Od čtvrtečního rána se uvnitř domova Iris v ostravských Mariánských Horách vystřídaly celkem čtyři desetičlenné hasičské „směny“ v ochranných oblecích, rukavicích a speciálních maskách s filtry. 

„V pátek ráno vypomáhalo i pět příslušníků jednotky Střední odborné školy požární ochrany a Vyšší odborné školy požární ochrany ve Frýdku-Místku, kteří měli na starosti pečlivé vyčištění společných prostor, například jídelny,“ uvedl mluvčí krajských hasičů Petr Kůdela, který si nemohl vynachválit také spolupráci s ředitelem domova Michalem Mariánkem a tamními zaměstnanci.

Hasiči během oněch 25 hodin nejprve přesunuli seniory do náhradních pokojů a poté oddělení po oddělení, pokoj po pokoji celý domov dekontaminovali. Co se týče tamních klientů a pracovníků, k oněm už známým třem nakaženým seniorkám a jedné ošetřovatelce nikdo další nepřibyl. 

Nedorozuměním navzdory.

„Na jednání krizového štábu kraje zaznělo, že nakaženy jsou už dvě ošetřovatelky, což jsem se prvně zděsil a poté musel vyvrátit. Ta druhá nakažená žena je rodinná příslušnice naší nakažené ošetřovatelky, v domově však nepracuje,“ korigoval informace ředitel Irisu Michal Mariánek, jehož trápí, že ještě nezná výsledky výsledky testů posledních šesti zaměstnanců.

Podívejte se na video hasičů z dezinfekce Domova pro seniory Iris

| Video: Youtube

„Relativně rychle jsme vše zachytili a posledního března jim byly v první vlně vzorky odebrány. Je nepříjemné, že stále nevíme, jak na tom jsou, jestli je nějaká hrozba a v neposlední řadě ani to, jak zajistit chod domova pro příští dny,“ konstatoval Mariánek.

close Koronavirus v Česku info Zdroj: Deník zoom_in