Pod slovem inkontinence se skrývá celá řada obtíží. Nejde jen o neschopnost udržet moč, ale také o časté močení, tedy častěji než osmkrát za den, nutnost na močení v noci či náhlé neodkladné nucení na močení.

Jednotlivé příznaky se mohou objevit samostatně, ale i také spolu. Podle statistik trpí některou z forem inkontinence až pětina žen okolo 45. roku života. Problémy s močením se nevyhýbají ani mužům. Přesto se stále hodně nemocných stydí vyhledat lékaře a o svých problémech raději mlčí.

Neschopnost vědomě regulovat odtok moči navíc negativně ovlivňuje pracovní i soukromý život. Nemocní si plánují svoje cesty podle dostupnosti toalety a často se vyhýbají společenskému životu. Uzavírají se doma a za své obtíže se stydí. Třetina z nich trpí depresemi.

Mnoho lidí se přitom mylně domnívá, že inkontinence prostě patří k věku a musí se s ní smířit. To je ale velmi nebezpečný mýtus.

Ze zkušenosti lékařů vyplývá, že mnoho pacientů, zejména mladých žen, se stydí přijít k lékaři. Cítí se trapně, když by měly přiznat, že obtíže s únikem moči trápí i je. Přitom léčba v nižším věku bývá jednoduší a navíc lze tak zabránit vzniku mnohem vážnějších problémům které mohou přijít později.

U mužů se může jednat o nádor
U žen se obtíže mohou samovolně objevit během těhotenství, po porodu a v šestinedělí. Tyto příznaky obvykletakysamy zmizí. Pokud se tomu tak nestane, je dobré informovat gynekologa.

Nejčastější příčinou inkontinence u žen je ochabnutí svalstva pánevního dna nebo nedostatečnost svěrače močové trubice. Příčina může být způsobena i dočasným problémem, jako je infekce močových cest, vaginální infekce či podráždění, zácpa, obezita, kouření, časté cvičení aerobiku nebo vedlejší účinky léku.

Pokud se inkontinence objeví u mužů, je často za viníka považována zvětšená prostata. Přitom ne vždy je skutečnou příčinou. „Za obtížemi se může skrývat hyperaktivní močový měchýř, ale i mnohem vážnější karcinom prostaty. Proto je nutné přijít k lékaři, aby vyloučil možný nádor,“ vysvětluje dále docent Jan Krhut.

Četnost výskytu inkontinence stoupá s věkem, ale přitom nejde o příznak stárnutí.

Léčba existuje
Obtíže s udržením moči lze přitom léčit mnoha způsoby, záleží na příčině problémů. Vedle léků může být řešením také operace.

Na prvním místě u léčby stresové inkontinence, která je způsobena povolením svalů pánevního dna, je posilování svalstva. Pokud tato technika selže, lze zvážit operační přístupy.

U mužů může být řešením operace prostaty, ale pouze v případě, kdy je příčinou inkontinence její zvětšení. Posilování svalů pánevního dna má ale efekt u obou pohlaví. Návod na cvičení najdete například na www.moliklub.cz.

Svůj vliv na úspěch léčby mají také změny životního stylu, například úprava pitného režimu, včetně vyloučení kávy a alkoholu. Nevhodné je pití velkého množství tekutin naráz.

Další možností je nošení inkontinenční vložek, které zachytí nechtěný únik moči. Ty jsou vyráběny jak pro ženy, tak pro muže. Stud také vede mnoho žen k tomu, že používají klasické menstruační vložky. Ty ale nejsou vhodné, protože nemají dostatečnou absorpci.

Znáte svoji diagnózu?

HYPERAKTIVNÍ MOČOVÝ MĚCHÝŘ

Vyskytuje se nejen u žen, ale také u mužů, a právě na to mnozí lékaři zapomínají. Problémy s močením u mužů tak svalují na zvětšenou prostatu. Jenže zdravotní stav nesprávně léčených pacientů se zlepšit nemůže. Nemá tedy efekt užívat volně prodejné potravinové doplňky právě na zvětšenou prostatu. Hyperaktivní močový měchýř způsobuje takzvanou urgentní inkontinenci, tedy náhlou a neodkladnou potřebu močit.
STRESOVÁ INKONTINENCE

Je způsobena zvýšeným nitrobřišním tlakem, ke kterému dochází při kašlání, smíchu, cvičení nebo třeba chůzi po schodech. Ve stresu je tak pouze močový měchýř, nikoliv celé tělo. Vyskytuje se pouze u žen v důsledku změn v oblasti pánve, těhotenství, porodu a menopauzy.

LUDMILA HAMPLOVÁ