Statisíce jich sedají na nově opravené domy, přednost dávají žluté barvě. Hledají totiž úkryt na přezimování.

Jaké s nimi máte zkušenosti vy? Máte i fotografie, například hnízd na balkonech, o kterých jste nám někteří psali? Mohou být i snímky jednotlivých berušek, zachycující kam až všude mohou zalézt - opravdu i do jídla? Podělte se o ně s ostatními a zašlete je na mail bronislava.supikova@denik.cz.

Harmonia axyridis

Jde o nepůvodní a škodlivý druh Harmonia axyridis, který byl u nás poprvé zaznamenán v roce 1996.Maličký predátor, přivezený zjihovýchodní Asie do sadů v Holandsku a Německuse šíří se rychlostí stovek kilometrů ročně.

V Česku již téměř zdomácněl. Požírá našeberušky a během podzimních dnů nalétává do bytů. Objevuje se hlavně na sídlištích a ve větších městech.

Živí se také šťávou z dozrávajících hroznů a při vylisování způsobují její hořkou příchuť a následně i vína.

Jeho kousnutí může být pro člověka bolestivé. Jed, kterýmá na nožičkách, může při kontaktu s kůží vyvolat alergickou reakci.

Co s nimi

Je možné je nabrat na noviny, smést smetáčkem, případně opatrně vysát vysavačem do čistého sáčku. Za chladného počasí je pak můžete vysypat v parku. Tam zimu přežijí lépe než v teplém bytě. Slunéčka vyhozená z bytu ještě za teplého počasí se zase vrátí.
Slunéčka na podzim nějakou dobu aktivně lezou po světlých osluněných zdech domů, ale pak se schovají do nějakého kouta. Slunéčka přezimující v bytě při pokojové teplotě vyčerpají zimní zásoby tuku už kolem Vánoc. Pak vylezou z úkrytu, hledají něco k jídlu nebo alespoň k pití, pletou se do jídla lidem, nebo vás dokonce kousnou. Pokud nic pořádného k jídlu v bytě nenajdou, brzy uhynou.