzumace nápojů povolená.

Vystoupení Cirku La Putyka, kterým začal komorní hudební festival NeFestival, 15. července 2020 v Ostravě.
Vražda kultury v přímém přenosu, reagují pořadatelé akcí v Ostravě

Zakladatelé iniciativy podají žalobu proti pátečnímu rozhodnutí. Apelují na Krajskou hygienickou stanici Ostrava, aby nařízení přehodnotila. „Chceme navázat dlouhodobou spolupráci s vládou, aby v budoucnu už k takovým situacím nedocházelo,“ uvádí mluvčí Skórková.

Na tiskovou konferenci přišli vyjádřit svou podporu také ostravští herci v čele se Štěpánem Kozubem. Mezi krajskými politiky, kteří iniciativu podpořili, se objevil zastupitel Lukáš Curylo (KDU-ČSL).

Kateřina Milotová

Štěpán Kozub dnes započal svou nejdůležitější životní roli – roli tatínka! Krásnou zprávu v pondělí zveřejnilo na sociálních sítích ostravské divadlo Mír. 
Ostravský herec Štěpán Kozub se v pondělí stal tatínkem